Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GSM brána Nokia 22 zlevní volání a zrychlí data

aktualizováno 
Integrovaná anténa, netradiční vzhled a podpora HSCSD jsou jedny z hlavních charakteristik nejnovější GSM brány Nokia s analogovým výstupem.

Nokia si držela mezi GSM branami velmi dobrou pověst především díky funkcím a kvalitní zvukové části. Před několika lety představený PremiCell nabízel duální provoz i posílání textových zpráv, přestože ve své době mnohý uživatel netušil, k čemu by tyto funkce u své pobočkové ústředny využil. Pak ale nastalo dlouhé období čekání, v němž čeští výrobci dokázali vyvinout modely, jež je postavily mezi evropskou elitu. Jak obstojí právě uváděná Nokia 22?

Nokia 22 pohled z boku

Nejen číselným označením nám Nokia dává jasně najevo, že vyvinula od samého základu úplně nový produkt. Kromě odlišného designu uživatele překvapí rozdělení přístroje na dvě do sebe přesně zapadající části. Vrchní, tvořená především GSM modulem, má na starosti komunikaci s mobilní sítí, zatímco šedivá „základna“ disponuje analogovým rozhraním pro připojení k pobočkové ústředně nebo telefonu. Nemáte-li volný port na státním přenašeči, tak vám nabídne ještě výstup určený pro pobočku.

Nokia 22 pohled z boku nahled

GSM část

Základem celé brány je právě ona šedivě zabarvená část. Najdete na ní vstup pro napájecí adaptér, sériové rozhraní a u konkurence méně tradiční anténu. Většina produktů totiž počítá s tím, že bude nasazena také v prostorách budov, kde operátoři nemají dostatečné pokrytí. S tímto problémem si ale Nokia poradila a do nabídky dokoupitelného příslušenství zařadila speciální kabel s požadovaným FME konektorem externí antény.

Indikaci všech základních stavů má na starosti pětice zelených LED diod. Z jejich svitu se snadno dozvíte o připojení napájení, příchozím hovoru, požadavku na zadání kódu PIN (popřípadě PUK) a také přijetí nové textové zprávy. Především při instalaci pak oceníte možnost zobrazení intenzity signálu. V manuálu máte sice tabulku s přibližnými hodnotami přijímané úrovně, ale obecně platí, že čím více kontrolek svítí, tím lépe, ideálně tedy všech pět.

Hovor

Samotné spojení je čisté, dobře srozumitelné a nemůže být k němu nejmenších výhrad. Připojíte-li k bráně telefon s tónovou volbou, můžete zadáním vhodného kódu nastavovat hlasitost v deseti možných stupních. Bohužel, lze regulovat pouze příchozí část, tzn. nemůžete sladit úrovně hovoru používané v celém telefonním systému i pro odchozí volání.

Data

Podpora vysokorychlostních datových přenosů HSCSD má jednu zásadní nevýhodu. K jejímu zprovoznění si totiž musíte dokoupit zvláštní příslušenství, což není nic jiného než sériový kabel a CD s obslužným softwarem. Pokud chcete ušetřit, můžete spoléhat na to, že Nokia používá standardní sadu AT příkazů. Stačí jen vhodným inicializačním řetězcem rozšířit standardní modem nainstalovatelný v daném operačním systému, nejčastěji tedy Windows, a už dokážete přenášet rychlostí až 43,2 kbps. Ke správě SMS lze samozřejmě použít většinu běžně nabízených softwarů.

Nokia 22 zadnicastnahled

Představovaná GSM brána Nokia 22 si své uživatele získá především mezi příznivci této finské značky a ve firmách, kde vyžadují rychlý přenos dat. Za 17 490 Kč včetně DPH by si ale zasloužila větší možnost konfigurace základních parametrů volání či funkce jako například hromadné odmítání příchozích volání.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Možná i váš smartphone těžil kryptoměnu. A vůbec o tom nemusíte vědět

Smartphony jsou zneužívány k těžbě kryptoměny Monero.

K těžbě kryptoměny útočníci nezneužívají jen počítače, v ohrožení jsou díky narůstajícímu výkonu i chytré telefony. Tým...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...

Výrobce mobilů potupně smazal vlastní anketu, nelíbily se mu výsledky

Ilustrační snímek

Toto se Xiaomi moc nepovedlo. Výrobce se na sociální síti Twitter zeptal svých fanoušků, zda se jim líbí grafická...

Najdete na iDNES.cz