GSM brány už umí rychlá data

  • 2
Nejnovější brána Ateus Kompakt 2000 GPRS přichází na trh se vskutku netradičními vlastnostmi. Nejenže dokáže propojit vaši ústřednu s mobilní sítí, směrovat příchozí volání, ale umí také přenášet data paketovou technologií. Pokud hledáte záložní datovou linku o nižší přenosové rychlosti, pak se na novinku určitě podívejte.

Hlavním úkolem GSM bran sice zůstává propojení mobilní sítě s místní pobočkovou ústřednou, ale v nabídkách výrobců přesto najdeme vlastnosti této funkci poměrně vzdálené. Tradiční je možnost odesílání textových zpráv prostřednictvím počítače, přítomnost logických vstupů a zřídka se objeví i možnost rychlých datových přenosů. Prvním průkopníkem byla Nokia 22 vybavená GSM modulem podporující HSCSD, dnes vám představujeme novinku od 2N, bránu Ateus Kompakt 2000 GPRS podporující přenos dat paketovou technologií.

Ateus Kompakt GPRS

Osvědčený celokovový design výrobce použil i u tohoto modelu, oproti předchůdcům ho odlišuje prakticky jen nižší šasi. Optimalizace plošného spoje si však vynutila přesunutí indikačních prvků na vrchní stranu brány i snížení jejich počtu. Novinka vás bude o svých provozních stavech informovat zcela dostačujícími pěti LED diodami. Základní kontrolku napájení doplňují indikátory přihlášení do sítě, hovoru, přenosu dat a poruchy. Nejen při instalaci pak můžete nastavit mód, v němž se každých deset sekund rozsvítí LED diody v kombinaci odpovídající intenzitě přijímaného signálu.

Komunikaci s mobilní sítí obstarává GSM modul Siemens MC35. Pracuje v pásmu 900/1800 MHz a při GPRS spojení dokáže využít až 4+1 timeslotu. Jeho hlavní předností je opravdu dobrý přenos zvuku. Kvalitní přijímací jednotka a především obvody zamezující nežádoucí ozvěny i šumy totiž zaručují čistou reprodukci hlasu. Touto vlastností se ostatně mohou chlubit všechny GSM moduly Siemens řady 35.

Rozhraní

Konektory napájení, externí antény, analogového telefonního výstupu i sériového rozhraní počítače jsou na bráně celkem inteligentně rozmístěny, takže není problém udržet přehled ve všech připojených kabelech. Pokud Ateus částečně odkrytujete, objeví se před vámi ještě dva páry programovatelných logických vstupů a výstupů. Ateus Kompakt GPRSTy použijete ve chvíli, kdy potřebujete dálkově ovládat či sledovat stavy nějakého zařízení. Stavy výstupů dokážete změnit zapnutím brány, zavoláním z určitého telefonního čísla, odesláním textovky či samočinně v určenou hodinu.

Naopak k jednoduchému sledování provozních stavů ostatních zařízení slouží dvojice logických vstupů. Nemůžete od nich sice očekávat žádné složité operace, v závislosti na jejich hodnotách dojde jen k odesílání předdefinovaných textovek, ale i to by mělo většině uživatelů stačit. Použití se nabízí například ve spojitosti s alarmem či při sledování sepnutí určitého kontaktu.

Konfigurace

Pokud nemáte nějaké speciální požadavky na spravování hovorů, tak můžete bránu prakticky jen připojit k napájecímu napětí a začít používat. Standardně má všechny důležité parametry nastavené už od výrobce. Ovšem jestliže máte SIM kartu chráněnou PINem nebo si chcete zařízení co nejvíce přizpůsobit svému telefonnímu systému, musíte sáhnout po dodávaném konfiguračním softwaru. Ten je hodně intuitivní a velmi snadno s ním nastavíte spoustu užitečných funkcí, mezi nimiž vyzdvihněme například přizpůsobení hlasitosti hovoru. Budete-li chtít být při slaďování s telefonní ústřednou opravdu svědomití, můžete nastavit například také parametry použitého oznamovacího tónu. Poměrně užitečná je možnost programování přes krátké textové zprávy, což oceníte především ve chvíli, kdy budete potřebovat dálkově změnit nevyhovující parametr. Pokud jsou pro danou vzdálenou úpravu konfigurace textové zprávy nepraktické, můžete sáhnout ještě po funkci dálkového dohledu. Při prvním nastavování brány ale musíte tuto funkci aktivovat a především zadat telefonní číslo, z něhož se budete připojovat. Teprve pak vás Ateus pustí ke svým klíčovým nastavením.

Ateus Kompakt GPRSPlánujete-li bránu použít především pro odchozí volání, pak jistě přijde vhod automatické odmítání všech příchozích hovorů, aby zbytečně nezatěžovaly kapacitu linky. V případě, kdy jsou u vás volající naopak žádoucí, vám zase nabídne směrovač příchozích volání, který podle telefonního čísla hovor rovnou přepojí na určenou vnitřní linku pobočkové ústředny. Samozřejmě tato funkce nemůže být stoprocentní. Jednak jste omezeni pamětí na 99 telefonních čísel, jež bude brána směrovat, a volající nesmí mít potlačeno odesílání telefonního čísla. Jinak bude opět přepojen na určenou spojovatelku. Navíc je-li tato funkce aktivována, brána příchozí volání ihned vyzvedne.

Zamezení zbytečně drahým odchozím voláním obstarávají restrikční funkce zajišťované oblíbenou tabulkou oprávnění. V ní nastavujete, na která čísla bude možné přes bránu volat, a to buď vymezením povolených nebo zakázaných předvoleb. Ovšem tím schopnosti této tabulky nekončí. Podle předvoleb totiž současně dokáže rozlišit cenu jednotlivých volání, kdy v závislosti na cílové síti přizpůsobí frekvenci odesílání tarifikačních impulsů.

Prakticky už tradicí jsou u GSM bran od 2N implementované základní funkce LCR, kdy si Ateus doslova dokáže pohrát s telefonním číslem. Vytáčené číslice totiž umí dle nastaveného algoritmu zaměňovat, což využijete například ve chvíli, kdy budete chtít mezinárodní hovory realizovat přes služby typu "internet call". Celkem můžete do paměti uložit až 30 řádek možných způsobů náhrad, což by mělo být pro většinu uživatelů dostačující.

Tarifikace

Pro přibližné určování výše telefonního účtu máte k dispozici dvě funkce. Patrně nejpraktičtější je přesné určení začátku a konce hovorů, kterým předáváte starost o zpracování hovorného na pobočkovou ústřednu a zprostředkovaně externí tarifikační software. Méně přesné, avšak také často využívané je pak vysílání vlastních tarifikačních impulsů. To však není tak přesné, neboť brána neřeší současné účtování většiny mobilních operátorů, kdy po první provolané minutě platíte po sekundách.

Textové zprávy

Bránu samozřejmě nemusíte využívat jen k volání, velmi snadno přes ni dokážete odesílat také textové zprávy. Stačí jen přes sériové rozhraní připojit počítač. Všechny příchozí vzkazy si pak budete moci pohodlně číst, ukládat na disku a pochopitelně odesílat. V době, kdy bude brána od počítače odpojena, všechny došlé textovky uloží na SIM kartu. Máte-li však aktivovánu funkci vzdáleného programování přes SMS, bude metodou mazání nejstarší zprávy vždy udržovat jednu pozici paměti SIM karty volnou.

Datové přenosy

Právě data jsou tím nejvýraznějším rozdílem této brány od konkurence. Kromě běžných datových přenosů rychlostí 9,6 respektive 14,4 kbps totiž podporuje technologii GPRS. Maximální konfigurace 4+1 timeslotu se totiž už dá představit jako pomalá záložní linka, například pro stahování pošty. Ateus Kompakt GPRSOvšem toto využití je dosti omezené. Současná verze firmwaru má totiž jedno poměrně zásadní úskalí. Nedokáže totiž telefonovat při aktivním GPRS spojení, ani když nejsou přenášena žádná data. Tento problém je sice poměrně nepříjemný, ale v dohledné době bude mít řešení. Nejpozději v lednu totiž budou v distribuční síti brány s novým firmwarem, který nedostatek řeší. Současní majitelé potřebný upgrade získají ve stejný čas na internetových stránkách výrobce.

Poslední verze oblíbených GSM bran českého výrobce 2N, Ateus Kompakt 2000 GPRS najde své použití zejména v menších firmách a všude tam, kde potřebují levný, nejlépe záložní datový spoj. Má elegantní design, velmi dobrý zvuk i snadné programování. Pochvalu si zaslouží možnost inovace firmwaru. V současnosti vás přijde na 21 460 Kč včetně daně.