Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Google Mobile porušuje pravidla, přesto ji v Apple Store najdete

aktualizováno 
Společnost Google se mimo prací na své mobilní platformě Android věnuje i jiným mobilním OS. Nová aplikace Google Mobile pro Apple iPhone se ale dostala do křížku s pravidly App Store.

Apple iPhone 3G | foto: Apple

Aplikace Google Mobile je mocným nástrojem k vyhledávání zvolených hesel napříč Internetem, mapách nebo v uložených kontaktech. Na tom by nebylo nic až tolik zvláštního, pokud by vyhledávání probíhalo ryze zadáváním textu z klávesnice. Program ale slouží především k vyhledávání hlasovým povelem. Další výhodou je postupná filtrace výsledků při zadávání textu. Aplikace se tedy pochopitelně uživatelům velmi líbí, přesto se kolem umístění programu na App Store strhla bouřlivá diskuze.

Problémem je, že aplikace využívá snímače vzdálenosti, který je určen primárně pro účel telefonování. Pokud totiž zahájíte hovor, iPhone rozpozná, že je telefon blízko hlavy a z důvodu úspory energie vypne displej. Po ukončení hovoru a oddálení přístroje od ucha se displej opět zapne.

Google Mobile na videu:

Google Mobile aplikace také s pomocí senzoru rozpozná blízkost telefonu u hlavy, což je doprovázeno zazněním zvukového efektu, jenž vybízí k zadání hledaných slov, termínů či obrázků. V pravidlech App Store je přitom dovoleno využívání snímače pouze a jen k vypnutí/zapnutí displeje.

Jediný způsob, jak využití senzoru změnit, je tak použití nepovolených vývojových prostředků, jenž jsou v rozporu s pravidly App Store. Není pochyb, že kdyby vlastního vývojového prostředí k tvorbě aplikací využili jiní vývojáři, jejich aplikace by zůstala před pomyslnými branami App Store navždy.

Zároveň je jasné, že Apple obezličku Google toleruje jednoduše proto, že jde o Google. A to je špatně. Ostatní vývojáři totiž musí pravidla Apple ctít a Google je tak výjimkou potvrzující pravidlo.

Co z toho tedy plyne? Předně fakt, že schvalovací proces aplikací před vpuštěním do nabídky App Store nemá valného významu. Na jednu stranu jsou aplikace, jenž evidentně nejsou v rozporu s pravidly zamítnuty z podivných důvodů a na stranu druhou počiny, jenž pravidla porušují, branami App Store klidně proplují.

Na závěr dodejme, že je Google Mobile freeware, jehož kvality ale nemůže okusit každý. Nemáte-li totiž účet registrován v USA nebo Velké Británii, aplikaci si nenainstalujete. Po vyhledání programu v nabídce a klepnutí na název se totiž zobrazí jen nabídka nejoblíbenějších aplikací a nikoli obrazovka s možností volby instalace.  
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Slavný režisér chce točit filmy jen na iPhone

Natáčení filmu Tangerine

Film s názvem Unsane slavného režiséra Stevena Soderbergha je v jedné věci poměrně unikátní - celý ho natočili pomocí...

iPhony nic moc, potvrdil přímo Apple. Ale zisk má firma rekordní

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Apple zveřejnil hospodářské výsledky za poslední loňský kvartál. Rekordní zisk zastínil meziročně horší prodej...

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Najdete na iDNES.cz