Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GSM brána Nokia 22 zlevní volání a zrychlí data

aktualizováno 
Integrovaná anténa, netradiční vzhled a podpora HSCSD jsou jedny z hlavních charakteristik nejnovější GSM brány Nokia s analogovým výstupem.

Nokia si držela mezi GSM branami velmi dobrou pověst především díky funkcím a kvalitní zvukové části. Před několika lety představený PremiCell nabízel duální provoz i posílání textových zpráv, přestože ve své době mnohý uživatel netušil, k čemu by tyto funkce u své pobočkové ústředny využil. Pak ale nastalo dlouhé období čekání, v němž čeští výrobci dokázali vyvinout modely, jež je postavily mezi evropskou elitu. Jak obstojí právě uváděná Nokia 22?

Nokia 22 pohled z boku

Nejen číselným označením nám Nokia dává jasně najevo, že vyvinula od samého základu úplně nový produkt. Kromě odlišného designu uživatele překvapí rozdělení přístroje na dvě do sebe přesně zapadající části. Vrchní, tvořená především GSM modulem, má na starosti komunikaci s mobilní sítí, zatímco šedivá „základna“ disponuje analogovým rozhraním pro připojení k pobočkové ústředně nebo telefonu. Nemáte-li volný port na státním přenašeči, tak vám nabídne ještě výstup určený pro pobočku.

Nokia 22 pohled z boku nahled

GSM část

Základem celé brány je právě ona šedivě zabarvená část. Najdete na ní vstup pro napájecí adaptér, sériové rozhraní a u konkurence méně tradiční anténu. Většina produktů totiž počítá s tím, že bude nasazena také v prostorách budov, kde operátoři nemají dostatečné pokrytí. S tímto problémem si ale Nokia poradila a do nabídky dokoupitelného příslušenství zařadila speciální kabel s požadovaným FME konektorem externí antény.

Indikaci všech základních stavů má na starosti pětice zelených LED diod. Z jejich svitu se snadno dozvíte o připojení napájení, příchozím hovoru, požadavku na zadání kódu PIN (popřípadě PUK) a také přijetí nové textové zprávy. Především při instalaci pak oceníte možnost zobrazení intenzity signálu. V manuálu máte sice tabulku s přibližnými hodnotami přijímané úrovně, ale obecně platí, že čím více kontrolek svítí, tím lépe, ideálně tedy všech pět.

Hovor

Samotné spojení je čisté, dobře srozumitelné a nemůže být k němu nejmenších výhrad. Připojíte-li k bráně telefon s tónovou volbou, můžete zadáním vhodného kódu nastavovat hlasitost v deseti možných stupních. Bohužel, lze regulovat pouze příchozí část, tzn. nemůžete sladit úrovně hovoru používané v celém telefonním systému i pro odchozí volání.

Data

Podpora vysokorychlostních datových přenosů HSCSD má jednu zásadní nevýhodu. K jejímu zprovoznění si totiž musíte dokoupit zvláštní příslušenství, což není nic jiného než sériový kabel a CD s obslužným softwarem. Pokud chcete ušetřit, můžete spoléhat na to, že Nokia používá standardní sadu AT příkazů. Stačí jen vhodným inicializačním řetězcem rozšířit standardní modem nainstalovatelný v daném operačním systému, nejčastěji tedy Windows, a už dokážete přenášet rychlostí až 43,2 kbps. Ke správě SMS lze samozřejmě použít většinu běžně nabízených softwarů.

Nokia 22 zadnicastnahled

Představovaná GSM brána Nokia 22 si své uživatele získá především mezi příznivci této finské značky a ve firmách, kde vyžadují rychlý přenos dat. Za 17 490 Kč včetně DPH by si ale zasloužila větší možnost konfigurace základních parametrů volání či funkce jako například hromadné odmítání příchozích volání.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Majitelé iPhonů mají vysoký příjem, patří mezi nejmajetnější

Vlastnictví íPhonu v 69,1 procentech případů znamená, že má vlastník „vysoký...

Studie univerzity v Chicagu potvrdila, že vlastníci iPhonu či iPadu patří k bohatší vrstvě společnosti. To však...

Najdete na iDNES.cz