Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FatFinger 2.0 - máte zlodějské prsty?

aktualizováno 
Líbí se vám nové modely PalmOS handheldů s miniklávesničkou? I vy si nyní můžete takovouto klávesničku pořídit. Je softwarová a zobrazí se vám na vašem displeji. Testovali jsme aplikaci FatFinger 2.0.

 

Myšlenka virtuálních klávesniček není nijak nová - představují vlastně od začátku jednu z alternativ zapisování znaků na všech významných PDA platformách. I PalmOS má ve své výbavě virtuální klávesnici a na trhu je několik dalších produktů, které ji nahrazují, či významným způsobem vylepšují.

To, čím se FatFinger od svých konkurentů výrazně liší, je skutečnost, že je určen pro psaní nikoliv stylusem (jako ostatní produkty), nýbrž prsty. Nesnaží se jako konkurence maximálně stlačit velikost klávesničky na minimum a rozšířit tak prostor pro editovaný text - ba právě naopak. Klávesnička ve FatFinger zabere takřka celý displej. 

Produkt FatFinger se objevil teprve nedávno, zřejmě inspirován úspěchem virtuálních klávesnic na PocketPC platformě (SPB Keyboard). Krátce po první jednoduché verzi vydal autor  (firma Avaion) verzi druhou, mnohem dokonalejší.

Instalace a konfigurace

Program je hack a je dodáván spolu s freewarovým X-Masterem. Pokud již máte v systému tohoto správce hacků nainstalován (nebo používáte TealMaster, či HackMaster), nainstalujte jen FatFinger a FatFingerX soubory. Program se vám pak nezaktivuje automaticky a musíte to udělat ve správci hacků.

Konfiguraci můžete udělat v kontrolním panelu aplikace, či ve správci hacků. Kontrolní panel se skládá ze tří vrchních řádků a tří oušek:

  • nahoře - nastavení spuštění klávesnice (ikonky "abc" a "123") a počet zobrazených řádků editovaného textu (1-3, možnost automatického přeuspořádání v případě potřeby)
  • ouško Alpha - nastavení hlavní klávesnice - typ tlačítek (Keys), barva (Colors) a rozložení kláves (Layout)
  • ouško Numeric - nastavení číselné klávesnice - typ tlačítek a barva
  • ouško Symbol - nastavení klávesnice se symboly - typ tlačítek a barva.

Kromě všech ostatních příjemností je pro nás samozřejmě nejdůležitější rozložení kláves. Na výběr máte ze tří rozložení:

  • QWERTY (první obrázek) s rozložením podobným jako na PC klávesnici či psacím stroji. Kvůli malému a čtvercovému displeji jsou klávesy rozloženy "dokola", dodržují ale QWERTY pořadí kláves
  • QWERTY-Rows (druhý obrázek) to samé rozložení, ale druhá řada "standardní" klávesnice je zobrazena inverzně, což vám tuto klávesnici velmi zpřehlední.
  • Block (třetí obrázek) - rozložení kláves podle abecedy.

Uspořádání tlačítek i volba jsou v pořádku, bohužel je zde známý problém diakritiky. Pokud ji používáte (znám dost lidí, kteří na PDA diakritiku ignorují a tyto problémy se jich netýkají), bude pro vás používání klávesnice FatFinger dost obtížné :-(

Numerická klávesnice a symboly se konfigurovat v rozložení nedají. Numerická klávesnice je s "telefonním" rozložením čísel, přivítal bych možnost přepnout se do kalkulačkového, které je pro mne přirozenější. Symboly tvoří zjevnou slabinu programu a prostor pro jeho další zkvalitnění - měly by být konfigurovatelné, přivítal bych i možnost obarvovat jednotlivé řady tlačítek různými barvami (a seskupovat si tak třeba závorky, matematické operátory apod.). Mezi jednotlivými klávesnicemi (Alpha - Numeric - Symbol) se přepínáte tlačítkem vpravo nahoře.

 

Používání klávesnice

Jak se vlastně používá takováto klávesnička v praxi? Překvapivě dobře. Mám poměrně tenké prsty a psaní písmenek mi nedělalo problémy a počet překlepů byl nepatrný. Chvíli mi trvalo, než jsem dostal do krve trošku netypické QWERTY rozložení, ale s chytře udělaným QWERTY-Row jsem si za chvilku na tuto klávesničku zvykl.

Po chvíli psaní jsem začal psát dvěma a pak třemi prsty a zjistil jsem, že na této klávesničce lze psát skutečně poměrně rychle. Počáteční problémy s "domáčknutím" klávesy jsem taky překonal (i díky zvukové signalizaci zmáčknutí klávesy). 

Tento produkt opravdu dokáže zaujmout!

 

Závěr

Fat Finger je zajímavá alternativa k stávajícím řešením způsobu vkládání znaků do PalmOS zařízení. Pro celou řadu uživatelů bude možností zajímavou - způsob vkládání znaků může být poměrně dost rychlý a možná zaujme i mnoho začátečníků, kterým se prostě nechce učit Graffiti. Pro všechny ostatní mám jednu radu - vyzkoušejte program v jeho zkušební verzi, pocit z takovéhoto psaní je jistě individuální.

Pro seriózní využití programu v našich končinách je poměrně značným handicapem chybějící podpora diakritiky. Kombinovat klávesničku s Graffiti tahy sice jde, ale je to dost nepohodlné a stírá to veškeré výhody tohoto řešení. Kdo ale diakritiku nepoužívá, nebude mít s klávesnicí celkem žádné problémy. Je ale možné, že firma v dalších verzích nabídne podporu cizojazyčným klávesnicím, u češtiny jsem ale trošku skeptik...

A ještě malá rada nakonec - před zkoušení či používáním programu si pořiďte na displej krycí fólii!

Ad závěrečná tabulka - vzhledem k nepodpoře diakritiky by asi běžně program obdržel v  parametru "Užitné schopnosti" velmi nízké hodnocení. Vzhledem ale k tomu, že pro někoho není diakritika kritickou veličinou, tak jsem v tomto parametru zvolil mírnější hodnocení.

Fat Finger

Virtuální klávesnice pro psaní prsty po displeji

Autor: Avaion
Verze: 2.0
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: $14,95

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Dobrý nápad, zajímavý alternativní způsob vkládání znaků
Tři typy klávesniček
Konfigurovatelný vzhled a rozložení tlačítek

-  
Chybí podpora diakritiky
Nelze konfigurovat jednotlivá tlačítka v klávesnici Symbol, či styl rozložení v klávesnici Numeric

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení

 

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Další z rubriky

Vyrážíte na dovolenou? Tyto aplikace by neměly chybět ve vašem mobilu

Ilustrační snímek

Mobilní aplikace jsou dnes v mnoha případech neodmyslitelným pomocníkem v celé řadě situací a letní cestování a...

Tyto aplikace vám řeknou vše o počasí. Vyberte si pro vás tu pravou

Ilustrační snímek

Nástroje, které vám pomohou zjistit, jaké bude počasí, jsou v mobilu mnohdy neocenitelným pomocníkem. Vybrali jsme ty...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Najdete na iDNES.cz