iPhone obsahuje dle Greenpeace toxické látky...

iPhone obsahuje dle Greenpeace toxické látky... | foto: Koláž Mobil iDNES.cz , Mobil.iDNES.cz

Greenpeace: iPhone obsahuje toxické látky, Jobs sliby nesplnil

  • 23
Podle vědeckých testů, které si nechala vypracovat organizace Greenpeace, obsahuje nový iPhone firmy Apple nebezpečné materiály a chemické látky. Apple přitom již před časem sliboval, že jeho produkty budou v budoucnu k životnímu prostředí šetrnější.

Nezávislá laboratoř otestovala 18 vnitřních i vnějších součástek iPhonu. Analýza potvrdila výskyt bromovaných látek(1) v polovině vzorků. Například v obvodu antény kultovního telefonu představovaly tyto látky až 10% celkové hmotnosti použitých materiálů.

Za problematický byl označen i plastový (PVC) potah sluchátkových kabelů, který obsahuje 1.5% toxických esterů kyseliny ftalové nazývaných ftaláty(2). Některé z nich jsou dle Dr. Davida Santilla, koordinátora projektu, klasifikovány kvůli své schopnosti narušovat pohlavní vývoj savců jako toxické pro reprodukci 2. stupně.

"Jejich použití je zakázáno ve všech hračkách a dalších předmětech pro děti prodávaných v Evropě, zatímco v mobilních telefonech se používat mohou. Apple by měl přestat tyto látky používat ve všech svých výrobcích," dodal David Santillo z výzkumné laboratoře Greenpeace.

Při analýze iPhonu se také zjistilo, že baterie byla neobvyklým způsobem přilepena a přiletována k telefonu. To ztěžuje její výměnu a oddělení pro recyklaci a je jen dalším zátěží při likvidaci elektronického odpadu.

Apple neplní dle Greenpeace sliby

Pohled do útrob iPhonu přináší studie Greenpeace, jejíž plné znění můžete nalézt na stránkách organizace. Jde o první test výrobku Apple od květnového závazku Steva Jobse, ředitele společnosti, že Apple "zezelená" a bude na trh uvádět výrobky šetrnější k životnímu prostředí.

Podle testů však Jobs svá slova neplní. Je to již potřetí od roku 2006, kdy Greenpeace otestovalo výrobek firmy Apple. Podobné analýzy iPodu Nano a MacBooku Pro taktéž odhalily přítomnost nebezpečných látek. Od září loňského roku se však společnost podstatně zlepšila.

Apple poprvé uvedl iPhone na trh v červnu 2007. Nález nebezpečných látek naznačuje, že společnost selhává při plnění závazku odstranit veškeré použití bromovaných sloučenin a PVC do konce roku 2008.

„Steve Jobs promeškal šanci, aby byl iPhone prvním krokem k ozelenění všech produktů Apple," řekla Zeina Alhajj z Greenpeace. „Je třeba, aby Apple svůj telefon předělal. Aby bylo nalezeno skutečné řešení problému elektronického odpadu, musí firma odstranit všechny nebezpečné látky a materiály ze svých produktů."

„Zdá se, že Apple je daleko od naplnění své ambice být v čele úsilí za očistění elektronického průmyslu. Jeho konkurenti jako například Nokia již prodávají mobily bez PVC,“ uzavřela Alhajj.

Nejzelenější je stále Nokia

Právě Nokia si dlouhodobě drží v žebříčku "zelenáčů" první pozici. Oproti minulému roku si dokázala získat i náskok před druhým Dellem, se kterým dříve první příčku sdílela. Obrovský pokrok pak zaznamenal výrobce notebooků Lenovo, jak je vidět z této animace.

"Nokia se stala členem evropského výboru proti používání nebezpečných látek, navíc se také pečlivě stará o recyklaci použitých telefonů, kdy jsou přístroje rozebírány a jednotlivé díly jdou na speciální recyklaci," uvedla před rokem Šárka Baronová z Nokie.

Sestavené hodnocení je součástí průvodce zvaného "Guide to Greener Electronics", který má za úkol najít toho pravého "zelenáče". Zatímco u nás je tento výraz zažitý pro označení začátečníka, Greenpeace jej považuje za čestný titul ekologického výrobce.

"Tento žebříček nám poskytuje velmi efektivní nástroj, jak odstartovat závod o nejvyšší pozici v našem hodnocení," komentuje výsledkovou listinu Iza Kruszewská z centrály Greenpeace. Věří, že jejich hodnocení bude dostatečně motivovat výrobce ke zlepšení jejich přístupu k životnímu prostředí. - více zde

 Vysvětlivky:


(1) Bróm: Ať už jako aditivum nebo aktivní forma, vysoká koncentrace brómu v elektronických komponentech je vzhledem k recyklaci či jiné vhodné likvidaci starých telefonů vždy velmi znepokojující. Během tepelné likvidace nebo zpracování může organicky vázaný bróm s příčnou vazbou dokonce přispívat ke vzniku toxických látek, včetně persistentních a bioakumulativních bromovaných dioxinů. - návrat


 (2) Ftaláty: Evropská direktiva 2005/84/EC zakazuje použití di(2-ethylhexyl) ftalátu (DEHP), dibutyl ftalátu (DBP) a benzyl butyl ftalátu (BBP) ve všech hračkách a výrobcích pro děti prodávaných na evropském trhu (v koncentraci vyšší než 0.1%) - návrat