Francouzští žáci do 14 let nesmějí ve škole používat mobil, české děti se zatím podobného zákona obávat nemusejí (ilustrační foto)

Francouzští žáci do 14 let nesmějí ve škole používat mobil, české děti se zatím podobného zákona obávat nemusejí (ilustrační foto) | foto: Nupge.ca, Mobil.iDNES.cz

Francie zakázala používání mobilů na školách kvůli zdravotním rizikům

  • 65
Francouzští žáci do 14 let nesmějí ve škole používat mobilní telefony. Zakazuje jim to nový zákon, který minulý týden schválil tamní senát. Vláda tím chce zamezit možným zdravotním rizikům, která jsou s mobilními telefony spojována.

Francouzská vláda zároveň žádá výrobce mobilních telefonů, aby začali vyrábět taková zařízení, která možné účinky elektromagnetického vyzařování na lidský mozek minimalizují. Takový telefon by se neměl vůbec přikládat k hlavě, hovor by měl probíhat jen přes externí sluchátko.

Součástí nové legislativy je i nařízení, aby tamní operátoři zařadili do své nabídky telefony, které umožní pouze zasílání textových zpráv.

Nový zákon je kompromisem

Vláda a mobilní operátoři naopak nevyhověli požadavkům stovek zájmových skupin, které požadovaly odstranění vysílačů mobilních sítí z blízkosti škol, nemocnic a obytných částí. Zastánci ochrany lidí před takzvaným elektromagnetickým smogem navíc po vládě požadovali, aby mobilní telefony byly dětem do 14 let zakázány zcela.

Nový kompromisní zákon se opírá o výsledky řady vědeckých výzkumů, které se zabývají vlivem elektromagnetických vln na lidský organismus. Mobily podle nich mohou způsobit například poruchy spánku, bolesti hlavy, či dokonce i ztrátu paměti. Děti jsou pak k těmto vlivům prý mnohem náchylnější než dospělí jedinci.

Negativní účinky mobilních telefonů na lidský organismus ale nikdy nebyly zcela potvrzeny, ale ani vyvráceny. Vláda proto zvolila princip prevence, kdy raději používání mobilů u dětí omezí.

Zákazy mají i jiné než zdravotní důvody

Podobné opatření před rokem zavedlo i americké město New York. Nařízení tamní radnice se ale setkalo s obrovskou nevolí rodičů, kteří mobilní telefony považují za prostředek k ochraně svých potomků. Oproti Francii zde ale zákaz neplnil funkci zdravotní prevence, nýbrž byl součástí bezpečnostních opatření po masakrech na školách.

Čeští žáci se podobného zákona prý obávat prozatím nemusejí. "Co se týká úplného zákazu mobilů ve školách, tak to zatím ministerstvo po legislativní stránce nechystá," uvedl Tomáš Bouška, tiskový mluvčí ministerstva školství.

Bouška však zároveň upozornil, že již dnes si školy mohou konkrétní podmínky používání mobilů ve vyučování upravit ve školním řádu. Na některých českých školách tak zákaz používání mobilních telefonů platí, a to zejména jako důsledek obrany před takzvanou kyberšikanou. Často se ale tato opatření míjejí účinkem. - Čtěte: Trestů za "kyberšikanu" se žáci nebojí. Závadných videí na internetu stále přibývá

Do budoucna chce ministerstvo poskytnout učitelům větší legislativní oporu. Ve druhé vlně novelizace školského zákona se například zaměří na možnost zákazu nebo omezení vnášení nebezpečných věcí do škol. Učitelé by měli novelizací získat i větší možnosti z pohledu odebrání takových věcí žákům, pokud je s nimi nakládáno v rozporu s předpisy, což se bude samozřejmě týkat i mobilních telefonů.