Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GPS přístroje zjistí více, než jen pozici. Svůj život si přečteme v mapách

aktualizováno 
Telefony vybavené GPS systémem v budoucnu zjistí nejen vaši pozici, ale i činnost, kterou právě vykonáváte. Na World Wide Conference 2008 to uvedl Yu Zheng, šéf vývojového týmu Microsoftu.

Mapy v budoucnu zaznamenají náš život (ilustrační foto)

Tým vyvinul aplikaci, která na základě dat získaných z GPS čipu mobilního telefonu či kapesního počítače dokáže odhadnout, jak se uživatel zařízení v danou chvíli pohybuje - zda jede autem, na kole, či jde pěšky.

Odhad pohybu přitom nefunguje pouze na sledování rychlosti a polohy uživatele. Vývojáři na základě již provedeného pokusu s 45 dobrovolníky, kteří po dobu šesti měsíců ušli celkem 20 tisíc kilometrů s GPS zařízením v kapse, vypracovali řadu statistických metod, které mají zamezit chybnému určení pohybu.

Pravidla pomáhají s odhadem

Na odhadu se totiž podílí mnoho nepředvídatelných faktorů, které bylo pro správnou funkčnost aplikace nutné ošetřit. Příkladem může být automobilová zácpa, kdy se rychlost pohybuje v desítkách kilometrů za hodinu. To by však odpovídalo i rychlosti cyklisty.

Systém tedy bere v potaz i mnoho dalších parametrů. Pokud se například uživatel pohybuje rychle na začátku trasy, lze předpokládat, že se nachází v automobilu. Naopak v případě, že náhle zpomalí, systém automaticky předpokládá pěší chůzi nebo jízdu na kole.

Jelikož však z automobilu na kolo přestupuje jen mizivé procento uživatelů, je preferována pěší chůze.

Podobnou zákonitost představuje i přestup z jednoho dopravního prostředku do druhého, například z auta na autobus. Vědci zjistili, že takové chování je definováno jasnými periodami pěší chůze, kdy uživatel míří z parkoviště na zastávku veřejné dopravy.

Ve spojení se sledováním rychlosti pohybu a jeho směru tedy toto pravidlo v mnoha případech zabraňuje záměně například s již zmíněnou dopravní zácpou, kdy uživatel sedí stále na stejném místě; ve svém automobilu.

Váš život dostaneme do map

Dle Yu Zhenga, vedoucího vývojového týmu, se dnes možností GPS naplno nevyužívá. Většina uživatelů má tuto technologii spojenu jen s navigací a pohybem na mapě. Nová aplikace má ale vnímání GPS změnit; lidé s ní mohou sledovat svůj životní styl a případně jej změnit.

Ve spojení s dalšími procesy navíc umožní uživatelům snadno sdílet své zážitky s přáteli prostřednictvím map. Nová aplikace je totiž jen malou částí projektu GeoLife, na kterém Microsoft pracuje. Ten chce zinteraktivnit mapové aplikace vytvořením komunitních služeb.

Dle vize společnosti budou na základě GPS dat uživatelů mapy zobrazovat oblíbená světová místa, populární trasy či aktuální dopravní situaci. Ve spojení s již existujícími aplikacemi jako je Geotag (ukládání GPS souřadnic do EXIF hlavičky fotografií) bude možné zobrazit a sdílet poslední trasy včetně fotografií jednotlivých míst.

Sdílením těchto dat navíc zájemci získají možnost podělit se s ostatními online o své vlastní zážitky.

Odborníci se bojí zneužití dat

Podle Michaela J. Petersona z Mezinárodní kartografické asociace (International Cartographic Association - ICA) je vývoj takové aplikace "velkým úspěchem." Peterson server NewScientist.com ale upozornil, že je nutné být obezřetný z pohledu možnosti zneužití takových dat.

"Zobrazení způsobu přepravy a pohybu uživatelů na mapě v GeoLife a podobných aplikacích vypadá nevinně," řekl Peterson a dodal: "Problém ale je, že existuje i mnoho aplikací, které tuto technologii dokáží zneužít."

Dle něj by měl mít uživatel možnost zvolit, kdo smí a kdo nesmí jeho pozici kontrolovat. Zároveň upozornil, že by si Microsoft a jiné společnosti měly být naprosto jisty, že své produkty navrhují za účelem ochrany uživatelů.

Zdroj: NewScientist.com

Autor:


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Odmítl odemknout svůj iPhone, poslali ho na půl roku za mříže

Ilustrační snímek

Při běžné kontrole vozu policí na Floridě se dostal řidič do sporu ohledně podezřelé zprávy zobrazené na displeji...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Najdete na iDNES.cz