Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fešácké véčko do každé kabelky – recenze Sony Ericsson Z310i

aktualizováno 
Nižší střední třída mobilních telefonů je dnes asi nejnabitější kategorií. Utkávají se tu ryze funkční telefony i všemožné stylovky. Mezi ty patří i dnes představovaný Sony Ericsson Z310i, jehož vzhled bude imponovat především ženám.

Sony Ericsson Z310i - SE Z310i | foto: Sony Ericsson

Relativně levná dámská véčka nesmí chybět v nabídce žádného výrobce mobilních telefonů. Především mladé dívky a slečny jsou těmi, na které je tato kategorie zacílena. Model Z310i je pokračovatelem řady véček Z200i a Z300i.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson Z310i Nokia 7360 Samsung E420

Motorola V3 RAZR Motorola PEBL U6 Motorola SLVR L7

Katalog mobilů: Sony Ericsson Z310i a stylová konkurence v nižší střední třídě - Nokia 7360, Samsung E420 a trojice Motorol - Razr V3, Pebl U6 a SLVR L7.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Stylový telefon nižší střední třídy s dobrou výbavou.


Oproti předchůdcům přináší především vestavěný fotoaparát, ale také třeba infraport a bluetooth. Oblý design přístroje přímo navazuje na model Z300i, ovšem lesklá čelní strana přináší do této kategorie styl dvakrát dražšího modelu Z610i.

Vzhled a konstrukce – plastové pozlátko

Elegantní oblý design a bílá barva v kombinaci s černou, růžovou, nebo bronzovou barvou a lesklý čelní kryt. Toť stručná charakteristika vzhledu Z310i. Ostrou hranu byste na přístroji hledali marně, všude jsou samé oblinky a pozvolné přechody. Námi testovaná bronzová varianta je vlastně převážně bílým telefonem. To samé platí i pro růžovou verzi, černý SE 310i bílou poněkud více šetří. Bronzový je tak pouze zadní odnímatelný kryt baterie a téměř zrcadlově shodný čelní panel.

Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Když jsme u zrcadel, jedno se právě na čelní straně nachází. Z310i tak úspěšně maskuje přítomnost vnějšího displeje a také čtveřici ikon nad ním. Monochromatický displej je vidět opravdu teprve až poté, co stisknete boční klávesu pro regulaci hlasitosti. Abyste nezmeškali žádnou událost, je Z310i vybaven čtveřicí ikon, které se rovněž skrývají pod zrcadlovým povrchem. Jednotlivé ikony vás upozorní, že máte zameškaný hovor, nepřečtenou zprávu, pokud dochází baterie, nebo právě telefon nabíjíte, či pokud máte telefon přepnutý do tichého režimu. Je to efektní a zároveň efektivní řešení, jak kompenzovat nevýhodu v pohotovostním stavu neviditelného displeje.

Nad zrcadlovou plochou nalezneme čočku vestavěného fotoaparátu, na pravém boku pak ještě okénko infraportu, jehož dioda při nabíjení telefonu červeně poblikává. Jinak na vnějším plášti již další výrazné prvky nenalezneme, pokud tedy nepočítáme logo výrobce a mřížku hlasitého reproduktoru na zadní straně a systémový konektor na spodu.

Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Velmi nenápadným prvkem na první pohled je tenká linka, která se táhne z boku na spodní část a na druhý bok. Tato hraje při příchozím hovoru všemi různými barvami.

Zatímco vnější design se vyvaroval jakéhokoli anorektického žiletkového stylu, po rozevření přístroje objevíme zcela plochou klávesnici rozdělenou jen tenkými gumovými linkami, které usnadňují orientaci. Právě mezi linkami nejvíce prosvítá podsvícení klávesnice a nejintenzivnější je v šesti místech průsečíků horizontálních a vodorovných čar. Ve tmě je toto docela nepříjemné. Navigační klávesa a další ovládací prvky jsou od sebe dostatečně oddělené a jejich stisk je, stejně jako stisk numerických kláves, jasný, přesný a bez zbytečně velkého zdvihu.

Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Trochu pokárat si Sony Ericsson zaslouží za použité materiály. Z310i působí v ruce až příliš plastově. Přitom konstrukční zpracování přístroje je naprosto bezchybné – nikde nic nevrže a vůle kloubu véčka neexistuje.

Dlužni jsme vám ještě zůstali konkrétní rozměry a hmotnost Z310i. S 87 x 46 x 24,5 mm se řadí kamsi do středu velikostního spektra véčkových telefonů, hmotnost 90 gramů patří spíše k těm nižším hodnotám.

Displeje a ovládání – co víc čekat?

Vnější displej Z310i je, jak jsme se již zmínili, pouze monochromatický a má rozlišení 96 x 64 bodů. V pohotovostním stavu zobrazí akorát hodiny, teprve při příchozím hovoru se z něj dozvíme i jinou informaci, pochopitelně jí je jméno nebo číslo volajícího. Hlavní displej je pasivní, má rozlišení 120 x 160 bodů a umí zobrazit 65 000 barev. V této cenové kategorii se jedná o standard, ale pomalu by si zasloužil vylepšení. Displej prostě neurazí ani nenadchne.

Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i Sony Ericsson Z310i

Zobrazení na displeji se může řídit právě zvoleným tématem, není ale problém si zvolit svou vlastní tapetu. Ty přednastavené jsou většinou animované, což telefonu dodává na stylovosti. Zajímavou novinkou je, že telefon může automaticky měnit tapetu podle aktuální denní doby. Můžete si nastavit, kdy pro vás začíná večer a kdy ráno a pro oba časové úseky lze zvolit jinou tapetu.

Ovládání Sony Ericssonů je snad notorický známé, už třeba jen tím, že se jako jediné výrazněji odlišuje od jinak zavedených zvyklostí. Z310i tak má tradiční pětisměrnou navigační klávesu, dvě kontextové klávesy, korekční tlačítko a tlačítko pro návrat zpět. Nechybí ani samostatná vypínací klávesa, pomocí které můžete přepínat profily a také klávesa pro zobrazení menu zkratek, kterou Sony Ericsson občas u některého z modelů vynechá.

Baterie – ukazatel zlobí

Výdrž baterie Sony Ericssonu Z310i je zcela v mezích běžných standardů. Očekávat můžete tři až čtyři dny fungování na jedno nabití podle intenzity používání a využívání jednotlivých funkcí přístroje. Při velmi lehkém používání se lze dostat i přes hranici pěti dnů.

Sony Ericsson Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

U testovaného vzorku nás však trochu zlobil ukazatel stavu baterie. Ten klidně několik hodin po nabití velmi prudce klesl, po jednom dni pak telefon ukazoval, že mu zbývá jen zlomek energie. Fungovat přitom dovedl ještě další dva dny. Navíc, pokud telefon opravdu začne hlásit, že je baterie vybitá, klidně takto vydrží „otravovat“ přes půl dne. Přitom telefon o tomto stavu dává vědět dost hlasitým zvukovým signálem, zavibrováním a rozsvícenou ikonou na vnějším displeji.

Telefonování a zprávy – co více potřebujete?

I levné telefony dnes mohou nabízet téměř kompletní výbavu v oblasti telefonování a zpráv. Sony Ericsson Z310i je toho důkazem. Klasický vícepoložkový adresář pojme 1000 kontaktů (maximálně však 2500 čísel), telefonu nechybí skupiny volajících, vyzváněcí profily, ani schopnost filtrování hovorů, která byla Sony Ericssonům dlouho cizí. Vyzvánění může být polyfonní nebo ve formátu MP3.

Trochu pokárat musíme zvuk při telefonování. Druhá strana si sice na nic nestěžuje, ve sluchátku přístroje je ale zvuk dosti zašuměný a zní trochu plechově. Stejně jako v případě ukazatele stavu baterie je však možné, že je to pouze neduh našeho testovacího, ne zcela finálního kusu.

Sony Ericsson Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

Rovněž v oblasti zpráv Z310i nic podstatného nechybí. Jde o typický Sony Ericsson, takže editor trpí pro výrobce tradičním neduhem, kdy odpočítává znaky teprve až před koncem psaní zprávy a upozornění na to, že píšete další zprávu na displeji jen problikne. Slovník T9 může psát s diakritikou i bez ní.

Nechybí pochopitelně ani podpora zpráv MMS, se Sony Ericssonem Z310i si přečtete i své emaily. Specialitou Sony Ericssonů, která se rozšířila i do nižších tříd, je čtečka RSS zpráv. Pravda, pro její plnohodnotné využití by již byl zapotřebí lepší displej.

Organizace a data – bohatě postačí

SE Z310i je relativně levný telefon, takže u něj nelze očekávat pokročilé datové funkce. Ovšem zároveň model dokazuje, že funkce jako Bluetooth se zanedlouho dostanou i do nejnižší třídy mobilních telefonů. Z310i nabízí navíc i infraport, takže oproti svému předchůdci Z300 posílil v oblasti konektivity hned dvakrát. Trochu směšně může v této třídě působit podpora datových přenosů EDGE, kterou nedisponují ani mnohé třikrát dražší přístroje Sony Ericssonu. Samozřejmě když přístroj podporuje EDGE, nemůžeme v případě Sony Ericssonu čekat podporu 3G. Nebo jsme měli říci, že 3G nemůžeme očekávat v této třídě?

Sony Ericsson Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

Rovněž vnitřní paměť o velikosti 14 MB jasně napovídá, že na data a multimédia opravdu Z310i není primárně stavěn. Ovšem organizační schopnosti telefonu naopak potěší. Jak je již i u levných modelů švédsko-japonského výrobce zvykem, výbava v organizační oblasti je téměř kompletní. Hlasový záznamník, až pět nezávislých budíků, kalendář s opakovanými událostmi, úkolovník, poznámky, kalkulačka, stopky i minutka a paměť na tajné kódy. K tomu všemu musíme připočítat ještě případnou bezproblémovou synchronizaci s počítačem, kabel si však budete muset dokoupit sami. Chybí tu snad jen převodník měn a jednotek.

Zábava – java musí stačit

Sony Ericsson Z310i rozhodně není multimediálním přístrojem, to jsme zmínili již několikrát. V této cenové kategorii to však lze těžko očekávat. Hudební schopnosti chybí zcela, tedy pokud nepočítáme aplikaci Music DJ. Pro pobavení v dlouhých chvílích si tak budete muset vystačit s Java hrami. V telefonu jsou předinstalovány dvě hry, solitaire a známý Quadra Pop, aneb variace na téma Tetris.

Sony Ericsson Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i displej Sony Ericssonu Z310i

Oproti svým předchůdcům přidává Z310i i vestavěný fotoaparát. Ovšem jeho VGA rozlišení znamená, že fotografie jsou použitelné maximálně v MMS zprávách nebo na displejích telefonů. Na monitoru stolního počítače snad ani nemá smysl kvalitu obrázků komentovat.

Shrnutí – fajn telefon pro slečny

Sony Ericsson Z310i není přístrojem, který by ve své kategorii nějak překvapil. Jeho design jej jasně předurčuje do rukou žen, dívek a slečen. Trochu zamrzí kvalita použitých materiálů, ale tu poznáte až na dotek.

Takže pokud nebudou slečny přístroj příliš půjčovat, mohou s tímto véčkem udělat docela dobrý dojem. Navíc je může hřát pocit, že za pěkný telefon neutratily zbytečně horentní sumu peněz. 

Proč koupit?

  • stylový vzhled
  • příznivá cena
  • solidní výbava 
  • Bluetooth 

Proč nekoupit?

  • použité plasty nejsou příliš hodnotné
  • zlobí ukazatel baterie

Kdy?

v prodeji

Za kolik?

3 990 Kč

Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Fidget spinner mobil pořídíte za asi 350 korun.
Hit letošního roku už můžete mít i jako mobil. Stojí několik stovek

Hračka původně určená k relaxaci, fidget spinner, je hitem letošního roku. Její slávy využil výrobce z Hongkongu, který do ní vtěsnal celý funkční mobil....  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Ilustrační snímek
Geniální iPhonová finta. Odvezl si telefony za milion a čtvrt

Neobvyklou krádež řeší od 14. září newyorská policie. Pátrá po identitě muže, který si ze značkové prodejny Applu odvezl tři krabice plné iPhonů. Vydal mu je...  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Další z rubriky

Smartphony a tablety pod hladinou byly několik let proslulým marketingem řady...
Sony se vrací přehánění o vodotěsnosti. Utopené xperie řeší soud

Japonské Sony se před lety stalo průkopníkem voděodolných smartphonů a v reklamách na xperie dokonce lákalo na potápění a fotografování pod hladinou. Zlom...  celý článek

zpomalená videa z telefonu Sony Xperia XZ Premium
Zpomalená videa z mobilu jsou super. Ale než se podaří, tak se zapotíte

Extrémně zpomalená videa pořízená rychlostí 960 snímků za sekundu mají být velkým lákadlem nového Sony Xperia XZ Premium. Telefon dorazil do redakce na test a...  celý článek

Sony Xperia XZ Premium
Špičkové Sony nebude až tak drahé, navíc s dárkem za 8 000 Kč

Špičkový smartphone Sony Xperia XZ Premium se začne prodávat na konci května. Nyní je již v předprodeji u vybraných prodejců. Cena 19 990 korun je vzhledem k...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.