Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

FastCPU 3.0 - pracuje jako ďas

aktualizováno 
Nejste spokojeni s rychlostí vašeho Palmu v některých aplikacích? Snadná pomoc - zkuste některý z urychlovacích programů. Je jich celá řada a poslední salvu v jejich boji o přízeň zákazníků vypálila firma MegaSoft2000 se svým FastCPU 3.0!

 

Aplikacemi na úpravu taktu procesoru v PalmOS přístrojích jsme se již u nás zabývali, a to ve dvoudílném obecném zamyšlení a poté v analýze problematiky doplněné přehledem aplikací v této kategorii a jejich výkonem.

FastCPU není mezi urychlovači žádným nováčkem. Program je pověstný svým grafickým designem, díky kterému se rovněž stává jeho používání snadnou záležitostí i pro úplné začátečníky.

Před instalací je důležité zjistit, kterou verzi programu si máte nainstalovat. K dispozici jsou zvláštní verze pro černobílé a barevné palmy,  to samé pro modely s HiRes a ještě barevná varianta pro Clié s HiRes+. Po instalaci se již FastCPU chová jako běžná aplikace, najdete ji v launcheru pod názvem FastCPU a po spuštění přichází čas na první  konfiguraci programu. Po první instalaci musíte program aktivovat zmáčknutím červeného tlačítka vlevo dole. Dojde k soft resetu zařízení a váš program byl aktivován (třetí obrázek). Povšimněte si okénka vpravo nahoře - to signalizuje vliv FastCPU na běh vašeho palmu - žlutě je signalizováno zpomalení (šetří energii), zeleně normální rychlost a červeně zrychlení.

 

Nyní již můžete měnit takt vašeho zařízení. Nejjednodušším způsobem je globální změna taktu, která se bude týkat všech programů. Kliknete na tlačítko NORMAL a zobrazí se vám vstupní okno. Zde se vám zobrazí maximální, normální i minimální hodnoty taktu, který vám je program schopen nabídnout, a kliknutím na některou z nich si vyberete. Čtvrtou možností je tlačítko CUSTOM, do kterého můžete zapsat svoji volbu "ručně". Po odkliknutí OK vidíte výsledek - zrychlený palm.

 

Takt můžete v programu ovšem nastavit i odděleně pro každou aplikaci. To je hlavní výhoda programů, které dokáží selektivně nastavit takt pro každý program zvlášť, což je pro uživatele velmi výhodné. Většinou totiž potřebujete upravit rychlost volitelně pro každý program jinak. Třeba chcete zrychlit vyhledávání a třídění v rozsáhlých databázích, a tak si zrychlíte svůj databázový program. Nebo se vám poslední 3D hra nemožně vleče a vy jí pomocí akcelerátoru můžete dát ten pravý pohyb! Naopak je zase celá řada programů, kde na rychlosti nezáleží (třeba čtečka eKnih), ty můžete s výhodou "podtaktovat".

Poznámka: A proč vlastně byste se měli takovýmito úvahami zatěžovat? Proč prostě globálně nezrychlit váš palm o 30 % a hotovo? Je to proto, že všechno něco stojí, v tomto případě to něco je spotřeba energie. Rychlejší palm vysává vaši baterii rychleji než nezrychlený, a naopak když nějakou aplikaci zpomalíte, je k baterii šetrnější než při běžném režimu. Proto se vyplatí část programů podtaktovat a ke zrychlení vybírat jen ty aplikace, kde vyšší rychlost nějak reálně využijete.

V programu FastCPU se selektivní nastavení frekvence provádí tak, že kliknete na příslušný program v seznamu aplikací a zobrazí se vám podobné okno jako při globálním nastavení. Zvolíte si zde takt pro daný program a zmáčknete OK. Takto můžete nastavit takt kterékoliv aplikace. Selektivně nastavené takty se v programu samy označí zámečkem a znamená to, že jsou takto uzamčeny proti změnám globálního nastavení. Můžete tak mít nastaven globální takt jinak a později ho taky měnit, aniž se vám mění takt jednotlivě nastavených aplikací. Opětovným klikáním na zámečky můžete toto uzamčení vyřadit a nechat tak tuto aplikaci příště ovlivnit globálním nastavením.

 

A to je asi tak všechno k ovládání programu, víc oken tu opravdu není. Přes menu je sice ještě možné vyvolat několik povelů a taky preferencí, ty ale nejsou již tak zásadní. Snad s výjimkou povelu "Extended frequency range", po jehož odkliknutí jste varováni před možnými problémy. Tato možnost je určena experimentátorům a pokročilým uživatelům - umožňuje totiž vkládat hodnoty i mimo vymezený interval frekvencí pro daný procesor, a to může způsobit pád systému i hardreset. Ještě stojí za zmínku zkratka v Graffiti, kterou můžete FastCPU rychle aktivovat/deaktivovat (třeba při beamování apod.)

Ty povolené rozsahy frekvencí jsou:

  • u DB zařízení (Palm III) - 13-22MHz
  • u EZ zařízení (Palm IIIx, Vx, Palm m100/105) - 13-29MHz
  • u VZ zařízení (Visor Prism) - 22-41MHz
  • u novějších VZ (nové Palmy a Clié) - 30-41MHz
  • u super VZ (Soiny T665, NR70) - 66-74MHz

 

Závěr:
FastCPU je užitečným programem pro všechny, kdo potřebují zrychlit jeden, či několik programů. Typicky se může jednat o uživatele, kteří pracují s rozsáhlými databázemi či tabulkami v sheetech a potřebují zrychlit operace s těmito většími soubory. Ocení jej i hráči, kteří hrají graficky i výpočtově náročné hry a kteří chtějí urychlit jejich vykreslování. Před zakoupením doporučuji ale program odzkoušet v trial verzi, zda je kompatibilní s vašimi programy. Nezapomeňte, že se pohybujeme na tenkém ledě a riziko nestability systému se zvyšuje s každým zvýšeným MHz!

 

Rozloučíme se screenshotem z HiRes+ verze, aby bylo jasné, že ty řeči o designu nebyly zase až tak plané :-)

 

FastCPU

Program na nastavení taktu procesoru

Autor: MegaSoft2000
Verze: 3.0
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: $14,95

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Selektivní nastavení frekvence pro každý program
Jednoduché používání i nastavení
Hezký design

-  
Oproti konkurenci chybí možnosti hlubšího přizpůsobení pro pokročilé uživatele (viz třeba Afterburner)

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 

 
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody....

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?
Jak zlepšit kondičku a zhubnout po porodu?

Zeptejte se, jak správně začít.Najdete na iDNES.cz