Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Google se předvedl. Zajistil si vlastní profit účastí v dražbě, která ho nic nestála

aktualizováno 
V USA proběhla aukce frekvenčního spektra 700 MHz, které bude uvolněno po analogovém televizním vysílání. Nově má být toto spektrum využito pro mobilní komunikace. Účastnil se jí i internetový gigant Google. Nevyhrál, ale svou účastí docílil přesně toho, co chtěl.
Google prohrál aukci a nebude mobilním operátorem

Google prohrál aukci a nebude mobilním operátorem | foto: Mobil

Americká aukce frekvenčního pásma 700 MHz, které bude po vypnutí analogového televizního vysílání uvolněno i pro telekomunikace, byla odbornou veřejností poměrně ostře sledována. Důvodů pro to bylo několik. Největší rozruch způsobil internetový obr Google, který již od počátku prohlašoval, že se aukce zúčastní.

Jak řekl, tak se také stalo. Odborníci se vesměs velmi divili, že se Google chce vydat do mobilního byznysu, jak se ale nakonec ukázalo, šlo s největší pravděpodobností pouze o velmi promyšlený tah.

Podmínky aukce totiž byly nastaveny tak, že pokud nabídnutá částka překročí hodnotu 4,6 miliardy dolarů, bude vítězný mobilní operátor muset svou síť otevřít pro všechny typy zařízení. Možná díky brzkému přihození Googlu se operátoři vybičovali a nabídli opravdu dostatečně vysoké částky, aby byla tato podmínka splněna. Vítězný Verizon Wireless, který získal celonárodní část spektra označovanou jako Block C, totiž nabídl částku 9,63 miliardy dolarů, tedy necelých 160 miliard korun.

Verizon tak bude muset svou síť otevřít pro prakticky jakékoli zařízení, software, nebo aplikaci, které splní technické podmínky pro připojení. Mimochodem, Verizon se k otevření své telekomunikační sítě zavázal již dříve – ke konci listopadu loňského roku. Operátor tak například nebude blokovat aplikaci pro VoIP nebo instant messaging.

Tyto podmínky mimochodem již operátor zveřejnil, takže výrobci již mohou taková zařízení připravovat. A my můžeme začít spekulovat o tom, jakým způsobem budou moci jejich uživatelé operátorovi Verizon za připojení k síti platit. Jisté totiž je, že nebudou muset být paušálními zákazníky operátora a nebudou potřebovat písemnou smlouvu. To mimo jiné dává veliké možnosti i zahraničním cestovatelům, kteří tak velmi pravděpodobně nebudou muset platit horentní sumy za využívání dat v roamingu, prostě zaplatí Verizonu přímo v USA.

Google tak dosáhl svého cíle – miliony zařízení, které využívají a budou využívat technologie společnosti, včetně operačního systému Andorid, se budou v USA moci snadno připojit k internetu. A právě přístup k síti kdykoli a kdekoli je pro Google velmi důležitým faktorem a důvodem, proč se aukce účastnil.

Verizon mimo jiné vyhrál i řadu menších aukcí v regionálních blocích A a B, takže bude mít v USA ve spektru 700 MHz opravdu nejkompletnější pokrytí. V těchto regionálních blocích bodoval i operátor AT&T, který rovněž tvrdí, že mu získané frekvence dávají možnost vybudovat pokrytí po celých Spojených státech. Některá místa ovšem bude muset dokrýt ze svých současných frekvenčních zásob. Prakticky celostátní pokrytí bude mít díky získaným frekvencím v blocích A a B i společnost EchoStar Communications, která je poskytovatelem satelitního televizního vysílání.

Dražba amerického frekvenčního spektra 700 MHz ovšem nebyla zajímavá jenom kvůli podmínce otevřeného přístupu k síti. Bude rovněž zajímavé sledovat, jaké technologie vítězní operátoři ve zmíněném spektru spustí. V USA, které máme zatím většinou spojené se zaostalým telekomunikačním prostředím, se totiž pomalu, ale jistě chystají na spuštění sítí čtvrté generace. A zatímco operátor Sprint vsadil na WiMAX, právě Verizon nedávno potvrdil, že jeho volbou pro čtvrtou generaci bude technologie LTE. Je tak velmi pravděpodobné, že právě spuštění této technologie se příští rok dočkáme.

Roční odklad spuštění má především jeden důvod – analogové televizní vysílání bude v USA vypnuto přesně 7. dubna 2009. Teprve poté mohou vítězové aukcí spustit své sítě. Alespoň tak mají dostatek času na přípravu. U nás v Česku si na podobný krok musíme ještě pár let počkat a tak můžeme Američanům zatím jenom závidět.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Naboural do ní opilec, život jí zachránily chytré hodinky

Apple Watch Series 3

O štěstí v neštěstí může mluvit mladá Američanka, do jejíhož vozu koncem loňského roku narazil opilý řidič. Vážně...

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...Najdete na iDNES.cz