Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FloorPlan - domácí architekt ve vašem Palmu

aktualizováno 
Bydlíte? Tak to se vám může určitě hodit program FloorPlan od StandAlone. Ať již žijete v bytě či domku, FloorPlan je možná přesně to, co už jste dlouho hledali!

 

 

FloorPlan je program, který vám umožní namalovat si půdorysný nákres vašeho bytu/domu. Zvládnete to navíc přímo v Palmu a aplikace vám poskytne i celou řadu dalších informací.

 

Seznam nákresů a nastavení programu
Program má dvě základní obrazovky. Ta první je seznamem vašich nákresů. Nákresů můžete mít víc - třeba plánky více podlaží vašeho domku, plánek bytu a garáže, plánek své kanceláře, domu vašich rodičů apod. Pravým požehnáním je pochopitelně takovýto produkt pro profesionály v realitách, ale to už je trošku jiná kapitola. Jednotlivé plánky můžete členit do kategorií, třídit podle jména, data vytvoření i data poslední úpravy. Zkrátka - pořádek ve vašich nákresech je touto obrazovkou plně zajištěn.

Musím ještě zmínit dvě důležité preferenční obrazovky - na té první si můžete zvolit jednotky (heuréka - jsou tam i metry!) a zobrazování kontextové nápovědy. V té druhé si zase nastavíte barvy jednotlivých komponentů aplikace; třeba barvu stěny, vybrané stěny, délku, úhel, dveře, okno a jiné objekty.

 

Vytváříme nový nákres
Každý nový plánek začíná určením počátečního obrysu. Představte si svůj byt/domek jako velký obdélník a určete jeho delší i kratší stranu. Můžete nákres zadat rovnou jako obdélník (mají-li venkovní zdi tento tvar), když má tvar jiný, zvolte "Square corner" a vložte i tak rozměry kratší i delší strany.

Pak již se přepneme do zobrazení náčrtku. Vidíme hlavní "venkovní" stěny a můžeme začít malovat dál. K dispozici je celá řada nástrojů jako ikonek ve spodním proužku. Zleva doprava jsou to:

  • ukončení editace nákresu a jeho uložení
  • vložení nové zdi (kladívečko)
  • informace o zdi, včetně editace (písmenko i)
  • guma - smaže zvolenou zeď
  • poznámky k danému náčrtku
  • ruler - zobrazí délky zdí  
  • zobrazení úhlů mezi zdmi (nemáte-li 90 stupňů)
  • výpočet plochy místností (kalkulačka)
  • XY Ruler vzdálenosti mezi prvky nákresu

Poslední čtyři tlačítka fungují jako přepínače. Další povely najdete v menu a umožní vám pojmenovat si editovanou zeď, určit některé její parametry a vytvořit okna a dveře v ní, včetně vzdálenosti od začátku zdi a jejich šířky.

 

Zdi se tvoří jednoduše tažením stylusem po displeji; kliknete na tlačítko kladívečka a pak určíte kliknutím do nákresu počáteční bod zdi a poté táhnete stylusem po displeji a kreslíte zeď. Můžete kreslit i virtuální zdi, které vám pomohou zpřehlednit složité půdorysy a jejich rozměry.

 

Pomocí posledních čtyř tlačítek můžete ovlivňovat zobrazené údaje - naše obrázky ukazují některé možné kombinace zobrazení:

 

Závěr:
Program FloorPlan for PalmOS je významným počinem StandAlone na poli architektonických programů pro PalmOS. Ukázal možnosti i cestu, a v tom je asi jeho hlavní vklad a přínos.

 

Jinak nelze samozřejmě zakrývat, že má program ještě řadu elementárních nedostatků, milosrdně je můžeme též nazvat "šancemi na další rozvoj". Mezi ty nejmarkantnější bych zařadil zejména tyto:

- absence podpory vyšších rozlišení
Když už žádná, tak právě tato aplikace si zasloužila od začátku podporu HiRes, HiRes6 a QVGA. Možnost zmenšení zejména číselných údajů by byla fantastická a na displej by se vešlo reálně daleko víc údajů, což by znamenalo výrazný nárůst kvality programu a možností jeho využití.

- chybějící lupa
Vskutku jsem při testování několikrát automaticky hledal lupu pro zvětšení/zmenšení nákresu. Frustrující je to u objektů s větším poměrem délka:šířka, kdy se vám objekt zobrazí jako úzký proužek. Chybí  možnost prohlédnout si nákres alespoň v náhledu.

- chybí zobrazení některých důležitých údajů (rozměrů)
Jaké údaje  mám na mysli? Co potřebujete vědět, když takový program spustíte v prodejně nábytku, kde vám padla do oka hezká skříňka či sedačka? Kolik centimetrů je od dveří v levé stěně, jaké rozmezí je mezi oknem a dveřmi, vejde se stolek mezi obě okna v obýváku? Přesně tento typ údajů v programu chybí a právě tato čísla člověk asi nejvíc potřebuje!

- další náměty na rozšíření
Tyto úvahy už bych rozhodně nenazýval chybami v aplikaci, jsou to jen možnosti a směry dalšího vývoje. Zkuste se krátce zasnít, co by takovýto program mohl ještě umět, třeba :

- možnost domalovat topení, elektrické rozvody apod.
- možnost doplnit prvky interiéru (skříň, stůl, židle, křeslo apod.) a zkoušet je rozmístit v místnostech
- možnost přidání vertikálního rozměru a 3D zobrazení plánku (to už asi dost blouzním...)
- export tabulky rozměrů místností do MemoPadu třeba jako podklad pro daňové přiznání z nemovitosti
- atd. atd.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Další z rubriky

K používání aplikace WhatsApp vám nově musí být minimálně 16 let

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Chatovací služba WhatsApp mění podmínky používání v Evropské unii. Nově začíná platit, že pro používání služby vám musí...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz