Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ferguson AV-770 AV Receiver

aktualizováno 
Poměrně neznámý výrobce z Polska se nesoustředí jen na DVD přehrávače, ale nabízí i AV receivery. Vyzkoušeli jsme velmi levný receiver, který má nečekaně nadstandardní výbavu.

Ferguson AV-770 AV Receiver

AV receiver je srdcem každého správného domácího kina. Stará se o dekódování prostorových formátů, o zesílení zvuku do reprosoustav, o oddělení basového signálu pro subwoofer a v neposlední řadě přepínání zdrojů zvuku i obrazu. Můžete k němu připojit všechny své přehrávače a přepínat mezi nimi jen stiskem tlačítka na jednom ovladači.

Ferguson zaujme už při vybalování z krabice – oproti konkurenci ze stejné cenové kategorie, tedy té nejnižší, je nezvykle těžký a robustně provedený. Na svědomí to má mohutný transformátor, rozměrný chladič výkonových stupňů a také kovový čelní panel. Receiver je vlastně kovový prakticky celý.

První ne úplně obvyklý prvek výbavy je USB port na čelním panelu. Můžete tak přehrávat muziku, fotky i DivX filmy přímo z paměťové klíčenky nebo MP3 přehrávače přímo na receiveru. Pokud si přístroj koupíte spolu s firemním DVD přehrávačem, tak ale jeho přítomnost moc neoceníte – budete mít USB vstupy dva. Během přehrávání máte k dispozici jednoduché menu, ve kterém vybíráte adresáře či skladby k přehrání. Menu se zobrazí na připojeném televizoru, bohužel však jen při analogovém propojení, s HDMI to nefunguje.

Ferguson AV-770 AV Receiver

HDMI na půli cesty

Tím se dostáváme k nadstandardní výbavě, která je v nízké cenové kategorii neobvyklá. Tou je trojice HDMI vstupů a jeden HDMI výstup. HDMI je nejkvalitnější a nejmodernější způsob propojení komponent domácího kina – obraz i zvuk se přenášejí plně digitálně, bez komprese a na velké vzdálenosti. Poradí si i s plným HD obrazem a posledními generacemi prostorového zvuku s vysokým rozlišením.

Do těchto vstupů tak můžete připojit DVD přehrávač, rekordér, Blu-ray přehrávač nebo Playstation, do výstupu televizor a současně s přepnutím vstupu na receiveru se přepne i obrazová cesta a nemusíte štrachat pro ovladač televizoru. Přepínání funguje bez potíží pro všechny druhy signálů, ale je zde jedno velké ALE. Ferguson vstupy opravdu jen přepíná a nevezme si z nich zvukový signál, tak jak to dělá mnohá konkurence. Zvuk z přehrávače tak musíte vést paralelně ještě jednou, digitálním kabelem. To je škoda.

Z hlediska ostatních připojovacích míst zesilovači nechybí nic podstatného – má dostatek digitálních i analogových stereofonních vstupů, jeden přímý multikanálový vstup, nechybí ani přepínané obrazové vstupy. Reprosvorky jsou šroubovací, kabel o průřezu 4 milimetrů čtverečních pozřou bez problémů.

Pohodlně na obrazovce

Další v levné kategorii nezvyklou vymožeností je OSD menu, které lze zobrazit na připojeném televizoru. Díky němu můžete přehledně nastavovat všechny potřebné parametry – hlasitost jednotlivých kanálů, časové zpoždění kanálů, volbu velikosti reprosoustav (potažmo dělicího kmitočtu pro subwoofer) a konfiguraci jednotlivých vstupů. Opět – pro zobrazení musí být televizor připojen analogově.

Ferguson AV-770 AV Receiver

Nepohoršete sousedy!

Výkon zesilovače, výrobcem deklarovaných 7x 100 W, je více než dostatečný pro hlasité a razantní ozvučení i větších místností. Běžně velký obývák dokáže rozechvět v základech, limitem hlasitosti poslechu nebude receiver, ale spíš vlastní zdraví a dobré sousedské vztahy.

Poslouchali jsme především na špičkových regálových reprosoustavách Xavian XN-185II, Blu-ray přehrávači Samsung DB-P1000 a televizoru Gogen  42783 TFT.

Zvuk zesilovače je velmi dobrý, mohutný, dynamický, barevný. Horší je to s přirozeností zvuku – především vyšší a vysoké kmitočty znějí trochu nepřirozeně uměle. Celkově se poslouchá dobře, především filmový zvuk či jednodušší muzika. Pro přehrávání hardrocku v koncertní hlasitosti,  jazzu či vážné hudby bych ho však nepoužil.

Proč koupit?
Protože je to AV receiver, který za solidní cenu obslouží všechny audio a video prvky vaší domácí sestavy. Nedosahuje kvalit drahých přístrojů, ovšem výrazně za nimi nepokulhává. A cena je třetinová.

Za zapůjčení přístrojů značky Ferguson děkujeme www.acomp.cz.

Základní parametry Ferguson AV-770
cena: 9 300 Kč
Rozměry/hmotnost: 434 x 372 x 132 mm/12 kg
Audio vstupy/výstupy: 4x stereo cinch, 1x AUX, 1x TAPE IN, 1x 7.1 DIRECT IN
3x digitální koaxiální, 4x digitální optický/1x 7.1 DIRECT OUT, 1x sluchátka 6,3mm, 1x REC. OUT, 1x Subwoofer LINE OUT, 1x digitální koaxiální
Video vstupy/výstupy: 4x kompozitní, 4x S-Video, 2x komponentní, 3x HDMI/1x kompozitní, 1x kompozitní MONITOR OUT, 1x S-Video MONITOR OUT, 1x komponentní , 1x HDMI
Výkon: 7x 100 W
Audiofromáty: MP3, DD, DD-EX, DTS, DTS-ES
Videoformáty: Divx, XviD


Klady a zápory
+ přehrávání multimédií přímo v receiveru, HDMI switch, výborný poměr výkon/cena
- zkreslení vyšších kmitočtů, z HDMI nebere zvuk, při otáčení drhne ovladač hlasitostiNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Recenze: Nokia 8 Sirocco je skutečně luxusní a má skvěle odladěný Android

Nokia 8 Sirocco

Firma HMD Global postupně rozšiřuje svou nabídku smartphonů Nokia i do vyšších pater. Prozatím tou nejlepší nokií,...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Najdete na iDNES.cz