Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Fahrplan - vlakový jízdní řád

aktualizováno 
Jednou z věcí, které je dobré mít v Palmu, jsou jízdní řády. Existují jízdní řády MHD velkých měst, nicméně s vlakovými a autobusovými řády je to slabší. Částečně tento problém řeší německé dráhy Deutsche Bahn, které na svých stránkách nabízejí vlakové jízdní řády pro Palm nejen pro území Německa, ale i pro území okolních zemí.

Systém funguje tak, že se nestahuje celý jízdní řád, ale vždy jen určitá trať nebo její úsek. Například jízdní řád Praha - Brno. Je nutné pamatovat na to, že program neumí skládat úseky k sobě. Například pokud mám dva jízdní řády: Plzeň - Praha a Praha - Brno, systém neumí vyhledat spojení Plzeň - Brno, ale musí se ještě stáhnout jízdní řád Plzeň - Brno. Lze stáhnout jízdní řád v obou směrech (tam i zpět).

Na adrese  http://persoenlicherfahrplan.bahn.de/bin/pf/query-p2w.exe/dn  lze nalézt vše, co je potřebné k instalaci vlakového jízdního řádu do Palmu. Stránka se dá přepnout do anglického rozhraní, které použiji ve svém popisu.

 

Popis jednotlivých sekcí výše zmíněné stránky

  • Start & Destination - zvolí se počáteční a koncová stanice, případně ještě mezilehlá.
  • Period - platnost jízdního řádu a dny v týdnu nechat, jak jsou. U časového rozmezí stisknout obě tlačítka Whole day.
  • Delivery & Format - já používám posílání dat na svoji e-mail adresu, kterou je zde nutno vyplnit. Dále je nutno zvolit, že chceme data ve formátu PDB. Je zde i odkaz na stažení vlastního programu, který se nainstaluje do Palmu. Je potěšující, že se stáhne odpovídající jazyková verze (je tedy na výběr mezi němčinou a angličtinou).
  • Futher Options - Lze nastavit maximální počet přestupů a filtr typu vlaků. Já bych doporučil nechat to, jak to je.
  • Tlačítkem Create se požadavek odešle a již jen čekáme na e-mail s daty. Je nutno podotknout, že se mi stalo, že data nedošla, a bylo nutno požadavek opakovat.

 

Ovládání programu v Palmu

Po instalaci do Palmu program zabere v paměti RAM 60 kB, jízdní řád pro jednu trasu v obou směrech zabírá cca 14 kB (závisí na počtu spojů).

Na kartě Request se nastaví podmínky hledání ( výchozí stanice, koncová stanice, tlačítko Opposite direction prohodí místa start – cíl, Departure: zadání data a času odjezdu, Now: nastaví aktuální datum a čas). Po ťuknutí na tlačítko Search se otevře nová obrazovka (karta Trips) s výpisem všech spojení a jejich základními daty – odjezd, příjezd, počet přestupů, datum, doba cesty, typ vlaku. Zde se vybere spoj a na dalších kartách jsou detaily tohoto spoje.

       

Karta Details zobrazí pro všechny dílčí spoje číslo vlaku, příjezd, odjezd, poznámky.

 

Karta Guide zobrazí podrobnější informace včetně kompletního seznamu stanic, kde vlak staví. Ve spodní části obrazovky jsou zobrazena omezení jízdy vlaku (soboty, svátky atd.).

Pokud je nastavena jiná než první karta zleva, lze uložit časový interval příjezdu a odjezdu vlaku jako událost do DateBooku volbou z menu Trip / Add to calendar.

 

Závěr

Jedná se o vynikající službu. Kéž by si z ní vzali příklad i naši dopravci. Což takhle upravit podobným způsobem náš známý IDOS pro použití v Palmu?

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone Xr

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz