Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ferguson AV-770 AV Receiver

aktualizováno 
Poměrně neznámý výrobce z Polska se nesoustředí jen na DVD přehrávače, ale nabízí i AV receivery. Vyzkoušeli jsme velmi levný receiver, který má nečekaně nadstandardní výbavu.

Ferguson AV-770 AV Receiver

AV receiver je srdcem každého správného domácího kina. Stará se o dekódování prostorových formátů, o zesílení zvuku do reprosoustav, o oddělení basového signálu pro subwoofer a v neposlední řadě přepínání zdrojů zvuku i obrazu. Můžete k němu připojit všechny své přehrávače a přepínat mezi nimi jen stiskem tlačítka na jednom ovladači.

Ferguson zaujme už při vybalování z krabice – oproti konkurenci ze stejné cenové kategorie, tedy té nejnižší, je nezvykle těžký a robustně provedený. Na svědomí to má mohutný transformátor, rozměrný chladič výkonových stupňů a také kovový čelní panel. Receiver je vlastně kovový prakticky celý.

První ne úplně obvyklý prvek výbavy je USB port na čelním panelu. Můžete tak přehrávat muziku, fotky i DivX filmy přímo z paměťové klíčenky nebo MP3 přehrávače přímo na receiveru. Pokud si přístroj koupíte spolu s firemním DVD přehrávačem, tak ale jeho přítomnost moc neoceníte – budete mít USB vstupy dva. Během přehrávání máte k dispozici jednoduché menu, ve kterém vybíráte adresáře či skladby k přehrání. Menu se zobrazí na připojeném televizoru, bohužel však jen při analogovém propojení, s HDMI to nefunguje.

Ferguson AV-770 AV Receiver

HDMI na půli cesty

Tím se dostáváme k nadstandardní výbavě, která je v nízké cenové kategorii neobvyklá. Tou je trojice HDMI vstupů a jeden HDMI výstup. HDMI je nejkvalitnější a nejmodernější způsob propojení komponent domácího kina – obraz i zvuk se přenášejí plně digitálně, bez komprese a na velké vzdálenosti. Poradí si i s plným HD obrazem a posledními generacemi prostorového zvuku s vysokým rozlišením.

Do těchto vstupů tak můžete připojit DVD přehrávač, rekordér, Blu-ray přehrávač nebo Playstation, do výstupu televizor a současně s přepnutím vstupu na receiveru se přepne i obrazová cesta a nemusíte štrachat pro ovladač televizoru. Přepínání funguje bez potíží pro všechny druhy signálů, ale je zde jedno velké ALE. Ferguson vstupy opravdu jen přepíná a nevezme si z nich zvukový signál, tak jak to dělá mnohá konkurence. Zvuk z přehrávače tak musíte vést paralelně ještě jednou, digitálním kabelem. To je škoda.

Z hlediska ostatních připojovacích míst zesilovači nechybí nic podstatného – má dostatek digitálních i analogových stereofonních vstupů, jeden přímý multikanálový vstup, nechybí ani přepínané obrazové vstupy. Reprosvorky jsou šroubovací, kabel o průřezu 4 milimetrů čtverečních pozřou bez problémů.

Pohodlně na obrazovce

Další v levné kategorii nezvyklou vymožeností je OSD menu, které lze zobrazit na připojeném televizoru. Díky němu můžete přehledně nastavovat všechny potřebné parametry – hlasitost jednotlivých kanálů, časové zpoždění kanálů, volbu velikosti reprosoustav (potažmo dělicího kmitočtu pro subwoofer) a konfiguraci jednotlivých vstupů. Opět – pro zobrazení musí být televizor připojen analogově.

Ferguson AV-770 AV Receiver

Nepohoršete sousedy!

Výkon zesilovače, výrobcem deklarovaných 7x 100 W, je více než dostatečný pro hlasité a razantní ozvučení i větších místností. Běžně velký obývák dokáže rozechvět v základech, limitem hlasitosti poslechu nebude receiver, ale spíš vlastní zdraví a dobré sousedské vztahy.

Poslouchali jsme především na špičkových regálových reprosoustavách Xavian XN-185II, Blu-ray přehrávači Samsung DB-P1000 a televizoru Gogen  42783 TFT.

Zvuk zesilovače je velmi dobrý, mohutný, dynamický, barevný. Horší je to s přirozeností zvuku – především vyšší a vysoké kmitočty znějí trochu nepřirozeně uměle. Celkově se poslouchá dobře, především filmový zvuk či jednodušší muzika. Pro přehrávání hardrocku v koncertní hlasitosti,  jazzu či vážné hudby bych ho však nepoužil.

Proč koupit?
Protože je to AV receiver, který za solidní cenu obslouží všechny audio a video prvky vaší domácí sestavy. Nedosahuje kvalit drahých přístrojů, ovšem výrazně za nimi nepokulhává. A cena je třetinová.

Za zapůjčení přístrojů značky Ferguson děkujeme www.acomp.cz.

Základní parametry Ferguson AV-770
cena: 9 300 Kč
Rozměry/hmotnost: 434 x 372 x 132 mm/12 kg
Audio vstupy/výstupy: 4x stereo cinch, 1x AUX, 1x TAPE IN, 1x 7.1 DIRECT IN
3x digitální koaxiální, 4x digitální optický/1x 7.1 DIRECT OUT, 1x sluchátka 6,3mm, 1x REC. OUT, 1x Subwoofer LINE OUT, 1x digitální koaxiální
Video vstupy/výstupy: 4x kompozitní, 4x S-Video, 2x komponentní, 3x HDMI/1x kompozitní, 1x kompozitní MONITOR OUT, 1x S-Video MONITOR OUT, 1x komponentní , 1x HDMI
Výkon: 7x 100 W
Audiofromáty: MP3, DD, DD-EX, DTS, DTS-ES
Videoformáty: Divx, XviD


Klady a zápory
+ přehrávání multimédií přímo v receiveru, HDMI switch, výborný poměr výkon/cena
- zkreslení vyšších kmitočtů, z HDMI nebere zvuk, při otáčení drhne ovladač hlasitosti
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Ruským vojákům zakážou smartphony, povolí jen obyčejné tlačítkové mobily

Ilustrační snímek

V rukách ruských vojáků by se měly již brzy objevit jen nejjednodušší mobily bez fotoaparátu. Ruské ministerstvo obrany...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Android se opičí po iPhonu X. Připravuje se na vykrojené displeje

iPhone X

Letošní verze systému Android má zatím interní označení Pistachio Ice Cream. Jednou z novinek má být možnost snadné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz