GPRS – co byste měli vědět při výběru mobilu?

Co je to GPRS, asi již víte. Co byste ale o GPRS měli vědět v okamžiku, kdy jej má obsahovat váš nový mobil, to najdete v tomto článku. Jaké rychlosti GPRS nabízí?

O GPRS u nás bylo již mnohé napsáno – jak o technologii, tak o jeho uživatelských aspektech. Jenže vždy, když jsme se věnovali technologii, hovořili jsme především  o sítích GSM. Tentokráte si o GPRS povíme trochu z pohledu mobilních telefonů a pokusíme se vám prozradit vše, co byste jako zájemci o GPRS telefon měli vědět, abyste dobře nakoupili.

GPRS – hovor a data najednou

Často slýcháme, že GPRS umožní najednou přenášet data i telefonovat. V zásadě je to samozřejmě pravda – standard to umožňuje, současné GSM telefony tuto funkci ale zřídka podporují.

Podle toho, jaký provoz mobilní telefony (či přesněji terminály) umožňují, jsou z hlediska GPRS děleny do tří tříd, Class. Nadále se budeme držet standardizované anglické terminologie, jazykoví puristé laskavě prominou.

  • Class C – tato třída umožňuje pouze provoz dat, z takového přístroje nelze telefonovat. Její nasazení se předpokládá v datových kartách (PCMCIA do notebooků), speciálních průmyslových modulů atd., kde se vůbec hlasová komunikace neočekává.

  • Class B – buďto hovor, nebo data. V této třídě mobilní terminál umožní buďto datový přenos, nebo hovor, přičemž v závislosti na podpoře sítě a implementaci signalizačních funkcí je možné například při GPRS spojení přijmout hovor (a zastavit GPRS) nebo opačně. Tato možnost ale záleží na operátorovi. Všechny v současné době prodávané GPRS mobilní telefony patří do Class B  (ať již Motoroly, Ericssony nebo Siemensy), i chystané Nokie.

  • Class A – mobilní terminály této třídy umožňují simultánní využívání GPRS i hlasového hovoru. Zatím nejsou telefony této třídy na trhu.

GPRS – jak je to s rychlostí?

Rychlost GPRS dat ovlivňují dva základní faktory. Nepřekvapí, že tím jedním je mobilní síť a tím druhým je mobilní telefon (mobilní terminál).

Hlavní roli omezovače rychlosti v mobilní síti hraje takzvané kódovací schéma, Coding Scheme (CS).

CS je způsob, jakým jsou došlá a odcházející data rozkódována. V současné době jsou definovány čtyři kódovací schémata lišící se především svojí datovou propustností.

  • CS1 – nabízí přenosovou rychlost 9,05 kbps na jeden timeslot

  • CS2 – rychlost 13,4 kbps na jeden timeslot, používán našimi operátory

  • CS3 – rychlost 15,6 kbps na jeden timeslot

  • CS4 – rychlost 21,4 kbps na jeden timeslot

Většina mobilních sítí nabízí pro GPRS zatím jen CS1 a CS2. Důvod je prostý: zátěž především na baterii mobilního telefonu u vyšších kódovacích schémat je značná, navíc CS3 a CS4 obsahují již jen velmi málo paritních bitů starajících se o chybovost přenosu. Proto se předpokládá, že CS4 bude využíván hlavně v případě, když je mobilní terminál dostatečně blízko základnové stanice, aby bylo možno využít výhodu rychlejšího, ale k chybovosti náchylného přenosu a zároveň aby se snížením vysílacího výkonu mohla šetřit baterie.

Mobilní telefony by měly být již dnes vybaveny všemi CS, takže případný upgrade v síti by neměl pro vás znamenat žádné potíže.

Skutečná přenosová rychlost: multisloty pro download a upload

Ve skutečnosti se dnes asi nejvíce na rychlosti přenosu projeví schopnost, respektive omezení vašeho mobilního telefonu v oblasti práce s více timesloty. Práce s více timesloty násobí přenosovou rychlost, kterou nabízí operátorem poskytované coding schema. Pokud váš mobil umí spojit pro download tři timesloty a operátor podporuje CS2, snadno si spočtete, že můžete stahovat data až rychlostí 40,2 kbps. To je příklad většiny GPRS telefonů Motorola nebo mobilů Ericsson R520/T39.

GPRS přenos je přenos asymetrický, což v praxi znamená, že můžete přijímat data jinou rychlostí, než jakou je odesíláte. Je důležité si uvědomit, že GPRS především počítá s tím, že byste rádi data přijímali, takže pokud jste o GPRS přemýšleli jako o dobrém přenosovém prostředku například pro zasílání fotografií z akcí, můžete na to s klidem zapomenout. Pro odesílání většího množství dat se v současné době GPRS pro svá rychlostní omezení nehodí.

Většina současných mobilních telefonů umožňuje přijímat (byl tu ráno překlep, samozřejmě že ne odesílat!) data najednou na dvou, maximálně čtyřech timeslotech, tři timesloty je velmi hezký průměr. Odesílání dat na více jak jednom timeslotu zatím žádný vyráběný telefon nepodporuje – z těch, které na trh mají přijít, půjde o Sendo Z100 nebo o některé PCMCIA karty. V praxi vás tedy HSCSD přenos v síti Eurotel, kde můžete využít až rychlost 28,8 kbps pro odesílání, vyjde příznivěji než rychlost 13,4 kbps nabízená dnes GPRS.

Protože kombinací počtu timeslotů pro download (stahování) a upload (odesílání) dat je více, existuje i zde rozdělení do tříd, Class. Bohužel, toto dělení mnoho lidí mate – už jsme u GPRS přeci narazili na třídy A, B a C, takže v prodejní hantýrce se již dnes toto dělení příliš nepoužívá a raději výrobci slovně vypisují, jak jsou jejich telefony schopné.

Rychlostní třídy dle počtu timeslotů

Multislot Timeslotů pro
download
Timeslotů pro
upload
Maximální počet
timeslotů najednou
Třída 1 1 1 2
Třída 2 2 1 3
Třída 3 2 2 3
Třída 4 3 1 4
Třída 5 2 2 4
Třída 6 3 2 4
Třída 7 3 3 4
Třída 8 4 1 5
Třída 9 3 2 5
Třída 10 4 2 5
Třída 11 4 3 5
Třída 12 4 4 5
Třída 13 3 3 Neomezeno
Třída 14 4 4 Neomezeno
Třída 15 5 5 Neomezeno
Třída 16 6 6 Neomezeno
Třída 17 7 7 Neomezeno
Třída 18 8 8 Neomezeno
Třída 19 6 2 Neomezeno
Třída 20 6 3 Neomezeno
Třída 21 6 4 Neomezeno
Třída 22 6 4 Neomezeno
Třída 23 6 6 Neomezeno
Třída 24 8 2 neomezeno
Třída 25 8 3 neomezeno
Třída 26 8 4 neomezeno
Třída 27 8 4 neomezeno
Třída 28 8 6 neomezeno
Třída 29 8 8 neomezeno

Samozřejmě by bylo nejlepší sáhnout po mobilním telefonu třídy 29 a vychutnávat si stahování a odesílání dat až rychlostí 171 kbps. Má to jednu nevýhodu – zatím se nepočítá s tím, že by klasický přenosný mobilní telefon byl vybaven více jak dvěma timesloty pro odesílání dat. Důvodem je energetická náročnost. Vyšší GPRS třídy jsou tedy určeny spíše pro budoucí použití (a rozmach nových technologií pro zásobování elektřinou) nebo pro průmyslové moduly s jiným způsobem napájení (autobaterií, ze sítě).

Některé telefony (Motorola 280, údajně nové verze firmware Ericsson T39/R520) budou umět 4+1 timeslot, se zvýšením této rychlosti se nepočítá před polovinou příštího roku. Spíše se očekává, že se GPRS rychleji dostane do low-end telefonů (v přenosové rychlosti 2+1 nebo 3+1 timeslot), než že bude rychlost GPRS zvýšena nad 4+1 timeslot.

Co čekat od GPRS?

Zatím nepříliš mnoho, pokud jej potřebujete k seriosní práci. Například přenosy větších objemů dat směrem od uživatele do internetu (odesílání fotografií atd.) jsou v současné době prakticky vyloučeny a je výhodnější pro takový případ používat HSCSD.

Naopak na WAPování bez závislosti na čase, na jednoduché připojení k internetu spojené s využíváním ICQ na vašem PDA nebo vybírání pošty je dnes GPRS již velmi zajímavou alternativou.

Pokud se hrnete do nákupu GPRS mobilního telefonu, nezbývá, než nabádat k opatrnosti – GPRS je stále v plenkách a jak mobilní telefony, tak sítě operátorů nebývají sladěny zcela na jedničku. Může se vám snadno stát, že se s GPRS budete trápit, než jej rozběháte alespoň z části dle svých představ.

Další materiály: