Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GPS, aneb sci-fi prakticky (2)

aktualizováno 
Po vysvětlení pojmů a představení GPS modulu je nutná malá procházka po softwaru - dnes o mapových programech. Zaměříme se na aplikace, které umí spolupracovat s GPS jednotkou a které navíc obsahují mapu České republiky!

Minule jsem skončil vyhledáním první družice a přípravou na cestu do Náměště nad Oslavou. Abych mohl dobře popsat svoje zkušenosti, musíme se nejdříve porozhlédnout po softwarové scéně pro PalmOS počítače.

Uvedli jsme, že program StreetFinder 2000, který dostanete "v ceně", vám sice dobře poslouží při cestách v USA či Kanadě, ale u nás s ním příliš neuspějete. To je zcela určitě největší chyba testovaného GPS zařízení, které má jinou užitnou hodnotu pro kupujícího v USA a jinou pro našince. Americký uživatel si prostě nainstaluje Streetfindera a příslušné mapy z CD a může začít GPS používat. U nás je třeba zvolit nějaké alternativní řešení.

Programy bych pro zjednodušení rozčlenil na dvě základní skupiny - první - mapové programy (s dostupnou mapou České republiky) a ty GPS ostatní, které mohou fungovat nezávisle na mapách, či ve spolupráci s nimi...

Problém - mapy a místo

Ano, za všechno se platí - mapy s mnoha grafickými informacemi zabírají poměrně dost místa. Například celý atlas České republiky vám zabere přes 3 MB (jen podkladová mapa). Další stovky kB vám vezmou databáze obcí, ulic, křižovatek apod. a též samotné programy. Na druhou stranu lze optimalizovat obsažené mapy - nahrát si jen jednu či dvě části autoatlasu (je tvořen čtyřmi soubory) a zbylou část mapy ČR řešit tzv. přehledkou - méně podrobnou mapou. Cestujete-li někam dál, tak si můžete příslušnou část podrobné mapy doinstalovat.

I tak ale lze program doporučit majitelům Palmů s alespoň 4 MB paměti (Palm IIIx), ještě lepší je 8 MB (už jen proto, že nemáte určitě ve svém Palmu jen GPS programy...). A úplná pohoda je u Palmů s paměťovými kartami.

Mapy a rozlišení, mapy a barva

Mapy jsou podrobnější u počítačů s vyšším rozlišením (třeba HandEra zobrazí mnohem víc detailů). Na druhou stranu, používáte-li GPS v autě, tak přebytek detailů je zde spíš na závadu - pro orientaci v cestě považuji 160x160 pixelů za docela dostačující...

Barevné provedení výrazně zpřehlední mapu a oddělí identifikační údaje. Soubory jsou však mnohem větší. Na černobílých Palmech je mapa taky přehledná, barvy lze nahradit stupni šedi (i když zelený les a modrý rybník vám splynou).

Suma sumárum - barevný displej a vyšší rozlišení je lepší, ale na 160x160 Palmu s černobílým displejem vám bude GPS fungovat taky dobře. Zde je limitujícím faktorem opravdu spíše ta paměť...

 

Mapové programy

Pro účely použití GPS jednotky v automobilu se v našich podmínkách nabízejí dvě základní alternativy:

Route Europe

Hledání města Nejrychlejší trasa Zobrazení trasy

Tento program vás přijde na 2.600 Kč, ale obdržíte v něm i mapy vybraných zemí Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Při instalaci je možno zvolit typ detailů, a tím optimalizovat velikost instalace na vaše paměťové možnosti. Pozor - ani při největším detailu neobsahuje Route Europe všechny silnice třetí a čtvrté třídy. Navíc zobrazuje data vektorovým způsobem, a to leckdy trošku nepřesně (pochopitelně nepřesnosti se prohloubí se zvětšením).

Program má ovšem i svoje přednosti - kromě map "v ceně" je to schopnost výpočtu nejrychlejší a nejkratší trasy, po kterém zobrazí vzdálenost cesty - její průběh ve čtyřech variantách:
- Normal - křižovatky, kilometry a čísla silnic
- Places - průjezdní místa (obce)
- Roads - silnice - kilometry a čísla silnic
- Complete - křižovatky, čísla silnic, obce
Po kliknutí na místo vám zobrazí kilometry a čas průjezdu - lze takto listovat celým plánem pomocí povelů Previous - Next. Celou trasu si můžete nechat zobrazit na mapě, a sledovat tak její průběh. Lze pak vyhledat i alternativní trasu k již vypočtené.

Měl jsem možnost zkoušet tento produkt na Psionu 5mx i iPaqu. Musím přiznat, že na Palmu je nejpomalejší (vyhledání cesty bylo zdaleka nejrychlejší na Psionech, zobrazování na Psionu i iPAQu), i úroveň grafiky je horší než u konkurence. Na druhou stranu pro základní orientaci při cestě by mohl program řadě uživatelů vyhovovat.

Menu Sumář Delší trasa

Při vlastní jízdě v autě není program ani tak pomalý, jako spíš trošku nepřesný a málo podrobný - tedy na silnice, obce zde naleznete takřka všechny, musí ovšem ležet na silnici, která je na mapě. Jinak je jeho použití docela pohodlné - vaše poloha je signalizována šipkou a jedete-li podle předem naplánované cesty, zobrazuje vám v dolním pruhu průjezdní body, takže vždy vidíte, kde se zrovna nacházíte i podle názvu obce či městské čtvrti.

Route Europe

Výrobce : TomTom (PalmTop.nl)
Cena u výrobce : $49,99 (download)
Ceny v Kč (bez DPH) : 2.600 Kč (PDAPlanet), 3.091 Kč (Navigace-GPS)

 

Zítra pokračujeme - představíme si základní program ze suity aplikací GPSpilot s názvem GPS Atlas a podíváme se i po jiných řešeních GPS+mapa.

 

 
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Mají největší úhlopříčku na trhu, přitom se pohodlně vejdou do kapsy

Moto Z

Ačkoliv jsou takové případy hodně ojedinělé, najdou se i smartphony, které částečně zastoupí domácí kino. Mají totiž...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

To není iPhone X s Androidem, ale druhý mobil se snímačem v displeji

Doogee V bude druhý smartphone se snímačem otisků prstů integrovaným přímo v...

Jedním z poznávacích znamení iPhonu X je nepříliš vzhledné vykrojení displeje, kterým je známý i neúspěšný Essential...Najdete na iDNES.cz