Základová stanice - Shiran Tower

Základová stanice - Shiran Tower - Jedna z nejstarších základnových stanic v Česku se nachází na budově Shiran Tower v Praze 6 | foto: Tereza Meravá, Joachim Zulea,  Mobil.iDNES.cz

Hádejte, kde je nejstarší česká BTS. V Praze ano, v centru ne

  • 57
Bez základnové stanice bychom si z mobilu nezavolali. Jen málokdy má ale uživatel možnost se podívat, jak taková BTS vlastně vypadá. My jsme se došli podívat rovnou na nejstarší funkční českou BTS. A vy můžete s námi.

Kdybychom měli uhádnout, kde stojí nejstarší funkční česká BTS, zrovna tohle místo by nás nenapadlo. Kdo tipuje centrum Prahy, mýlí se stejně jako my.

Abychom byli přesní, jedna starší BTS bývala poblíž centra Prahy a vysílala z pražského Žižkova. Tuto lokalitu už ale Telefónica O2 nepoužívá, a tak status nejstarší české BTS získala základnová stanice na budově, která dnes nese název Shiran Tower. Nachází se na samém okraji Šáreckého údolí v Praze 6. Historie této základnové stanice se začala psát už v roce 1992, tedy v samých počátcích mobilní historie v Česku.

Základová stanice - Shiran Tower
Základová stanice - Shiran Tower

Z roku uvedení do provozu vyplývá, že to tehdy ještě nebyla základnová stanice dnes používané technologie GSM, ale starší analogové sítě NMT pracující na frekvenci 450 MHz. Tuto síť už O2 nepoužívá a na stejných frekvencích postavila svoji CDMA síť určenou pro mobilní internet. Přibližně před pěti lety proto všechna zařízení pro NMT nahradila nová určená právě pro CDMA.

V současné době se na základnové stanici nachází zařízení od dvou hlavních dodavatelů O2: Nokia Siemens Networks a Huawei. Celkem má O2 na střeše vysokého věžového domu technologii za zhruba 5 milionů korun.

Základová stanice - Shiran Tower
Základová stanice - Shiran Tower

Kromě zařízení pro šíření mobilního signálu najdete na budově Shiran Tower i jiné technologie, například pro mikrovlnné spoje

V doprovodu technika jsme se vyvezli na střechu kancelářské budovy vysoké 70 metrů. I přes ne úplně dobré počasí se nám naskytl úžasný výhled na Prahu 6, Džbán a velkou část Šáreckého údolí. Ještě předtím musel ale technik naši návštěvu ohlásit v dohledovém centru, všechny BTS jsou totiž pečlivě střeženy a každé narušení prostoru systém ohlásí.

BTS, kterou jsme navštívili, má svá nejlepší léta dávno za sebou a podle toho také vypadá. Zařízení jsou v dobrém stavu, ale jinak nás obklopuje jen ponurý beton a opadaná omítka.  

V minulosti musela jedna základnová stanice pokrýt okruh až 12 kilometrů. V dobách největší slávy se na této základnové stanici nacházelo až 40 antén, nyní je jich asi 15. Část slouží k šíření mobilního signálu, další část jsou mikrovlnné spoje propojující tuto BTS s dalšími. Základnová stanice na budově Shiran Tower je i tak součástí páteřní sítě základnových stanic O2, takže je jí stále věnována vysoká pozornost.

BTS Shiran Tower

Jsme rádi, že jsme se nahoru dostali po schodech, výtahem a pouze po jednom krátkém žebříku. Když procházela budova rekonstrukcí, při níž se původní stavba proměnila v moderní kancelářskou budovu Shiran Tower, zbyly ze staré budovy v podstatě jen pilíře. Vzhledem k důležitosti BTS pro celou síť O2 ale rekonstrukce nemohla ohrozit fungování základnové stanice. A tak kromě pilířů zůstala z původní budovy právě jen konstrukce na střeše.

Technikům tak přišlo vhod, že musí pravidelně procházet školením v průmyslovém lezení. V některých fázích rekonstrukce byla horní část budovy s BTS obtížně přístupná. Jak tak posloucháme, život technika není jednoduchý. Na starosti má okolo 200 stanic. Na některé se leze po žebřících, měsíčně nejen mezi nimi najezdí průměrně 3000 kilometrů, ale někdy i mnohem více.

Nejstarší BTS Eurotelu bývala poblíž centra Prahy a vysílala z pražského...

Střecha budovy s různými typy technologií

Dnes už se nestaví

Za námi je doba horečného stavění nových základnových stanic u všech českých operátorů. Dnes už se většinou jen postupně dokrývají problematická místa a operátoři se snaží hlavně posílit kapacitu tam, kde je zájem zákazníků největší.

Na území Prahy se tak budují téměř výhradně jen tzv. indoor BTS, mající za úkol vylepšit pokrytí uvnitř velkých budov.  Do nich vzhledem ke konstrukci proniká mobilní signál často obtížně, a přitom nároky zákazníků na kapacitu jsou zde velké.

S novými BTS se setkáme jen v místech, kde dosud signál nebyl. Třeba proto, že místo vůbec neexistovalo. Takovým případem jsou třeba nové tunely pražského okruhu. Zároveň jsou v dnešní době kladeny velké požadavky na to, aby BTS byly co nejméně nápadné. Ve staré cihlové zástavbě pražských Holešovic jich vzniklo několik. Maskují se strukturou cihel a jsou téměř neviditelné.

Základová stanice - Shiran Tower
Základová stanice - Shiran Tower

Střecha budovy, na které je dnes okolo 15 antén, působí značně ponuře

Horké chvilky pro techniky

Asi nejvíce horko bylo technikům nejen na Shiran Toweru v roce 1996, kdy došlo k masivnímu výpadku trvajícímu téměř tři dny. Dnes už by se něco takového stát nemohlo. Závada musí být podle smluv odstraněna nejpozději do dvou hodin. Až šest hodin se pak zdejší BTS obejde i bez dodávky elektrické energie. Přesně tak dlouho ji udrží v činnosti záložní zdroj.

V pošmourném počasí je na střeše budovy poměrně chladno, a tak technik zamyká dveře, aktivuje zabezpečovací zařízení a my spolu s ním pomalu opouštíme nejstarší českou základnovou stanici. Určitě jsme vás ale na podobné zařízení nevzali naposledy. Ostatně, zajímavých BTS je v Česku spousta.

Stačí si vzpomenout na jednu fungující jako rozhledna (čtěte: Vylezte legálně na základovou stanici operátora. Čeká vás unikátní rozhled ) nebo na mobilní základnové stanice sloužící ke zlepšení kapacity sítě v době konání velkých koncertů a podobných akcí (čtěte: Podívejte se, jak za tři hodiny operátor pokryje signálem každý zapadákov).