Funguje vlak jako mikrovlnná trouba?

  • 7
Telefonování a nošení zapnutých mobilů v rychlovlacích může podle japonských vědců ohrozit vaše zdraví. Železné vagóny a pokovovaná skla totiž odrážejí záření z mobilů zpět přímo na cestující.

O vlivech záření mobilních telefonů již byly popsány stohy papíru. Vědci přicházejí se stále novými zjištěními a jiní vědci je stejně rychle zase vyvracejí. Nikdo ale prozatím stoprocentně neprokázal, zdali a  nakolik mobily ohrožují lidské zdraví.

Japonský profesor termofyziky Tsuyoshi Hondou z Tohokské univerzity v Sendai ve své odborné studii přišel se zajímavým zjištěním. Podle jeho názoru dělají mobilní telefony z vlaků obrovské mikrovlnné trouby. Japonské vlaky jsou často přeplněny lidmi, kteří surfují po webu na svých mobilních telefonech. Tento trend ho motivoval k výzkumu, jaký efekt má tento jev na elektromagnetické záření ve vlakové soupravě. Železné vagóny a pokovovaná skla odrážejí záření z mobilů zpět na cestující, a to dokonce i ve chvíli, kdy jsou telefony pouze v pohotovostním stavu.

Podle Hondouovy studie používání mobilních telefonů ve vlaku přímo ohrožuje zdraví. „Ocel ve vlakových soupravách funguje jako mikrovlnné zrcadlo, velké procento energie vyzařované z mobilů odráží zpět na těla cestujících,“ prohlásil japonský profesor. „Pouze malá část záření prochází skrz okna vagónů.“ Vlak totiž sám o sobě funguje jako tzv. Faradayova klec, která účinně pohlcuje veškeré rádiové záření. Uvážíme-li navíc, že u moderních vlaků (u nás například Eurocity) z důvodu odrážení slunečních paprsků a jejich tepla obsahují kov i skla, pronikání signálu je velice obtížné. Mobilní telefony pak musí vysílat s větším výkonem, jehož část se odrazí zpět do vagónu, část je pohlcena a teprve zbývající výkon je vyzářen ven.

Profesor Hondou opřel studie o své laboratorní výzkumy, kde v uzavřené místnosti měřil sílu záření z padesáti mobilů - zhruba takový počet cestujících s telefony bývá v oddělení japonské rychlodráhy. Hondou vypočítal procento kovu v okně typického vagónu a výsledek použil k výpočtu, jaká část vysokofrekvenčního záření z mobilů bude přenesena ven z vlaku skrz okno a kolik bude odraženo zpět dovnitř. Při těchto měřeních zjistil, že záření z telefonů, které jsou pouze v pohotovostním režimu, překračuje bezpečnostní normy Světové zdravotnické organizace. „V případě, že někdo z cestujících začne svůj telefon používat, limity jsou mnohonásobně překračovány,“ uvádí Hondou. V přeplněných vagónech, kde je někdy více než 300 cestujících, by tedy síla záření dosahovala přímo astronomických hodnot.

„Je absolutně nezbytné, aby se technickými kroky začalo množství záření ve vlacích redukovat,“ uvádí se ve studii. Za vzor dává Hondou naše německé sousedy, kteří před nedávnem zakázali používání mobilů v autobusech a cestující ve vlaku je mohou používat pouze ve speciálních zónách mezi jednotlivými kupé. U nás je používání mobilních telefonů neomezeně povoleno ve všech hromadných dopravních prostředcích.


Témata: Vlak