Takto Huawei ukazoval rychlé dobíjení na loňském bateriovém sympóziu

Takto Huawei ukazoval rychlé dobíjení na loňském bateriovém sympóziu | foto: huawei.com

Technologie extrarychlého nabíjení mobilu se dočkáme ještě letos

  • 51
Japonské město Čiba hostí již 57. ročník bateriové konference, kde nemohl chybět ani čínský Huawei. Ten již loni zaujal nabíječkou, která uměla akumulátor během pěti minut nabít téměř na polovinu. Loni to byl ryzí prototyp, letos už firma slibuje brzké uvedení na trh.

Elektrické energie v článcích smartphonů, tabletů a vlastně libovolné přenosné elektroniky není nikdy dost a většinou slabá výdrž zůstává hlavním nešvarem takových zařízení. Jistou berličkou je v poslední době se rozmáhající technologie rychlého nabíjení, kterou umí třeba zařízení s vyspělými čipy Qualcomm Snapdragon i ty od značky Huawei.

Právě rostoucí čínský gigant, kterému z globálního pohledu prodejů smartphonů náleží třetí příčka, se na tuto oblast v posledních letech soustředí a rozhodně ne bezvýsledně. Jeho inženýři to už prokázali na loňské konferenci, kam přivezli nabíječku, která 3 000mAh článek ve smartphonu během pěti minut dobila na 48 procent kapacity. Nevýhodou byly proporce nabíječky, které neměly daleko do pálené cihly (více zde).

Letos Huawei navázal na loňskou prezentaci a vedoucí odpovědného týmu Watt Laboratory doktor Yangxing Li předpokládá, že ještě během prosince by mohl být tento superrychlý způsob dobíjení akumulátorů představen a uveden do komerčního prodeje. Kromě spotřební elektroniky by z vynálezu mohli těžit i majitelé elektromobilů, jejichž nabíjení by se rovněž značně zkrátilo.

Grafen

Grafen v současnosti představuje nejtenčí a zároveň nejpevnější materiál na světě. Je výborným vodičem elektrického proudu, nejlepším známým vodičem tepla a propouští světlo. Do budoucna by mohl být využit například při výrobě některých elektronických součástek, zejména velmi rychlých tranzistorů. Mohl by také posloužit při studiu podmínek panujících v blízkosti černých děr.

Huawei samozřejmě není jediným výrobcem, který u akumulátorů s úspěchem aplikoval grafen. K dalším patří rovněž čínská společnost Dongxu Optoelectronics, jejíž článek s názvem G-King s kapacitou 4 800 mAh lze zcela nabít za méně než 15 minut (více zde).

Grafen slibuje i vyšší odolnost a životnost článků

Grafen je supertenká forma uhlíku, strukturou se podobá grafitu a patří k vůbec nejpevnějším dosud známým materiálům.

Aplikací grafenu u Li-ion akumulátorů se podle zjištění Watt Laboratory zajišťuje bezproblémovou funkčnost při teplotě až 60 °C, dnešní strop je přitom o 10 °C nižší. Grafen pozitivně ovlivňuje také životnost článků, prodlužuje ji až na dvojnásobek.

Došlo i na cyklické vybíjení a opětovné nabíjení článků za vyšších teplot. Testy ukázaly, že grafenové články zůstávají oproti běžným akumulátorům při stejných parametrech okolí chladnější o 5 °C. Grafenové vzorky absolvovaly sérii dvou tisíc vybíjecích cyklů při teplotě 60 °C, čímž se jejich kapacita snížila o více než 70 procent. Naplno nabité články byly také ponechány po dobu 200 dnů v prostředí o teplotě 60 °C, což mělo za následek pokles kapacity o necelých 13 procent.

Pozitivní vliv grafenu na životnost a funkčnost akumulátorů za vysokých teplot přinese užitek do celé řady průmyslových odvětví. Kromě nejrůznější základnových stanic, které se nacházejí v teplém podnebném pásu, najdou využití v již zmíněných automobilech s elektrickým pohonem nebo v bezpilotních dronech, které generují velké množství tepla, což má za následek značně nižší výdrž používaných akumulátorů.


Elektromobil