Kvůli otestování mezní hranice filtru Snapchatu ohrozila na životě nejen sebe, ale i další čtyři osoby. Ilustrační snímek

Kvůli otestování mezní hranice filtru Snapchatu ohrozila na životě nejen sebe, ale i další čtyři osoby. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Hloupost nezná mezí. Kvůli filtru v aplikaci málem zemřelo pět lidí

  • 118
Rozhodnutí ověřit si limit kontroverzního filtru aplikace Snapchat, který k odeslané zprávě přiřazuje údaj o aktuální rychlosti uživatele, mohlo mít totiž tragické následky.

Populární mobilní kecálek používá pro zpestření řadu různých filtrů. Ne všechny se však setkaly s vřelým přijetím. Zatímco například filtry deformující obličeje alespoň pobaví, tak filtr, který k odeslané zprávě automaticky přiřadí údaj o aktuální rychlosti uživatele, je poněkud kontroverzní.

Někteří lidé se totiž začali trumfovat v maximální dosažené rychlosti, případně se dokonce pokoušet zjistit hranici tohoto filtru. Během řízení se tak často věnují spíše telefonu, aby odeslali „co nejrychlejší zprávu“.

Takové počínání se mohlo stát osudným osmnáctileté dívce Christal McGeeové z Atlanty, když se loni v září rozhodla ověřit rychlostní limit filtru Snapchatu. Vybrala si k tomu dálnici v Atlantě a vůz svých rodičů. V rychlosti 182 km/h, a to navíc bez ohledu na další tři pasažéry, se tak věnovala hlavně aplikaci v telefonu a mnohem méně pak dění na silnici. V důsledku toho tak přehlédla pomaleji jedoucí vůz Wentwortha Maynarda.

McGeeová nestačila včas zareagovat, tachometr vozu rodičů se při střetu s Maynardovým vozem zastavil na rychlosti 107 mph (172 km/h). Podle informací portálu NY Daily News vyvázl Maynard z nehody s poraněním mozku blíže neurčeného rozsahu, které mu podle jeho právníků neumožňuje věnovat se nadále profesi taxikáře. Žalobci tak v probíhajícím soudním procesu požadují po McGeeové odškodnění. A nejen po ní.

Jeden z právníků se totiž nechal slyšet, že odpovědnost za nehodu musí nést i společnost Snapchat, protože do oběhu vypustila velmi nebezpečný doplněk své aplikace. Společnost se provinila tím, že uživatele neupozorňuje na situace, v nichž používání filtru, potažmo samotné aplikace nedoporučuje či přímo zakazuje. Maynardovi právníci poukazují, že spuštěním tohoto filtru Snapchat uživatele přímo nabádá k používání aplikace (telefonu) při řízení.

Po teprve pět let staré kalifornské společnosti žalující strana požaduje odškodnění v blíže nespecifikované výši. Společnost Snapchat se k této záležitosti odmítla vyjádřit s odvoláním na probíhající soudní spor.

V tom Maynardovi právníci upozornili i na těžko pochopitelné počínání McGeeové krátce po nehodě, při níž kvůli její nezodpovědnosti málem zemřelo pět lidí včetně jí samotné. Ve chvíli, kdy byla v sanitce upoutaná na lůžko, totiž přes Snapchat odeslala selfie s dovětkem, že je štěstí být naživu.