Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Google se předvedl. Zajistil si vlastní profit účastí v dražbě, která ho nic nestála

aktualizováno 
V USA proběhla aukce frekvenčního spektra 700 MHz, které bude uvolněno po analogovém televizním vysílání. Nově má být toto spektrum využito pro mobilní komunikace. Účastnil se jí i internetový gigant Google. Nevyhrál, ale svou účastí docílil přesně toho, co chtěl.
Google prohrál aukci a nebude mobilním operátorem

Google prohrál aukci a nebude mobilním operátorem | foto: Mobil.iDNES.cz

Americká aukce frekvenčního pásma 700 MHz, které bude po vypnutí analogového televizního vysílání uvolněno i pro telekomunikace, byla odbornou veřejností poměrně ostře sledována. Důvodů pro to bylo několik. Největší rozruch způsobil internetový obr Google, který již od počátku prohlašoval, že se aukce zúčastní.

Jak řekl, tak se také stalo. Odborníci se vesměs velmi divili, že se Google chce vydat do mobilního byznysu, jak se ale nakonec ukázalo, šlo s největší pravděpodobností pouze o velmi promyšlený tah.

Podmínky aukce totiž byly nastaveny tak, že pokud nabídnutá částka překročí hodnotu 4,6 miliardy dolarů, bude vítězný mobilní operátor muset svou síť otevřít pro všechny typy zařízení. Možná díky brzkému přihození Googlu se operátoři vybičovali a nabídli opravdu dostatečně vysoké částky, aby byla tato podmínka splněna. Vítězný Verizon Wireless, který získal celonárodní část spektra označovanou jako Block C, totiž nabídl částku 9,63 miliardy dolarů, tedy necelých 160 miliard korun.

Verizon tak bude muset svou síť otevřít pro prakticky jakékoli zařízení, software, nebo aplikaci, které splní technické podmínky pro připojení. Mimochodem, Verizon se k otevření své telekomunikační sítě zavázal již dříve – ke konci listopadu loňského roku. Operátor tak například nebude blokovat aplikaci pro VoIP nebo instant messaging.

Tyto podmínky mimochodem již operátor zveřejnil, takže výrobci již mohou taková zařízení připravovat. A my můžeme začít spekulovat o tom, jakým způsobem budou moci jejich uživatelé operátorovi Verizon za připojení k síti platit. Jisté totiž je, že nebudou muset být paušálními zákazníky operátora a nebudou potřebovat písemnou smlouvu. To mimo jiné dává veliké možnosti i zahraničním cestovatelům, kteří tak velmi pravděpodobně nebudou muset platit horentní sumy za využívání dat v roamingu, prostě zaplatí Verizonu přímo v USA.

Google tak dosáhl svého cíle – miliony zařízení, které využívají a budou využívat technologie společnosti, včetně operačního systému Andorid, se budou v USA moci snadno připojit k internetu. A právě přístup k síti kdykoli a kdekoli je pro Google velmi důležitým faktorem a důvodem, proč se aukce účastnil.

Verizon mimo jiné vyhrál i řadu menších aukcí v regionálních blocích A a B, takže bude mít v USA ve spektru 700 MHz opravdu nejkompletnější pokrytí. V těchto regionálních blocích bodoval i operátor AT&T, který rovněž tvrdí, že mu získané frekvence dávají možnost vybudovat pokrytí po celých Spojených státech. Některá místa ovšem bude muset dokrýt ze svých současných frekvenčních zásob. Prakticky celostátní pokrytí bude mít díky získaným frekvencím v blocích A a B i společnost EchoStar Communications, která je poskytovatelem satelitního televizního vysílání.

Dražba amerického frekvenčního spektra 700 MHz ovšem nebyla zajímavá jenom kvůli podmínce otevřeného přístupu k síti. Bude rovněž zajímavé sledovat, jaké technologie vítězní operátoři ve zmíněném spektru spustí. V USA, které máme zatím většinou spojené se zaostalým telekomunikačním prostředím, se totiž pomalu, ale jistě chystají na spuštění sítí čtvrté generace. A zatímco operátor Sprint vsadil na WiMAX, právě Verizon nedávno potvrdil, že jeho volbou pro čtvrtou generaci bude technologie LTE. Je tak velmi pravděpodobné, že právě spuštění této technologie se příští rok dočkáme.

Roční odklad spuštění má především jeden důvod – analogové televizní vysílání bude v USA vypnuto přesně 7. dubna 2009. Teprve poté mohou vítězové aukcí spustit své sítě. Alespoň tak mají dostatek času na přípravu. U nás v Česku si na podobný krok musíme ještě pár let počkat a tak můžeme Američanům zatím jenom závidět.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Najdete na iDNES.cz