Grundig U900 a B700

Grundig U900 a B700 | foto: Grundig Mobile

Grundig překvapil supertenkým komunikátorem s Linuxem - bude i u nás?

  • 2
Grundig Mobile jako další z výrobců mobilních telefonů vsadil na operační systém Linux. S tímto operačním systémem představil na kongresu 3GSM zajímavý telefon s QWERTY klávesnicí a vybavené véčko pro 3G sítě.

V Evropě nepříliš známá značka mobilních telefonů Grundig Mobile, která má své sídlo ve Španělsku, se na trzích zatím příliš neprosazuje. Na evropském kontinentu se mobily se značkou Grundig Mobile prodávají pouze v Německu a ve Španělsku. Značku však znají také v Jižní Americe, kde tyto telefony nabízí operátor Movistar patřící pod křídla Telefóniky O2. Ta nabízí mobily Grundig i ve Španělsku, kde je najdete i ve volném prodeji. Třeba se díky Telefónice O2 setkáme s mobily Grundig i u nás.


3GSM World Congress 2007
Všechny novinky z Barcelony pohromadě - klikněte na obrázek

Doposud Grundig se svými mobily příliš nepřekvapil. Má sice ve své nabídce šestimegapixelový fotomobil X5000, jedná se však o rebrandovaný výrobek asijského výrobce. V nabídce Grundigu se nachází také komunikátory s operačním systémem Microsoft Windows Mobile. I v tomto případě se však nejedná o původní výrobek značky Grundig Mobile, ale o převzaté přístroje od tchajwanské společnosti HTC.

Nyní se Grundig rozhodl zabodovat telefony postavenými na operačním systému Linux. V nabídce má dvě takto vybavené novinky. Jeden model nabízí tradiční véčkovou koncepci, druhá novinka zaujme QWERTY klávesnicí. Grundig Mobile představil i další tradiční mobily s proprietárním operačním systémem. Mezi nimi zaujme tenké dobře vybavené véčko X900 s třímagepixelovým fotoaparátem. O této novince jsme vás již před časem informovali v tomto článku.

Grundig B700 – tenká a lehká konkurence pro BlackBerry

Asi nejzajímavější novinkou mezi všemi představenými telefony je model B700. Ten je na první pohled zaměřen na byznys klientelu. Tomu napomáhá rozměrný QVGA displej (TFT; 262 000 barev) s úhlopříčkou 70 milimetrů umístěný na šířku a QWERTY klávesnice. Ta se bude hodit pro psaní e-mailů. Nový Grundig podporuje Push e-mail. Telefon se ovládá otočným ovladačem umístěným na pravém boku.

Tím se stává z tohoto modelu přímý konkurent takových modelů, jako jsou komunikátory BlackBerry, Nokia E61nebo nových Motorol Q. Na rozdíl od nich však výrobce u tohoto modelu vsadil na operační systém Linux.

Grundig B700 Grundig B700 Grundig B700

Model B700 není jenom čistě pracovní nástroj. V jeho výbavě má místo i dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem, hudební přehrávač s podporou formátů MP3 a AAC a FM rádio. Ve formátu MP3 může být i vyzvánění. Další výbava zahrnuje například hlasový záznamník nebo XHTML internetový prohlížeč. O další funkce lze telefon rozšířit díky podpoře Javy MIDP 2.0.

Grundig B700 umí pracovat ve všech čtyřech pásmech GSM a nabízí datové přenosy EDGE. V sítích třetí generace pracovat neumí. Konektivitu obstarává Bluetooth a možnost připojení přes USB datový kabel. Dostatečnou vestavěnou paměť o velikosti 100 MB, lze rozšířit pomocí paměťových karet microSD.

Telefon zaujme tenkou konstrukcí, jeho rozměry jsou 105 x 68 x 10 milimetrů. Hmotnost má hodnotu pouze 89 gramů! Novinka používá Li-Ion baterii s kapacitou 1 050 mAh, se kterou model B700 vydrží na příjmu až 150 hodin. Výdrž při nepřetržitém telefonování dosahuje dvou a půl hodiny.

Grundig U900 – sázka na Linux

Další zajímavou novinkou od Grundig Mobile je tenké véčko, které může pracovat i v sítích třetí generace UMTS. I tento model používá operační systém postavený na Linuxu. Telefon má solidní výbavu, která zahrnuje dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem, druhý fotoaparát pro videohovory, MP3 přehrávač s ovládáním i v zavřeném stavu pomocí senzorových tlačítek a FM rádio.

Hlavní TFT displej nového Grundigu má rozlišení QVGA a dokáže zobrazit 262 000 barev. Vnější displej je typu OLED, má rozlišení 96 x 64 obrazových bodů a dokáže zobrazit 65 000 barev. Telefon mimo podpory sítí třetí generace umí pracovat i ve všech čtyřech pásmech GSM a nabízí datové přenosy EDGE.

Grundig U900  Grundig U900

Nadstandardní vestavěnou paměť, s kapacitou 100 MB, lze rozšířit pomocí paměťových karet formátu microSD. Připojit Grundig U900 k počítači lze přes Bluetooth nebo pomocí USB datového kabelu. Další výbavu obstarává opět hlasový záznamník a XHTML internetový prohlížeč. Nechybí podpora Javy MIDP 2.0.

Véčko má tenkou konstrukci, jeho rozměry jsou 92 x 50 x 14 milimetrů. 94 gramů vážící telefon používá Li-Ion baterii s kapacitou 1 000 mAh. Výdrž v pohotovostním stavu dosahuje 220 hodin nebo dvou a půl hodiny hovorového času.

Grundig E670 – mým vzorem je RAZR

Další tři novinky již používají vlastní proprietární operační systém. Z těchto telefonů si největší pozornost zaslouží tenké véčko E670, které nezapře inspiraci slavnou Motorolou RAZR. To je zejména patrné na provedení klávesnice. Výbava zahrnuje dvoumegapixelový fotoaparát s bleskem, MP3 přehrávač a FM rádio.

Oba displeje Grundigu E670 jsou barevné a aktivní (TFT). Hlavní nabídne rozlišení 176 x 220 obrazových bodů a dokáže zobrazit 262 000 barev. Vnější displej má pak rozlišení 96 x 64 obrazových bodů a dokáže zobrazit 65 000 barev.

Grundig E670 Grundig E670 Grundig E670

Telefon umí pracovat ve všech čtyřech pásmech GSM a podporuje pouze datové přenosy GPRS třídy 10. Konektivitu zajišťuje Bluetooth a USB datový kabel. Vestavěnou paměť se skromnou kapacitou 8 MB lze rozšířit pomocí paměťových karet formátu microSD. Nechybí hlasový záznamník.

Rozevírací tenký model E670 má rozměry 89 x 48 x 13 milimetrů a hmotnost má hodnotu pouhých 75 gramů. S Li-Ion baterií s kapacitou 700 mAh telefon vydrží v pohotovostním režimu až 250 hodin.

Grundig X400 – tenká střední třída

Poslední dvě novinky patří do nižších tříd než zbytek představených telefonů. Přesto se Grundig X400 může pochlubit poměrně slušnou výbavou, ve které nechybí 1,3 megapixelový fotoaparát, který může sloužit jako webová kamera, MP3 přehrávač a paměťové karty. Tento model pracuje pouze ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz) a nabízí datové přenosy GPRS rovnou třídy 12.

Grundig X400 Grundig X400

Tenký telefon klasické konstrukce má rozměry 108 x 43 x 10 milimetrů. Předností tohoto modelu je nízká hmotnost, která má hodnotu pouhých 61 gramů. Aktivní (TFT) displej nabízí nízké rozlišení 128 x 160 obrazových bodů. Displej dokáže zobrazit 65 000 barev.

Pro hudební přehrávač by vestavěná paměť s minimální kapacitou 2 MB určitě nestačila. Proto telefon podporuje paměťové karty formátu microSD. Kopírovat hudební soubory do telefonu lze pomocí USB datového kabelu nebo přes Bluetooth. K dispozici je i hlasový záznamník. Výdrž v pohotovostním stavu s baterií Li-Pol dosahuje 170 hodin.

Grundig X1 – tenký a lehký základ

Naprostý low-end v současném portfoliu výrobce zastupuje jednoduchý model X1. Předností jednoduchého Grundigu je velmi malá tloušťka a minimální hmotnost. Rozměry telefonu jsou 103 x 45 x 9 milimetru. Pouze 51 gramů vážící Grundig X1 postrádá fotoaparát i podporu multimediálních zpráv MMS.

Grundig X1 Grundig X1

Grundig X1 pracuje ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz) a zcela u něj chybí podpora datových přenosů GPRS. Displej je překvapivě aktivní (TFT) a nabízí rozlišení 128 x 160 obrazových bodů. Displej dokáže zobrazit 65 000 barev. Vestavěná paměť má kapacitu 4 MB. S Li-Pol baterií s kapacitou 570 mAh, která má podíl na nízké hmotnosti, telefon vydrží na příjmu 90 hodin.

Všechny novinky od Grundig Mobile se začnou prodávat ve druhém čtvrtletí letošního roku. Ceny výrobce nezveřejnil. Podle našich informací je možné, že se některé přístroje mohou objevit i v portfoliu českého operátora O2.