Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Tandem Facebook a WhatsApp straší mobilní operátory

  • 36
Na tradiční služby telekomunikačních firem se tlačí nová síla. Místo SMS zpráv bude Facebook do mobilů prosazovat komunikaci přes internet, třeba prostřednictvím svého nového přírůstku, služby WhatsApp.

Na globálním telekomunikačním trhu se schyluje k novému střetnutí. Do světa dříve vyhrazeného pro mobilní operátory totiž začnou výrazně promlouvat internetové firmy. Zejména Facebook, který za obřích 19 miliard dolarů (asi 380 miliard korun) koupil minulý týden společnost WhatsApp, službu pro mobilní textovou komunikaci na internetu. Právě ta představuje pro mnoho uživatelů náhradu za tradiční SMS zprávy.

WhatsApp pod křídly Facebooku

"WhatsApp bude na Facebooku autonomní, služba jako taková se nezmění," uvedl zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg v rámci včerejší přednášky na mobilním veletrhu MWC v Barceloně. Firmu, kterou Facebook koupil za 19 miliard dolarů, chce nechat dýchat, aby se mohla v příštích pěti letech nadále soustřeďovat na spojování lidí. Už brzy podle Zuckerberga dosáhne na miliardu uživatelů. Teď jich má údajně 470 milionů.

Na otázky ohledně možného zneužívání dat z WhatsApp konverzací reagoval jasně. "Nejenže nelze použít žádná data z tohoto obsahu, nelze je ani ukládat. Zprávy jsou smazány ze serverů, jakmile jsou poslány. Byli bychom dost hloupí, kdybychom na tom chtěli něco měnit," dodal. Zároveň uvedl, že se chce podílet na tom, aby lidé na celém světě měli přístup na internet.

WhatsApp se svými 470 miliony uživatelů je největší službou tohoto druhu na světě a v kombinaci s více než miliardou uživatelů Facebooku představuje významnou tržní sílu.

Zakladatel služby Jan Koum včera na veletrhu MWC v Barceloně navíc potvrdil, že služba bude umět vedle posílání zpráv i telefonovat. Hovory budou dostupné v průběhu druhého čtvrtletí letošního roku.

Hlasové hovory ještě umocní sílu služby a přidělají další vrásky na čele mobilních operátorů. WhatsApp spolu s některými dalšími službami (především z Asie), jako jsou KakaoTalk nebo WeChat, operátorům ukusují část příjmů ze SMS, které globálně činí okolo 120 miliard dolarů každý rok. Textové zprávy jsou pro operátory jedním z nejsnazších příjmů, protože minimálně zatěžují síť, nevyžadují moderní technologie a jsou všeobecně oblíbené.

Výzkumná společnost Ovum například spočítala, že tyto nové zdarma šířené komunikační aplikace v roce 2013 připravily největší světové operátory na poplatcích ze SMS o 32,5 miliardy dolarů. V roce 2016 by to pak podle ní mohlo být až 54 miliard.

Místo války raději spojenectví

Pokud by chytré aplikace začaly výrazně ukrajovat operátorům zisky i za hovory, lze očekávat, že mobilní firmy zakročí a upraví ceny za datové připojení. Bez něj totiž tyto služby nefungují. Část provozu lze obsloužit na wi-fi, většinu však představuje připojení na internet přes mobilní data. A právě mobilní data jsou pro operátory jedním z náhradních příjmů, kterými mohou nahradit ztráty z SMS a volání.

WhatsApp tak v Barceloně ohlásil i spolupráci s prvním mobilním operátorem. Propojení služeb si jako první užijí zákazníci německého operátora E-Plus, který zatím patří do nizozemské skupiny KPN. Loni však od KPN operátora koupila španělská Telefónica a k převzetí dojde po schválení regulačními úřady. Pokud se tak stane, dostane se WhatsApp do obří mezinárodní operátorské sítě a například v Německu bude spolupracovat s jedničkou na trhu.

Telefónica totiž chce operátora E-Plus spojit se svým O2. V Česku však SMS stále letí. Pomohly jim zejména nižší ceny a zařazení do takzvaných neomezených tarifů. V jejich rámci mohou lidé posílat zprávy do všech sítí zdarma. I proto počet poslaných zpráv v loňském roce dokonce vzrostl. "Počet SMS v naší síti vykazuje v posledních letech setrvalý stav, či dokonce vzestup. Loni jsme například během Štědrého večera překonali rekord v počtu odeslaných zpráv," uvedl Ctibor Jappel z tiskového odboru Kellnerova operátora O2.

,