Mobil iDNES.cz

  • Středa 19. prosince 2018 Ester

Garmin chce navigací nahradit palubní počítače v automobilech

aktualizováno 
Výrobce navigací Garmin přichází s novou službou ecoRouteHD, kterou chce způsobit doslova revoluci v navigacích. Přistroje tohoto typu by totiž mohly nahradit funkce palubního počítače v automobilu a ze získaných dat nabídnout uživateli plnou kontrolu nad vozidlem.

Garmin ecoRouteHD

Technologie ecoRouteHD je dalším krokem Garminu k integraci přenosné automobilové navigace do systému vozu. Díky napojení na tyto systémy bude mít navigace poprvé přístup k diagnostickým informacím jako je okamžitá spotřeba paliva, průměrná spotřeba paliva, otáčky motoru, napětí na baterii, teplota provozních kapalin, či emise a mnoho dalších údajů.

Navigace Garmin přitom nezůstanou jen u čtení a předání dat ze systému vozu jako to dělá palubní počítač, ale poskytnou řidiči širší vyhodnocení s cílem uspořit náklady a snížit ekologickou zátěž.

Data se přenášejí bezdrátově

Zařízení EcoRouteHD je založeno na komunikaci přenosné GPS navigace s diagnostikou automobilu prostřednictvím bezdrátového čidla připojeného do konektoru OBD II. Od roku 1996 se používá jako standardní rozhraní v automobilovém průmyslu.

Garmin ecoRouteHD Garmin ecoRouteHD Garmin ecoRouteHD

Informace z diagnostiky přenáší čidlo Garmin ecoRouteHD prostřednictvím Bluetooth technologie. Instalace čidla ve voze a spárování čidla ecoRouteHD s přenosnou navigací Garmin je velice jednoduché a vyžaduje od uživatele jen minimum zručnosti.

Garmin ecoRouteHD

Bezdrátové čidlo ecoRouteHD, které je schopno propojit kompatibilní navigace Garmin s diagnostikou automobilu, bude na trhu v druhé polovině února za 2 600 korun.

Naučí vás jezdit šetrněji

Funkce ecoRouteHD monitoruje ekologii provozu a na základě těchto dat vyhodnocuje, jakým způsobem řídíte. Za způsob jízdy dostává každý řidič bodové ohodnocení s ohledem na šetrnost provozu. Pokud se tedy budete snažit dosáhnout co nejvyššího skóre pomocí pomalých rozjezdů, plynulého brzdění a udržení konstantní rychlosti, bude vaše cesta nejen ohleduplnější k životnímu prostředí, ale také můžete ušetřit nemalé množství paliva.

Garmin ecoRouteHD

Data o spotřebě jsou k dispozici i v případě, že váš automobil palubní počítač nemá. Navigace je schopna řadu funkcí palubního počítače zcela nahradit.

Zajímejte se o stav motoru

Navigační funkce ecoRouteHD využívá OBDII standard také pro monitoring stavu a problémů motoru. Některá chybová hlášení mohou být důležitá pro provoz.

Garmin ecoRouteHD

Žárovce podsvícení na palubní desce vozu možná nemusíte věnovat zvýšenou pozornost, ale o vysoké teplotě chladící kapaliny je dobré vědět a co nejdřív zastavit. Chybová hlášení jsou k dispozici také pro případnou identifikaci poruchy, když voláte asistenční službu.

Autor:
Témata: Garmin, GPS

Nejčtenější

Podvodníci opět útočí na české mobily. Kdo se nachytá, přijde o peníze

Podvodníci opět prozvání česká čísla

Zhruba po půl roce se podvodníci opět soustředí na česká telefonní čísla a snaží se z náhodných obětí dostat peníze....

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Proč ho kupovat, když má koncern to samé levněji. Test Huawei Nova 3i

Huawei Nova 3i

Čínský Huawei má letos velmi bohatou nabídku modelů ve střední třídě. Alespoň když k tomu připočteme i smartphony...

Honor se chlubí, že má první průstřel displeje. Samsung ho však předběhl

Takto vypadá nový Samsung A8s

Výrobci dodrželi sliby, že ještě do konce roku představí modely s novým typem výřezu displeje. Svůj model už oficiálně...

Xiaomi drtí Apple. V chytrých hodinkách a náramcích je světová jednička

Xiaomi Amazfit Verge

Trh chytrých hodinek a náramků ve třetím čtvrtletí meziročně zaznamenal růst o více než pětinu. V součtu výrobci...

Další z rubriky

Nová „černá skříňka“ pro řidiče: Mio MiVue 388 upozorní na radary

Mio MiVue 388

Stále populárnější kategorie kamer do automobilů se rozrostla o zajímavou novinku z dílen známého výrobce navigací Mio....

PhoneMaps je solidní aplikace s turistickou off-line mapou

Aplikace PhoneMaps na iPhonu

Mapových aplikací pro mobily jsou desítky. Ale pokud hledáte skutečně kvalitního společníka na turistiku a kolo, je...

Google koupil navigační firmu Waze. Vyfoukl ji Applu i Facebooku

Logo bezplatné navigace Waze

Ve světě mobilních aplikací není v poslední době nouze o skutečně velké akvizice. Další z těch opravdu velkých je...

Najdete na iDNES.cz