Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Greenpeace: Sony Ericsson je nejekologičtějším výrobcem mobilů

aktualizováno 
Nová kritéria a trestný bod pro finskou Nokii zajistila Sony Ericssonu první příčku v žebříčku "zelených" výrobců elektroniky. Ten je pravidelně sestavován ekologickou organizací Greenpeace.

Sony Ericsson se stal nejekologičtějším výrobcem | foto: Greenpeace

Z osmnácti výrobců elektroniky, hodnocených v osmém vydání Greenpeace průvodce zelenější elektronikou, získaly více než pět bodů z deseti pouze dvě společnosti - Sony Ericsson a Sony. Obsadily tím první dvě příčky.

Obě společnosti přitom získaly stejný počet bodů (5,1), Sony se však kvůli nižšímu ohodnocení v kategorii chemických látek, která je při rovnosti rozhodující, musí spokojit s druhou příčkou.

Favorizovaná Nokia se umístila na třetím místě, a to kvůli stržení trestného bodu za nesrovnalosti v programu zpětného odběru. Celkové - a zároveň nejvyšší - bodové ohodnocení 5,8 bodu z deseti se tak snížilo na 4,8 bodu.

Nejhůře dopadla mezi výrobci mobilních telefonů korejská společnost LG Electronics. Obsadila 16. příčku z celkových osmnácti se ziskem 3,3 bodu. Penalizace přišla u energetických kritérii, kde LG získalo nula bodů.

Poslední místo žebříčku obsadila společnost Nintendo s necelým jedním bodem z možných deseti. Nulu obdržela za svoji politiku nakládání s elektronickým odpadem.

Chemie Odpad Energie Skóre/51 Skóre/10
1.
Sony Ericsson
17 2 7 26 5.1
2.
Sony
12 9 5 26 5.1
3.
Nokia
15 8 7 30 5.8 – 1 = 4.8
4.
Samsung
12 10 1 23 4.5
5.
Dell
9 9 5 23 4.5
6.
Toshiba
13 7 2 22 4.3
7.
Acer
12 6 4 22 4.3
7.
Panasonic
12 4 6 22 4.3
9.
Motorola
8 7 7 22 4.3
9.
HP
8 9 5 22 4.3
11.
Apple
10 5 6 21 4.1
12.
Sharp
12 2 6 20 3.9
13.
Lenovo
9 6 5 20 3.9
14.
Philips
12 0 12 24 4.7 – 1 = 3.7
15.
FSC
10 6 3 19 3.7
16.
LGE
11 6 0 17 3.3
17.
Microsoft
9 1 1 11 2.15
18.
Nintendo
2 0 2 4 0.8
      

Celkové hodnocení je nižší, přibyla nová kritéria

Celkové skóre hodnocených společností se oproti minulosti snížilo. Mohou za to nová energetická kritéria zkoumající vliv na změnu klimatu i zpřísnění požadavků na obsah toxických látek a odpadovou politiku.

Nová energetická kritéria požadují po firmách podporu  povinného globálního snižování emisí skleníkových plynů. V současnosti se informační a komunikační sektor podílí 2 % na celosvětové produkci skleníkových plynů, tedy zhruba stejnou měrou jako letecký průmysl.

Dle Greenpeace má ale většina výrobců na tuto problematiku omezený pohled; soustředí se totiž pouze na energetickou účinnost svých výrobků, ale již nebere v potaz emise produkované při samotné výrobě.

Někteří výrobci jsou napřed

Mnohé společnosti získaly body za energetickou účinnost svých výrobků, které splňují, nebo dokonce překračují standardy Energy Star. Nejlepším v této oblasti je Sony Ericsson a Apple, všechny jejich modely tyto požadavky dosahují nebo překračují.

Sony Ericsson navíc vynikl tím, že jako první společnost získal skoro plný počet bodů za chemická kritéria. Všechny nové modely Sony Ericsson jsou již bez PVC. Sony Ericsson dokonce splnil i nová kritéria, když zakázal antimon, berylium a ftaláty v modelech uváděných na trh od ledna 2008.

 "Naším cílem je ukázat, které společnosti to s ochranou životního prostředí myslí vážně. Chceme, aby směřovaly ke splnění nových kritérií: odstranily toxické látky, zvýšily objem recyklovaného elektroodpadu, využívaly recyklované materiály a snížily svůj vliv na klimatické změny," dodala Iza Kruszewska z Greenpeace. 

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Najdete na iDNES.cz