Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

GPS, aneb sci-fi prakticky (2)

aktualizováno 
Po vysvětlení pojmů a představení GPS modulu je nutná malá procházka po softwaru - dnes o mapových programech. Zaměříme se na aplikace, které umí spolupracovat s GPS jednotkou a které navíc obsahují mapu České republiky!

Minule jsem skončil vyhledáním první družice a přípravou na cestu do Náměště nad Oslavou. Abych mohl dobře popsat svoje zkušenosti, musíme se nejdříve porozhlédnout po softwarové scéně pro PalmOS počítače.

Uvedli jsme, že program StreetFinder 2000, který dostanete "v ceně", vám sice dobře poslouží při cestách v USA či Kanadě, ale u nás s ním příliš neuspějete. To je zcela určitě největší chyba testovaného GPS zařízení, které má jinou užitnou hodnotu pro kupujícího v USA a jinou pro našince. Americký uživatel si prostě nainstaluje Streetfindera a příslušné mapy z CD a může začít GPS používat. U nás je třeba zvolit nějaké alternativní řešení.

Programy bych pro zjednodušení rozčlenil na dvě základní skupiny - první - mapové programy (s dostupnou mapou České republiky) a ty GPS ostatní, které mohou fungovat nezávisle na mapách, či ve spolupráci s nimi...

Problém - mapy a místo

Ano, za všechno se platí - mapy s mnoha grafickými informacemi zabírají poměrně dost místa. Například celý atlas České republiky vám zabere přes 3 MB (jen podkladová mapa). Další stovky kB vám vezmou databáze obcí, ulic, křižovatek apod. a též samotné programy. Na druhou stranu lze optimalizovat obsažené mapy - nahrát si jen jednu či dvě části autoatlasu (je tvořen čtyřmi soubory) a zbylou část mapy ČR řešit tzv. přehledkou - méně podrobnou mapou. Cestujete-li někam dál, tak si můžete příslušnou část podrobné mapy doinstalovat.

I tak ale lze program doporučit majitelům Palmů s alespoň 4 MB paměti (Palm IIIx), ještě lepší je 8 MB (už jen proto, že nemáte určitě ve svém Palmu jen GPS programy...). A úplná pohoda je u Palmů s paměťovými kartami.

Mapy a rozlišení, mapy a barva

Mapy jsou podrobnější u počítačů s vyšším rozlišením (třeba HandEra zobrazí mnohem víc detailů). Na druhou stranu, používáte-li GPS v autě, tak přebytek detailů je zde spíš na závadu - pro orientaci v cestě považuji 160x160 pixelů za docela dostačující...

Barevné provedení výrazně zpřehlední mapu a oddělí identifikační údaje. Soubory jsou však mnohem větší. Na černobílých Palmech je mapa taky přehledná, barvy lze nahradit stupni šedi (i když zelený les a modrý rybník vám splynou).

Suma sumárum - barevný displej a vyšší rozlišení je lepší, ale na 160x160 Palmu s černobílým displejem vám bude GPS fungovat taky dobře. Zde je limitujícím faktorem opravdu spíše ta paměť...

 

Mapové programy

Pro účely použití GPS jednotky v automobilu se v našich podmínkách nabízejí dvě základní alternativy:

Route Europe

Hledání města Nejrychlejší trasa Zobrazení trasy

Tento program vás přijde na 2.600 Kč, ale obdržíte v něm i mapy vybraných zemí Evropy, včetně České republiky a Slovenska. Při instalaci je možno zvolit typ detailů, a tím optimalizovat velikost instalace na vaše paměťové možnosti. Pozor - ani při největším detailu neobsahuje Route Europe všechny silnice třetí a čtvrté třídy. Navíc zobrazuje data vektorovým způsobem, a to leckdy trošku nepřesně (pochopitelně nepřesnosti se prohloubí se zvětšením).

Program má ovšem i svoje přednosti - kromě map "v ceně" je to schopnost výpočtu nejrychlejší a nejkratší trasy, po kterém zobrazí vzdálenost cesty - její průběh ve čtyřech variantách:
- Normal - křižovatky, kilometry a čísla silnic
- Places - průjezdní místa (obce)
- Roads - silnice - kilometry a čísla silnic
- Complete - křižovatky, čísla silnic, obce
Po kliknutí na místo vám zobrazí kilometry a čas průjezdu - lze takto listovat celým plánem pomocí povelů Previous - Next. Celou trasu si můžete nechat zobrazit na mapě, a sledovat tak její průběh. Lze pak vyhledat i alternativní trasu k již vypočtené.

Měl jsem možnost zkoušet tento produkt na Psionu 5mx i iPaqu. Musím přiznat, že na Palmu je nejpomalejší (vyhledání cesty bylo zdaleka nejrychlejší na Psionech, zobrazování na Psionu i iPAQu), i úroveň grafiky je horší než u konkurence. Na druhou stranu pro základní orientaci při cestě by mohl program řadě uživatelů vyhovovat.

Menu Sumář Delší trasa

Při vlastní jízdě v autě není program ani tak pomalý, jako spíš trošku nepřesný a málo podrobný - tedy na silnice, obce zde naleznete takřka všechny, musí ovšem ležet na silnici, která je na mapě. Jinak je jeho použití docela pohodlné - vaše poloha je signalizována šipkou a jedete-li podle předem naplánované cesty, zobrazuje vám v dolním pruhu průjezdní body, takže vždy vidíte, kde se zrovna nacházíte i podle názvu obce či městské čtvrti.

Route Europe

Výrobce : TomTom (PalmTop.nl)
Cena u výrobce : $49,99 (download)
Ceny v Kč (bez DPH) : 2.600 Kč (PDAPlanet), 3.091 Kč (Navigace-GPS)

 

Zítra pokračujeme - představíme si základní program ze suity aplikací GPSpilot s názvem GPS Atlas a podíváme se i po jiných řešeních GPS+mapa.

 

 Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Ani levné, ani drahé. Za sedm tisíc pořídíte povedené smartphony

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od...

Střední třída je doslova nabitá lákavými smartphony. V cenovém rozpětí od zhruba pěti do deseti tisíc korun najdeme...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz