GPS navigace - jaké zařízení vybrat?

Navigace pomocí GPS se stává čím dál tím dostupnější. Využívat ji můžete jak na svém mobilním telefonu, tak PDA. Zařízení však existuje celá řada od jednoúčelových navigací až po GPS vše v jednom nebo kapesní počítače s integrovanou anténou. Podle čeho tedy vybírat?

Satelitní navigace proniká do našich životů čím dál více. Už i Béda Trávníček dává ke každému prodanému kolu "satelitní džípíesku" zdarma. Pokud však právě nepotřebujete kolo, můžete k navigaci využívat satelit i přes svůj mobil či kapesní počítač.

Navigace přes mobil

Výrobci mapových podkladů nabízejí kromě map pro PC či kapesní počítače také programy pro mobilní telefony. Ty fungují stejně jako v jiných případech - mobil stačí propojit s GPS přijímačem (pokud jej nemá telefon integrovaný) a můžete se nechat navigovat přes satelit. Jestliže však nechcete kupovat drahý software, je tu ještě jedno řešení, se kterým přišel nedávno jeden z operátorů.

Eurotel totiž nedávno spustil on-line navigaci, kdy jsou mapové podklady neustále aktualizovány na centrálním navigačním serveru a odpadá tak nutnost dokupování map. Data se aktualizují přes GPRS či jiný typ mobilního připojení a vám tak postačí pouze GPS a můžete vesele cestovat bez bloudění. Zaplatíte pouze za používání služby - jeden den v tuzemsku vás přijde na 30 korun (40 Kč pro Evropu), měsíční paušál pak na 145 (195) Kč - ten je však určen pouze pro tarifní zákazníky. Stažená data prostřednictvím Eurotelu jsou přitom zdarma (v rámci ČR).

Tento typ navigace se hodí zejména příležitostným uživatelům. Pokud jej budete využívat častěji, stojí za to popřemýšlet o vlastních mapách a zejména o zařízení s větším displejem. Navigace přes mobilní telefon je kvůli jeho rozměrům spíše polovičatým řešením, pokud však operátor rozšíří řadu podporovaných zařízení, kterých je nyní v seznamu pouze několik, najde si služba jistě velké množství příznivců.

Navigace přes PDA

Další možnost využití navigace je přes kapesní počítač. Ten k tomu svým (relativně) velkým displejem přímo vybízí. Mapy jsou mnohem přehlednější než na mobilu, dotykový displej umožní zase bezprostřední plánování cesty.

Navigace

Pokud hodláte využívat navigaci s kapesním počítačem a ještě žádný nevlastníte, můžete volit ze dvou typů zařízení. Většina PDA je bez GPS antény, tu je tak nutné přikoupit a ke kapesnímu počítači připojit buď dráty, nebo přes Bluetooth. V takovém případě je však nutno počítat se zvýšeným výdejem energie akumulátoru, stejně jako GPS zařízení. Je tedy nutné myslet na napájení, které můžete vyřešit přes zdířku autozapalovače, ta však obvykle bývá ve voze pouze jedna.

Mnohem pohodlnější je využití kapesního počítače s integrovanou GPS, kdy pořizujete řešení vše v jednom a tak stačí pouze nainstalovat mapové podklady. Cenově přitom mohou být kapesní počítače s integrovanou navigací přibližně stejně drahé jako ne-GPS PDA. Nejlevnější kapesní počítač s integrovanou anténou se dá pořídit za cca 6 tisíc (jedná se však o výběhový model), Pocket Loox N500 vás však přijde na něco málo přes osm tisíc. Mapy stojí řádově několik tisícovek, zakoupit však můžete i set PDA s mapovými podklady a případně i autodržákem.

Navigace vše v jednom

Poslední dobou se stávají stále více populárnější řešení vše v jednom. V takovém případě zakoupíte "krabičku", do které stačí většinou pouze vložit přiloženou paměťovou kartu s mapami, nechat spojit se satelity, zadat trasu, kam se chcete dopravit a zařízení se postará o nalezení ideální trasy a navedení do cíle.

Navigace


Odpadá tak nutnost instalace programu či jeho registrace, v balení bývá obvykle přiložen kromě zařízení také držák na sklo a autonabíječka. Také hlasový výstup může být lepší než v případě PDA, u kterých se primárně s využitím k navigaci nepočítalo.

All-in-one GPS zařízení si zákazníka získají především svou jednoduchostí. Ovládání bývá velmi intuitivní a fakt, že lze navigaci využívat ihned po vybalení může vyvážit i vyšší cena takovýchto zařízení (TomTom One pořídíte za cca 12 tisíc).

Autonavigace a další zařízení

Kromě přenosných navigací, které mají tu výhodu, že je můžete nosit vždy s sebou, existují také autonavigace. Ty mají podobné výhody jako předchozí typ, s tím rozdílem, že zůstávají napevno (alespoň na první pohled) přidělané v autě. Velký displej však odolá málokterému lapkovi a tak bývá životnost takovýchto navigací řádově několik týdnů či měsíců, pokud tedy majitel neparkuje vůz vždy v bezpečné garáži.

Ostatní přenosná zařízení pak najdou využití spíše u cestovatelů, kterým kromě navigačních funkcí nabízí i další jako je výškoměr, kompas či zvýšená odolnost proti přírodním vlivům. Jejich cena i velikost tomu však obvykle odpovídá.

V dalším článku věnovaném navigaci si popíšeme, co vše současné mapy ve spojení s GPS dokáží. Těšit se můžete rovněž na několik recenzí - připraven máme test několika zařízení.