Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Schválně vyrábíte neopravitelné mobily, tvrdí Greenpeace

  • 106
Poslední studie organizace Greenpeace tvrdí, že největším neduhem mobilních zařízení je jejich malá opravitelnost. Staré modely totiž údajně raději vyhazujeme, než abychom je nechali opravit. Můžou za to však hlavně výrobci.

Studii s názvem „Jak je vaše mobilní zařízení opravitelné?“ zveřejnila organizace Greenpeace ve spolupráci s americkou firmou iFixit, která prodává náhradní součástky a vydává návody pro opravy vybraných zařízení. Studie hodnotila jak současnou situaci jako celek, tak jednotlivé výrobce telefonů a dalších zařízení.

Je sice jasné, že v zájmu každého výrobce je prodat nové modely namísto přehnaných snah udržet v provozu ty staré, výsledkem je ovšem nadměrné množství elektronického odpadu. Nové telefony bývají navrženy příliš komplikovaně a jejich oprava se tak stává čím dál složitější. Výrobci navíc mnohdy neposkytují návody k opravám nebo dokonce ani neprodávají náhradní díly.

Většina zařízení tak ve studii moc neobstála. Jedinou výjimkou byl model Fairphone 2 (o tomto smartphonu jsme psali zde), tedy modulární zařízení šetrné k životnímu prostředí. Všechny jeho součástky jdou totiž vyměnit, dostupný je jak kompletní manuál pro opravy, tak veškeré náhradní součástky.

Ze známějších modelů získaly nejlepší skóre LG G4 a G5, ale už těm je vytýkáno, že výrobce neposkytuje kromě baterie žádné náhradní součástky. Naopak nejhorší hodnocení si vysloužily poslední dvě generace špičkových samsungů - S7 edge a S8. Na vině je totiž zahnutý displej, který se opravuje hodně složitě a navíc je náchylnější k rozbití. Navíc do samotného těla telefonu se kvůli použití skla a unibody konstrukci dostává poměrně obtížně.

Nižší hodnocení dále obdržely modely LG G6, Vivo X7, Xiaomi Mi5, Sony Xperia Z5 Compact či Asus ZenFone 3 Max. Greenpeace spolu s iFixit však obecně nabádá všechny výrobce, aby zlepšili svůj přístup k opravitelnosti telefonů.

Právě proto, že telefony často po rozbití namísto oprav vyhazujeme, se zvyšuje množství elektronického odpadu. Podle jiné studie se například v jihovýchodní a východní Asii zvedl objem takového odpadu mezi lety 2010 a 2015 o více než 63 procent. Problémy má ovšem i Evropa. Před pár lety bylo zjištěno, že 65 procent elektronického odpadu není recyklováno správně.