Modulární zařízení Facebooku použitelné také jako telefon | foto: Patentový úřad USA/Facebook

Facebook chce Googlu ukázat, že on takový smartphone dokáže udělat

  • 4
Brzy tomu bude rok, co Google oficiálně zastavil Project Ara. Zdá se ovšem, že myšlenka modulárního telefonu není mrtvá. O vývoj takového zařízení se pokouší také Facebook, a to za pomoci řady klíčových členů původního vývojářského týmu projektu Ara.

Americký patentový úřad ve čtvrtek 20. července zveřejnil patentovou žádost Facebooku na „modulární elektromechanické zařízení“, které podle dokumentu může obsahovat reproduktor, mikrofon, dotykový displej či GPS modul a má být použitelné také jako telefon.

Facebook se tak zjevně snaží navázat tam, kde Google po několikaletém snažení o výrobu prvního funkčního legomobilu loni v září skončil (více zde). Nahrává tomu i fakt, že v laboratořích tajné skupiny označované jako Building 8 (Budova 8), která stojí za patentovou přihláškou, pracuje kromě jiných i řada klíčových vývojářů původně se podílejících na Googlem ukončeném projektu Ara.

Kromě nich se na vývoji podílejí i čtyři zaměstnanci, kteří v minulosti pracovali pro startup Nascent Objects, jehož softwarová platforma umožňuje rychlý tisk modulárních prototypů na 3D tiskárně. Právě jeho akvizice Facebookem loni v září podpořila přesvědčení, že společnost pracuje na vlastním modulárním zařízení.

Jak by mělo fungovat v praxi, není jasné. Tiskový zástupce Facebooku se k této záležitosti stejně jako k zaměření skupiny Building 8 odmítl jakkoli vyjádřit. Nicméně roušku tajemství zahalující vývojářskou skupinu poodhalily zdroje portálu Business Insider, podle kterých se má zaměřovat na vývoj špičkových fotoaparátů a samoučících strojů.

Podle patentové žádosti by modulární zařízení Facebooku mohlo fungovat nejen jako telefon, ale třeba i jako reproduktor digitální asistentky Alexa od Amazonu. Novému produktu Facebooku totiž šéfuje Bernard Richardson, který měl v minulosti zastávat obdobnou pozici i u Amazonu. Finální způsob použití modulárního zařízení Facebooku se tak bude zjevně odvíjet od aktuálně připojených modulů.

Někteří mobilní výrobci nicméně na trh modulární smartphony podle vlastní představy již uvedli. LG ovšem tento směr vzdal hned po prvním pokusu, koncepce modelu G5 se ukázala jako neatraktivní a drahá (více zde). Lenovo to vzalo z jiného konce, jeho řada Moto Z oplývá výměnnými zadními moduly, které rozšíří funkce smartphonu (více zde).

Facebook je přesvědčen, že modulární plaftorma je pro spotřebitele přínosnější než současné koncepce. Řada hardwarových částí zařízení, která jsou považována za „zastaralá“, lze totiž znovu použít. V případě současné spotřební elektroniky, která je navržená jako uzavřený systém, je to ovšem nemožné. „Z hlediska spotřebitelů je životní cyklus konvenční spotřební elektroniky nákladný a nehospodárný,“ dodal Facebook v patentové žádosti.