Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GPS přístroje zjistí více, než jen pozici. Svůj život si přečteme v mapách

aktualizováno 
Telefony vybavené GPS systémem v budoucnu zjistí nejen vaši pozici, ale i činnost, kterou právě vykonáváte. Na World Wide Conference 2008 to uvedl Yu Zheng, šéf vývojového týmu Microsoftu.

Mapy v budoucnu zaznamenají náš život (ilustrační foto)

Tým vyvinul aplikaci, která na základě dat získaných z GPS čipu mobilního telefonu či kapesního počítače dokáže odhadnout, jak se uživatel zařízení v danou chvíli pohybuje - zda jede autem, na kole, či jde pěšky.

Odhad pohybu přitom nefunguje pouze na sledování rychlosti a polohy uživatele. Vývojáři na základě již provedeného pokusu s 45 dobrovolníky, kteří po dobu šesti měsíců ušli celkem 20 tisíc kilometrů s GPS zařízením v kapse, vypracovali řadu statistických metod, které mají zamezit chybnému určení pohybu.

Pravidla pomáhají s odhadem

Na odhadu se totiž podílí mnoho nepředvídatelných faktorů, které bylo pro správnou funkčnost aplikace nutné ošetřit. Příkladem může být automobilová zácpa, kdy se rychlost pohybuje v desítkách kilometrů za hodinu. To by však odpovídalo i rychlosti cyklisty.

Systém tedy bere v potaz i mnoho dalších parametrů. Pokud se například uživatel pohybuje rychle na začátku trasy, lze předpokládat, že se nachází v automobilu. Naopak v případě, že náhle zpomalí, systém automaticky předpokládá pěší chůzi nebo jízdu na kole.

Jelikož však z automobilu na kolo přestupuje jen mizivé procento uživatelů, je preferována pěší chůze.

Podobnou zákonitost představuje i přestup z jednoho dopravního prostředku do druhého, například z auta na autobus. Vědci zjistili, že takové chování je definováno jasnými periodami pěší chůze, kdy uživatel míří z parkoviště na zastávku veřejné dopravy.

Ve spojení se sledováním rychlosti pohybu a jeho směru tedy toto pravidlo v mnoha případech zabraňuje záměně například s již zmíněnou dopravní zácpou, kdy uživatel sedí stále na stejném místě; ve svém automobilu.

Váš život dostaneme do map

Dle Yu Zhenga, vedoucího vývojového týmu, se dnes možností GPS naplno nevyužívá. Většina uživatelů má tuto technologii spojenu jen s navigací a pohybem na mapě. Nová aplikace má ale vnímání GPS změnit; lidé s ní mohou sledovat svůj životní styl a případně jej změnit.

Ve spojení s dalšími procesy navíc umožní uživatelům snadno sdílet své zážitky s přáteli prostřednictvím map. Nová aplikace je totiž jen malou částí projektu GeoLife, na kterém Microsoft pracuje. Ten chce zinteraktivnit mapové aplikace vytvořením komunitních služeb.

Dle vize společnosti budou na základě GPS dat uživatelů mapy zobrazovat oblíbená světová místa, populární trasy či aktuální dopravní situaci. Ve spojení s již existujícími aplikacemi jako je Geotag (ukládání GPS souřadnic do EXIF hlavičky fotografií) bude možné zobrazit a sdílet poslední trasy včetně fotografií jednotlivých míst.

Sdílením těchto dat navíc zájemci získají možnost podělit se s ostatními online o své vlastní zážitky.

Odborníci se bojí zneužití dat

Podle Michaela J. Petersona z Mezinárodní kartografické asociace (International Cartographic Association - ICA) je vývoj takové aplikace "velkým úspěchem." Peterson server NewScientist.com ale upozornil, že je nutné být obezřetný z pohledu možnosti zneužití takových dat.

"Zobrazení způsobu přepravy a pohybu uživatelů na mapě v GeoLife a podobných aplikacích vypadá nevinně," řekl Peterson a dodal: "Problém ale je, že existuje i mnoho aplikací, které tuto technologii dokáží zneužít."

Dle něj by měl mít uživatel možnost zvolit, kdo smí a kdo nesmí jeho pozici kontrolovat. Zároveň upozornil, že by si Microsoft a jiné společnosti měly být naprosto jisty, že své produkty navrhují za účelem ochrany uživatelů.

Zdroj: NewScientist.com

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Samsungu ve videu padá jeho nejdražší mobil, vy to radši nezkoušejte

Samsung Galaxy Drop Tested

Nová reklama či spíše krátké propagační video Samsungu ukazuje, že výrobce testuje odolnost svých prémiových telefonů...

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Lidé jsou závislí na smartphonech. Nevzdávají se jich ani v posteli

Ilustrační snímek

Smartphony nám usnadňují život, ale jak se říká, všeho s mírou. Podle evropského průzkumu společnosti Huawei se tím...Najdete na iDNES.cz