Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Freewrite a Go'n Tell - dva freeware tipy

aktualizováno 
Dnes vám představíme dva programy od programátorů z Michiganské univerzity nazývajících se HI-CE. HI-CE produkuje celou řadu propracovaných a užitečných freewarových aplikací, které jsou původně koncipovány jako školní pomůcky. Prvním programem je textový editor FreeWrite a druhým je Go'n Tell  pro lepší práci s fotoaparátem Palmpix.

FreeWrite je poměrně komfortní freewarový textový editor. Tato aplikace - na rozdíl od většiny ostatních editorů - nepracuje se soubory typu Palm DOC nebo iSilo. Text napsaný v tomto programu si ničím jiným nepřečtete, také do Freewrite nelze z desktopu textové soubory dohrávat. Na druhou stranu je zde výborná (jako u většiny produktů HI-CE) desktopová část, která při synchronizaci s Palmem všechny textové soubory obsažené ve FreeWrite sama automaticky překonvertuje do HTML stránek, které navíc obsahují jméno autora, datum vytvoření a odkazy na další FreeWrite dokumenty. Kromě stránek s textem se také vytvoří HTML stránka představující index Freewrite dokumentů.

 
 

Samotný program pro PalmOS nabízí kromě standardních funkcí klasického textového editoru (škoda jen, že chybí volba změny fontu a různá zarovnání textu) navíc tisk přes infračervený port pomocí komerčního programu Printboy (Printboy Deluxe 3.0). Freewrite také disponuje technologií WriteAnywhere, což znamená, že kamkoliv na řádek kliknete, můžete psát (například Memopad tuto funkci nemá). V menu Project je obsažena položka Import, ta slouží, jak její název napovídá, k převedení textu z Memopadu a staré verze FreeWrite nazvané WriteHere (dnes je WriteHere komerční program úplně jiného charakteru) do dokumentu FreeWrite. Součástí aplikace je také možnost nechat si text prostřednictvím vestavěné databáze zkontrolovat. Tato databáze obsahuje 109 000 anglických slov (má velikost 913 kB, ale nemusí být nainstalován), uživatelé mohou databázi doplňovat o nová slova. Pokud nepíšete texty v angličtině, moc tuto funkci neužijete. Jako u všech projektů HI-CE je i k FreeWrite přiložen zcela vyčerpávající návod k použití ve formátu PDF.

Pro ty, kdo nechtějí utrácet za drahé textové editory pro PalmOS a nemají příliš vysoké nároky, je tento program (navíc třeba propojený s nějakou externí klávesnicí) jako ušitý. Stáhnout si ho můžete buď v sekci download na stránkách HI-CE o palmech nebo na Palmgear.com.

FreeWrite

 textový editor zdarma

Autor: HI-CE
Verze: 2.0
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS verze minimálně 3.0
Nároky na hardware: 956 KB-Freewrite.prc 43 kB FreewritespellDB.pdb 913KB
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ import textu z Memopadu, tisk přes infraport, kontrola textu, je zdarma, technologie WriteAnywhere 

-  chybí volba změny fontu a různé zarovnání textu

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

 

Go'n Tell 1.2

Zhruba před půl rokem jsem si koupil digitální fotoaparát pro PalmIII Kodak PalmPix. Kvalitou snímků jsem byl překvapen, čekal jsem ji daleko nižší, ale přiložený software mne poměrně zklamal (kvalita při prohlížení snímků atd.). Ze stránek Kodaku si sice novější verzi ovládacího softwaru můžu stáhnout, ale nové funkce a vylepšení fungují jen na nových kamerách pro řadu M5xx. Proto jsem hledal na internetu něco jiného. Když jsem objevil Go'n Tell od HI-CE, velice mne překvapilo, že je tak propracovaný program freeware. Tato aplikace původní ovládací software nahrazuje jen zčásti, protože originální software od Kodaku potřebuje k transportu fotografií z Palmu do desktopu a k jejich konverzi - tedy pokud nemáte Palm se slotem pro kartu a program Pixtransfer.


Jinak je ale naprosto soběstačný. Fotografování s  Go'n Tell je daleko lepší než s originálním softwarem, protože je zde lepší rozlišení "hledáčku" a kvalita náhledu na fotografie. V Go'n Tell můžete k  fotografiím psát dlouhé popisky a pořadí fotek libovolně měnit. Poměrně propracované je v této aplikaci posílání dat přes infraport do jiného Palmu - buď můžete poslat všechny fotky a text k nim (celý projekt-scrapbook), nebo jen jednu libovolnou fotografii i s doprovodným textem, nebo samostatně text a samostatně fotku.

 

Důležitá je zde podobně jako u FreeWrite desktopová část, která při synchronizaci vytvoří HTML soubor pro každý scrapbook, v němž jsou zobrazeny fotografie i s popisky, autor... Tento program potěší i několika maličkostmi, které v originálním softwaru nejsou a opět skvělým PDF manuálem. Stáhnout se dá na stejných místech jako FreeWrite. 

Go'n Tell

 software pro práci s PalmPix kamerou

Autor: HI-CE
Verze: 1.2
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS verze minimálně 3.0
Nároky na hardware: 135 kB + kamera PalmPix
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+  dobré rozlišení náhledu na fotografie, konverze do HTML, dlouhé popisky, je zdarma, podrobný návod

-  potřebuje originální software od Kodaku

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz