Zaměstnanci firmy Foxconn v továrně v jihočínském městě Šen-čen. Výrobce mobilů...

Zaměstnanci firmy Foxconn v továrně v jihočínském městě Šen-čen. Výrobce mobilů Foxconn pustil do své přísně utajované továrny v jihočínském městě Šen-čen novináře poté, co firmu zachvátila vlna sebevražd zaměstnanců. | foto: AP

Výrobce iPhonů bude propouštět. Dělníky nahradí stroje

  • 9
S více než milionem dělníků v pracovní špičce je firma Foxconn světově největším soukromým zaměstnavatelem. Její čínské továrny produkují mimo jiné i výrobky Applu a právě kvůli nim nabírá desítky tisíc nových pracovníků. Kvůli vyšším mzdovým nákladům však bude nyní nucena počet zaměstnanců omezit.

Mluvčí společnosti Louis Woo informoval, že cena pracovní síly se od roku 2010 více než zdvojnásobila. Foxconn, který je kvůli údajně nelidským pracovním podmínkám v hledáčku mnoha úřadů i světových médií, se však nepotýká pouze se vzrůstajícími mzdovými nároky pracovníků, ale i s pomalejším růstem tržeb.

Loni po dlouhých deseti letech, kdy procentní růst výkonu dosahoval dvouciferných čísel, poprvé dosáhl pouze jednociferné hodnoty. Společnost dosud profitovala hlavně na boomu popularity počítačů, smartphonů a tabletů, kdy hlavním tahounem byl právě Apple. Trh se však v některých segmentech blíží nasycení a u některých produktů už poptávka začala klesat.

Podle analytiků ze společnosti IDC klesnou tržby z prodejů smartphonů do poloviny letošního roku oproti roku 2014 o 26 procent, v případě počítačů pak pouze o tři procenta. Prodejní cenu průměrného smartphonu v roce 2018 pak odhadují na 297 dolarů, tedy v přepočtu zhruba sedm tisíc korun.

Jejich prognózu potvrzuje i Woo, podle kterého lze i přes zlepšující se technologii očekávat pokles cen. Foxconn tak musí na tento pro něj nepříznivý vývoj urychleně reagovat. Podle agentury Reuters potvrdil Woo plány na snížení celkového počtu zaměstnanců. Současně však informoval, že po stránce pracovní síly je společnost v posledních letech stabilizovaná.

Lidskou pracovní sílu ve výrobním procesu nahradí roboti. Předseda představenstva Terry Gou se v minulosti nechal slyšet, že cílem společnosti je jeden milion robotů ve výrobě. Woo však poznamenal, že spíše než o pevný cíl jde pouze o obecnou myšlenku. Avšak právě tato automatizace má být pro Foxconn klíčem k dlouhodobému udržení kontroly nákladů na pracovní sílu.

Současně s tím by se mohly snížit i počty kontrol, kterým musí společnost po řadě stížností na neutěšené pracovní podmínky čelit. Pracovníci musejí bez možnosti volby pracovat přesčas a výjimkou prý není ani veřejné zostuzení kvůli špatným pracovním výkonům (více čtěte v dřívějším článku zde). Dochází i k sebevraždám dělníků, například v roce 2009 se jeden ze zaměstnanců Foxconnu zabil skokem z okna kvůli ztrátě prototypu iPhonu (více zde).