Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fahrplan - vlakový jízdní řád

aktualizováno 
Jednou z věcí, které je dobré mít v Palmu, jsou jízdní řády. Existují jízdní řády MHD velkých měst, nicméně s vlakovými a autobusovými řády je to slabší. Částečně tento problém řeší německé dráhy Deutsche Bahn, které na svých stránkách nabízejí vlakové jízdní řády pro Palm nejen pro území Německa, ale i pro území okolních zemí.

Systém funguje tak, že se nestahuje celý jízdní řád, ale vždy jen určitá trať nebo její úsek. Například jízdní řád Praha - Brno. Je nutné pamatovat na to, že program neumí skládat úseky k sobě. Například pokud mám dva jízdní řády: Plzeň - Praha a Praha - Brno, systém neumí vyhledat spojení Plzeň - Brno, ale musí se ještě stáhnout jízdní řád Plzeň - Brno. Lze stáhnout jízdní řád v obou směrech (tam i zpět).

Na adrese  http://persoenlicherfahrplan.bahn.de/bin/pf/query-p2w.exe/dn  lze nalézt vše, co je potřebné k instalaci vlakového jízdního řádu do Palmu. Stránka se dá přepnout do anglického rozhraní, které použiji ve svém popisu.

 

Popis jednotlivých sekcí výše zmíněné stránky

  • Start & Destination - zvolí se počáteční a koncová stanice, případně ještě mezilehlá.
  • Period - platnost jízdního řádu a dny v týdnu nechat, jak jsou. U časového rozmezí stisknout obě tlačítka Whole day.
  • Delivery & Format - já používám posílání dat na svoji e-mail adresu, kterou je zde nutno vyplnit. Dále je nutno zvolit, že chceme data ve formátu PDB. Je zde i odkaz na stažení vlastního programu, který se nainstaluje do Palmu. Je potěšující, že se stáhne odpovídající jazyková verze (je tedy na výběr mezi němčinou a angličtinou).
  • Futher Options - Lze nastavit maximální počet přestupů a filtr typu vlaků. Já bych doporučil nechat to, jak to je.
  • Tlačítkem Create se požadavek odešle a již jen čekáme na e-mail s daty. Je nutno podotknout, že se mi stalo, že data nedošla, a bylo nutno požadavek opakovat.

 

Ovládání programu v Palmu

Po instalaci do Palmu program zabere v paměti RAM 60 kB, jízdní řád pro jednu trasu v obou směrech zabírá cca 14 kB (závisí na počtu spojů).

Na kartě Request se nastaví podmínky hledání ( výchozí stanice, koncová stanice, tlačítko Opposite direction prohodí místa start – cíl, Departure: zadání data a času odjezdu, Now: nastaví aktuální datum a čas). Po ťuknutí na tlačítko Search se otevře nová obrazovka (karta Trips) s výpisem všech spojení a jejich základními daty – odjezd, příjezd, počet přestupů, datum, doba cesty, typ vlaku. Zde se vybere spoj a na dalších kartách jsou detaily tohoto spoje.

       

Karta Details zobrazí pro všechny dílčí spoje číslo vlaku, příjezd, odjezd, poznámky.

 

Karta Guide zobrazí podrobnější informace včetně kompletního seznamu stanic, kde vlak staví. Ve spodní části obrazovky jsou zobrazena omezení jízdy vlaku (soboty, svátky atd.).

Pokud je nastavena jiná než první karta zleva, lze uložit časový interval příjezdu a odjezdu vlaku jako událost do DateBooku volbou z menu Trip / Add to calendar.

 

Závěr

Jedná se o vynikající službu. Kéž by si z ní vzali příklad i naši dopravci. Což takhle upravit podobným způsobem náš známý IDOS pro použití v Palmu?

 
Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

V sobotu koupíte smartphony Xiaomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...Najdete na iDNES.cz