Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Expandia Banka - dva měsíce poté

aktualizováno 
Před více než dvěmi měsíci odstartovala se svými službami Expandia Banka – až doposud neznámý peněžní ústav. Již notnou dobu před tím nás masírovala intenzivní reklama v televizi, na billboardech, v tisku – a světe div se, i na internetu. To, co Expandia Banku přivedlo až na stránky Mobil serveru, bylo jednak…
Před více než dvěmi měsíci odstartovala se svými službami Expandia Banka - až doposud neznámý peněžní ústav. Již notnou dobu před tím nás masírovala intenzivní reklama v televizi, na billboardech, v tisku - a světe div se, i na internetu. To, co Expandia Banku přivedlo až na stránky Mobil serveru, bylo jednak její internetové napojení klienta k jeho účtu, jednak aplikace SIM Toolkitového bankovnictví v síti Paegas. Jak tedy vypadá Expandia Banka dva měsíce po svém startu?

Celou situaci si dovolím vzít z pohledu majitele dvou běžných účtů - jednoho v Expandia Bance, jednoho v IPB, přičemž oba účty úměrně používám a mohu tedy srovnat odlišný přístup.

První velkou odlišností je, že v Expandia Bance platíte za to, že je vám veden účet - částka se pohybuje v rozmezí 95-390 Kč podle typu "tarifního" programu - tedy podle toho, kolik operací je v ceně. V ostatních bankách platíte za vedení účtu desetinu, ne-li nic.

Rozdíl druhý: to, že platíte za vedení účtu poměrně vysokou částku ve srovnání s konkurencí, si Expandia Banka jako jedna z prvních bank přeložila tak, že by služby měly odpovídat vaší důvěře. O čem mluvím? Neuvěřitelná ochota, něco, s čím se český člověk až dosud v našich bankách nesetkával. Nemáte občanku v okamžiku, kdy jste si usmyslil založit účet? Nevadí, přinesete ji příště, až si třeba půjdete pro kartu. Jeden příklad za všechny: můj poněkud zaneprázdněný přítel si rozhodl založit si konto v Expandia Bance. Zatelefonoval na infolinku (zdarma, je to Zelená linka) a vyslovil své přání. Konto si zařídil po telefonu a při dotazu na podpis smlouvy se rozhodl tak, že jej přinese, až si půjde pro platební kartu. Bylo mu vyhověno - po čtrnácti dnech se stavil, podepsal smlouvy a odnesl si platební kartu.

Platební karta je u Expandia Banky dalším příjemným překvapením. Zatímco v IPB jsem na její vydání čekal půl roku od založení účtu (dnes jsou to u některých 3 měsíce) - a obdobná situace byla i jinde - v Expandia Bance se nikdo nepozastavuje nad tím, že ji chcete. Expandia Banka si totiž šetří práci tím, že nemusí vydávat hotovost na přepážce. Takže jestli chcete Maestro/Cirrus, není to problém - je zdarma, kdybyste rádi EuroCard Standard, bude jen o pár dní později a za 700 Kč. U Standard EuroCarty si můžete zvolit až 40 000 Kč týdení limit pro výběr z bankomatu, nebo 80 000 Kč pro výběr na přepážce, karta platí jeden rok. U EuroCarty samozřejmě úrazové pojištění pro zahraničí v ceně.

Pokud z karty vybíráte z bankomatu, platíte určitý poplatek - při klasickém pátečním výběru 2000 Kč to dělá okolo 11 Kč, což není extra moc (9 Kč, +0,25% částky) pokud to porovnám s nejlacinější platební kartou Visa Electron od IPB (vydání cca 260 Kč), je to totéž - i zde platím zhruba stejný obolus. Platby v obchodech jsou zdarma a dle mých zkušeností zatím všude bez problémů (výjimka: supermarket Meinl na Lužinách - prostě tam nikdy není nikdo, kdo by uměl narábat s technikou čtečky...).

Počáteční vklad? Bylo by vhodné vložit 1000 Kč, ale jestli nemáte, stačí je dodat do 14-ti dnů...

Internetové napojení: ze začátku bylo poměrně problematické. Linka na PragoNet byla přetížená, taktéž linka do GTS. Před měsícem nahradilo PragoNet připojení od IBM a linky se zřejmě dočkaly posílení (údajně jde o 1MB linky) - od té doby není příliš, na co si při internetovém propojení stěžovat. Rychlost je velmi příjemná, pokud si správně nastavíte cachování javascriptového kódu, nečekáte ani příliš dlouho. Přesto: první zalogování a natažení všech javascriptů je záležitostí dvou minut na modemu a na speerovaném providerovi.

Po internetu můžete v Expandia Bance dělat na svém účtu téměř vše - výjimkou jsou zahraniční platby, jeho zrušení a vydání platební karty. Nad inteligentním revolvingovým vkladem jsem již jásal: zadáte částku, kterou chcete mít vždy na konci vámi definovaného období na účtu (týden, měsíc, dekáda atd) - a zbytek se převádí na patřičný terminovaný účet. Tím dosahujete vyššího zhodnocení vkladu a navíc se trochu nutíte šetřit.

Příjemné je, že pokud něco platíte platební kartou a na běžném účtu nemáte dostatek peněz, zatímco na terminovaném ano, Expandia si vezme terminovaný účet jako záruku a nechá vás zaplatit až polovinou výše terminovaného účtu. Opravdu hodně praktická funkce!

Výpisy, avizace plateb emailem i jako SMS zpráva mi již dnes přijdou jako samozřejmost, přitom do většiny českých bank nepodáte platební příkaz ani přes fax, natož pak přes WWW stránky. Jednou z mála výjimek je Živnobanka, například v IPB u Postžira nemáte šanci zjistit zůstatek na účtu mimo pravidelný výpis, pokud si nepředplatíte službu zjištění zůstatku po telefonu!

Toto je elektronický klíčJestli je vám to málo, můžete obchodovat a účtovat přes platební terminály, fax, telefon i osobně - ale přes ten internet je to jednak nejlevnější, jednak nejpohodlnější.

Když se řekne internet a bankovnictví, ihned je na řadě bezpečnost. Když jsem se podíval na server Expadnia Banky, s hrůzou jsem zjistil, že jede na Windows NT - tedy na systému s diskutabilní spolehlivostí oproti profesionálnímu Unixu (což takhle dát si teedrop?) Postupem času se ukázalo, že Windows NT jsou pouze grafické rozhraní a všechno ostatní jede přes Open VMS - tedy starý dobrý systém prověřený léty a tisícovkami bankovních domů. Navíc přístup k účtu neprobíhá skrze stabilní heslo ale díky elektronickému klíči - krabičce, v níž je zadrátovaný algoritmus generování hesla. Toto heslo se generuje podle času a podle určité posloupnosti (samozřejmě se nikde neroztrubuje jaké všechny údaje ho tvoří) - takže pokud jej chytnete o minutu později a rozkódujete jej z 128 bitové šifry, je vám na nic. Navíc: tím dostanete jen přehled o stavu účtu - každá další operace je certifikována dalším heslem... zní to pro hackery beznadějně...

A takhle to vypadá na telefonu Siemens S10 A jak je to s přístupem přes mobilní telefony? Především: jen přes síť Paegas. Dále: jen přes telefon podporující SIM Application Toolkit - tedy jen některé Siemens S10 a Sagem 725. Výměna SIM karty stojí 1000 Kč a na této kartě nemůžete použít jinou SIM Toolkitovou aplikaci - alespoň Paegas to tak dělá. Převody a operace jsem vyzkoušel na Sagemu: funguje to hezky, je to dobré na omráčení obchodních partnerů, ale v praxi si raději počkám na večer, kdy to zaúčtuji přes internet. Nicméně, na nárazové události je to dobré!

Až doposud jsem s Expandia Bankou získal jen ty nejlepší zkušenosti - včasné vykonávaní plateb (to také není zvyk), velmi ochotní lidé (ta paní, co mi otevírala účet si ještě po měsíci pamatovala moje jméno, zatímco já jsem její marně lovil v paměti) a perfektní servis. Co jsem nevyužil, je vedení mého účtu i pro šest dalších měn...

Přesto jsou příhody, kdy se ukáže, jak je elektronické bankovnictví na houby - a není to vina Expanda Banky.

Příklad 1: doplacení nedoplatků u bytového družstva z doby, kdy jsem měnil účet. Komunikace s paní účetní z bytového družstva v situaci, kdy jsem se dohodli, kolik mám zaplatit a že nevím, kolik ještě přijde z IPB: "Tak já ihned podám příkaz k úhradě přes internet a do konce týdne máte peníze na účtu. Zavolám vám v pátek a domluvíme se, kolik ještě dlužím". Desetivteřinová pausa, než mi účetní odpoví:"My dostáváme výpisy až v koncem měsíce za minulý měsíc - tak zavolejte koncem srpna..."

Příklad 2: chci změnit platbu pro Pražské energetické závody z DIPO (kvůli nimž musím na poštu) za trvalý příkaz k platbě či inkasu. Telefonát na PRE ukazuje jasně, že to není tak snadné - moje představa, že mi někdo nadiktuje číslo účtu a já během dvou minut operaci vyřídím, je mylná. Podle účetní PRE je třeba dojít na obchodní oddělení a zde sepsat smlouvu o platbě přes trvalý příkaz....

Oba příklady jasně ukazují, že nejmodernější technika je bezmocná tam, kde najedete na soudružsky zajetý kolos; žádná úspora času se zde jaksi nekoná.

Jaké je tedy resumé? Expandia Banka nabízí služby podstatně dražší, než kterákoliv jiná banka - a také podstatně kvalitnější. Je jasné, že její služby si vyberou především lidé vážící si svého času, lidé, kteří nenávidí stání ve frontách a nerozpakují se vyměnit pobyt na přepážce za pěti-deseti korunový poplatek. Pokud máte času dostatek a naopak jste na tom krátce s penězi, volte Postžiro nebo Sporožiro - pokud je vám ale pohodlí milejší, než 200-300 Kč měsíčních výdajů, je Expandia Banka zatím tou nejlepší volbou - nejenom pro komplexnost služeb, jakou v souhrnu jinde najdete jen těžko, ale především pro způsob, jakým zachází banka s člověkem - zákazníkem.

Relevantní články:

 • 2.5.1998 - Expandia banka a Paegas - GSM á la peněženka

  A jaký je váš názor?

 • Autor:


  Témata: GTS, hacker, Hesla, Siemens, VISA


  Nejčtenější

  Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
  Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

  Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

  Honor 6A
  Nenápadný premiant nižší třídy. Vyzkoušeli jsme Honor 6A

  Nejlevnější model v nabídce značky Honor je dobrým příkladem toho, jak se mají dělat levné smartphony. Soustředí se na baterii, kvalitu displeje a na systém,...  celý článek

  Xiaomi Mi A1
  Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

  Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

  Koncept iPhone 5X
  Líbil by se vám malý bezrámečkový iPhone?

  Kdyby se Apple nikdy nerozhodl pro velké iPhony a dál vyráběl kompaktní modely, možná právě takto by vypadala letošní speciální edice. Jeho podobu navrhlo...  celý článek

  Navigace testuje majáky v pražskému tunelu
  Mobil se neztratí ani v tunelu Blanka. Zkusili jsme testovací majáky Waze

  Populární navigační aplikace Waze se v Praze možná dočká příjemného vylepšení. V tunelu, kde není dostupný signál z navigačních satelitů GPS, se bude...  celý článek

  Další z rubriky

  T- Mobile.
  Pevný internet od T-Mobilu zlevnil. Zvýhodnění platí nově pro všechny

  Možnost zřízení pevného internetového připojení za nižší měsíční paušál doposud T-Mobile podmiňoval nutností využívání či zřízení hlasového tarifu. Nyní...  celý článek

  T-Mobile Streamon služba
  Náhoda, nebo záměr? T-Mobile bleskově reaguje na neomezená data Vodafonu

  T-Mobile bleskově zareagoval na novou nabídku datových neomezených balíčků Vodafonu. Službu Streamon představí ve stejný den, na kdy to naplánoval Vodafone.  celý článek

  Ilustrační snímek
  Zkontrolujte účet od operátora, na reklamaci roamingu jsou dva měsíce

  Od 15. června nesmí operátoři při využití mobilních služeb v členském státě EU účtovat žádný příplatek k domácím sazbám. Český telekomunikační úřad proto...  celý článek

  Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
  Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

  Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.