Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

HandEra 330 - velmi mladá legenda ...

aktualizováno 
HandEra 330 - velmi skloňované slovo v posledních týdnech. Měli jsme možnost pro vás tento počítač otestovat - seznamte se detailněji s PalmOS počítačem, o kterém se hodně mluví!

 

Musím začít hezky popořádku. Po rozbalení krabice jsem vyndal modrý plastový sáček, ve kterém se ukrývala samotná HandEra. Znal jsem ji do té doby jenom z fotografií. A můj první dojem?

HandEra balení

Byl překvapivě dobrý. Abych vysvětlil - znám pochopitelně všechny ty báječné schopnosti počítače HadEra, pro které je toto PDA tak revoluční. Byly již mnohokrát dobře popsány a detailně je zde popisovat by bylo nošením dříví do lesa :

- Rozlišení 240x320 pixelů
- Virtuální Graffiti
- Dva rozšiřující sloty - CF a SD
- Hlasový záznamník
- Podpora ovládání jednou rukou - pomocí tlačítek Jog a Select
- Baterie - volitelné AAA a Li-Ion
- Indikační LED dioda
- Kompatibilita hardware
- Vestavěné aplikace v ceně - zejména kancelářský QuickOffice


Odkážu vás v tomto případě na články o HE330 u nás :

HandEra - první Palm s rozlišením 320 x 240 pixelů!
HandEra 330, tentokrát oficiálně!
Další tajemství HandEry 330 - jak to funguje?
HandEra - malá inventura 240x320 rozlišení
Recenze na zařízení HandEra 330
První zkušenosti s HandEra 330 - aneb první držení v ruce


Na druhou stranu vím, že nejvíce kritizovanou vlastností modelu je jeho design, velikost a váha. Když jsem vytáhl PDA z krabičky, tak se mi toto vše nezdálo zas až tak hrozné (podle pověstí jsem zřejmě očekával nějaký stánkově-pouťový "aušus"). Váha je docela přijatelná (i se čtyřmi AAA bateriemi), velikost tohoto PDA vás taky nesrazí do kolen a očekávaná bakelitová krabička se taky nekonala ...

Svůj dojem jsem si ověřoval srovnáním s jinými PDA. Na přiložených fotografiích (omluvte, prosím, jejich nekvalitu) můžete vidět HandEru v porovnání s Palmech Vx, iPAQem a Psionem Revo.

Vx, HandEra, iPAQ (shora dolů)

Vx, HandEra, iPAQ (shora dolů)

HandEra, Vx, iPAQ, Revo

Osobně jsem před rokem přecházel od Palmu III k řadě Vx a design modelu HandEra 330 mi dnes připadá překonaný. Na druhou stranu - je zde obrovská výhoda zpětné kompatibility hardware a příslušenství (to já musel před rokem prodat svůj PalmModem i klávesnici GoType a nyní mne to při upgrade čeká v každém případě, bohužel, znovu). Velikost a váha HandEry mi nepřipadala tak hrozná možná i proto, že již delší dobu používám taky iPAQ a ten je oproti HE330 větší a těžší.

 

Takže - co se vlastně ponejvíc HE330 vytýká a jaké jsou v tomto směru moje postřehy?

Velká velikost i váha

O váze by se dalo diskutovat, nezdá se mi velká. Velikost je, ovšem, opravdu větší než u manažerských modelů. Neměl by to být ale zásadní problém, můj Vx v hardcase není zase až o tolik menší a lehčí ...

Design - připomíná starou řadu Palmů III/IIIx, stříbrný čelní panel, nezakrytý konektor, nevhodná kombinace stříbrná - černá

Zde bych asi dal těmto kritikům trošku za pravdu. Ale jen mírně. Kombinace stříbro a černá mi nepřipadne až tak špatná (i když to vše je věcí velmi individuální). Problém je u toho stříbrného čelního panelu - je opravdu plastový a je to na něm trošku vidět (rozhodně - postavíte-li vedle sebe HE330 a "stříbrný" iPAQ, tak ten rozdíl cítíte). Osobně si ale myslím, že bych si na tento čelní panel zvykl, pod tíhou "argumentů" schopností tohoto počítače.

Serial HotSync - sériový port je zastaralý, USB je rychlejší a rychle se prosazuje jako standard.

To se mi zdá sporné. Stále je hodně PC, kde vám USB nebude nic platná, a sériový konektor upotřebíte všude. Rychlost přenosu dat není u velikosti přenášených dat osudová, snad jen po hardresetu a "obnovování" celé paměti, to je ale u HandEry spíš otázka přenosu ze záložní CF karty...

Nutnost používat čtyři AAA baterie

Čtyři AAA baterie prodlužují výdrž modelu, což je u mobilních PDA velmi žádaná vlastnost. Nabíjecí baterie mám na několika PDA a vždy mne dokáže dohřát nápis "Battery is low", který se objeví výhradně tehdy, jsem-li mimo kancelář a kolíbku. Spíš bych řekl, že 4 AAA baterie mají negativní vliv na velikost a váhu modelu.

HandEra nemá barevný displej

Ano, zdá se téměř sebevražedné přicházet dnes s novou řadou PDA s pouze černobílým displejem. Přes vynikající kontrastní a jemný displej HE330 je totéž v barevném provedení docela lákavá představa. Je ovšem taky skutečností, že na světě je vždycky "něco za něco" - v tomto případě asi nejvíc za peníze a výdrž baterií. Je docela možné, že HandEra časem přijde s barevným modelem, ten by asi ale nestál nynějších "přijatelných" $350. Firma HandEra zde spíše razí zásadu, kterou kdysi vyjádřila mluvčí firmy Psion - barva - výhledově ano, ale až daň za ni nebude vyšší než užitek.

Připomeňme si, že HandEra je svým černobílým displejem určena zejména pro PIM úlohy, kancelářské a jiné "serióznější" využití. Hráči a příznivci multimédií se asi poohlédnou po jiném modelu (m505, ale ještě lépe jedno z nových Clie), pokud již nepřešli k "multimediálnějším" PocketPC.

 

Další postřehy

V předchozím textu jsem zmiňoval záměrně postřehy, které jsou modelu vytýkány, neboť oslavných ód je všude dost, a opět odkazuji na naše články z úvodu této recenze. Co mně osobně se nejvíc na HE330 líbilo a kde si myslím, že HandEra ukázala další cestu?

Rozlišení a virtuální graffiti - po návratu od HE k Vx mi displej Vx připadal dost hrubý a primitivní. HandEra kvalitou displeje připomíná spíš Psion Revo. Virtual Graffiti zase evokuje dobrou schopnost WinCE počítačů, kdy v případě potřeby použijete graffiti oblast na zobrazení dalších dat. Funguje to opravdu náramně a není tomu celkem co vytknout. Jsem přesvědčen, že tento systém by se měl stát standardem v nové generaci Palmů.

Jog a Select tlačítka - tak tahle tlačítka jsou silně návyková. PDA je vůbec zařízení, kde v řadě situací jste nuceni řešit problém "mám jen jednu ruku" - tato tlačítka jsou v ideální poloze pro leváky i praváky a usnadní vám život v mnoha situacích.

Víc fontů - měl jsem na testování model z PDAPlanet s lokalizací CzLoc a z osmi nastavitelných fontů jsem byl nadšen - již teď si dokážu představit, jakým přínosem tato schopnost může být v nejrůznějších programech (diář, kancelářské aplikace apod.)

Z dalších drobností, které asi zatím moc nezazněly, bych zmínil:

- výborně vyřešený resetovací otvor - k jeho zmáčknutí již nepotřebujete tenký trn ze stylusu či kancelářské svorky. Když jsem kdysi podobný reset chválil i iPAQu, kdosi mne usadil slovy - "to víš, reset budeš na PocketPC pořád potřebovat, ha, ha, ha". Jeho slova se nepotvrdila (u iPAQu) a zmáčknutí resetu přímo hrotem pera kvituji u HandEry jako dobrý krok ke komfortu uživatele.
- dobrá tlačítka - zdají se mi pevná a spolehlivá, dobře se mačkají. Mám s tlačítky špatnou zkušenost z Palmu Vx a uvědomuji si, jak důležitou součástí PDA tlačítka jsou a jak se může prodražit případná oprava.

 

HandEra 330 je vynikající počítač. Upgradujete-li letos svůj Palm, měli byste toto PDA zahrnout rozhodně do svých úvah.

 

 

 


Počítač zapůjčila k testování firma PDAPlanet, oficiální reseller firmy HandEra v České republice. HandEru 330 u nich koupíte za 15.500 Kč bez DPH i s kompletní českou lokalizací a českými plug-iny pro kancelářský balík QuickOffice.

 
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Mají největší úhlopříčku na trhu, přitom se pohodlně vejdou do kapsy

Moto Z

Ačkoliv jsou takové případy hodně ojedinělé, najdou se i smartphony, které částečně zastoupí domácí kino. Mají totiž...

Nepřeplácejte: toto je 12 povedených smartphonů za super ceny

12 výborných smartphonů za super cenu

Neplaťte zbytečně moc. Už za 5 000 korun můžete mít výborně vybavený smartphone. Bude mít FHD displej, dostatek paměti,...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...

"2018", rok kdy se stanu maminkou!
"2018", rok kdy se stanu maminkou!

Deníček mladé maminky, která popisuje, jaké to je stát se maminkou.

Najdete na iDNES.cz