Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Expandia banka a Paegas - GSM á la peněženka

aktualizováno 
Na brněnském veletrhu Fibex představila slavnostně Expandia Banka ve spolupráci s operátorem sítě GSM Paegas společností RadioMobil unikátní možnost, jak se dostat ke svým penězům nastřádaným v Expandia Bance…
Na brněnském veletrhu Fibex představila slavnostně Expandia Banka ve spolupráci s operátorem sítě GSM Paegas společností RadioMobil unikátní možnost, jak se dostat ke svým penězům nastřádaným v Expandia Bance: z menu GSM telefonu.

Zatímco až do tohoto okamžiku nabízely i některé naše banky možnosti výpisů a pohybů na účtě na mobilní telefon, Expandia Banka spolupráci s GSM telefonem graduje - z telefonu lze nyní převádět peníze z účtu na účet, zjišťovat zůstatek, aktuální převodní kurzy Expandia Banky a další informace o účtě. Vše probíhá v síti Paegas (v síti EuroTel GSM Global toto není možné), pomocí telefonu vybaveného funkcí SIM Application Toolkit - tedy pomocí SMS zpráv a operátorem předkonfigurovaného menu.

V rozšířeném menu se nově objeví položka Expandia, která má další podmenu: informace, transakce, infolinky (Paegas a Expandia). Pomocí Informací můžete zjistit zůstatek na účtě, příjmy, výdaje, kurs a úrokovou sazbu Expandia Banky. Transakce dovolují platby a operace s terminovanými/revolvingovými účty. Infolinka zavolá na infolinku společnosti.

Sorry za kvalitu, ale takhle to menu vypadáSamotný pokyn k platbě je v SIM Toolkitovém menu velmi jednoduchý - stačí vyplnit číslo účtu a banky adresáta, převáděnou částku, kód měny a takzvaný EB PIN používaný pro autorizaci. Provedení příkazu je potvrzeno jako SMS zpráva.

Tato služba zatím není součástí nabídky elektronického přístupu k účtu Expandia banky: momentálně je ve stadiu testů (na výstavišti byla předvedena v praxi), od července má probíhat pilotní projekt a od září/října bude dostupná klientům jako další možnost styku s Expandia Bankou. Co se cen týká, budou obdobné, jako u ostatních přístupů k účtu u Expandia Banky (tedy v relacích do 10 Kč) - o cenách ale zatím bylo předčasné hovořit.

Zákazník se zájmem o tuto službu musí počítat s výměnou telefonu, ti šťastnější (Siemens a Sagem od řady 725) pak s upgrade firmware. K tomu je potřeba připočítat výměnu SIM karty - telefonní číslo bude ponecháno.

A tohle je elektronický klíč - samozřejmá součást účtu u Expandia BankyJak je to s bezpečností? Pro elektronické platební operace se u účtů Expandia Banky používá elektronický klíč - něco jako kalkulačka dodávající autentifikační kódy. Další kódování zajišťuje sama aplikace před odesláním SMS zprávy - kryptování má vestavěn SIM Application toolkit pro tuto aplikaci (elektronický klíč), dále probíhá kódování v rámci přenosu SMS zprávy - u kritických aplikací jako jsou převody je tedy bezpečnost dvojí.

Expandia Banka považuje variantu přístupu přes SMS aplikaci na GSM telefonu jako další možnost přístupu zákazníka ke svému účtu. Sympatické totiž je, že Expandia Banka nenutí zákazníka nutit na klientská centra vyjma otevření účtu a vyzdvihnutí platební karty (a prozatím i zřízení SIPO příkazu a převodu do zahraničí). Veškeré platební převody a další operace včetně zjištění stavu účtu a došlých plateb lze vyřídit přes telefon s hlasovým systémem Konversant či s živou operátorkou, nebo faxem či přes internet - ověřování probíhá pomocí zíměného elektronického klíče.

Bližší pohled na homebanking/internetbanking od Expandia Banky přineseme během dneška na Zmiji, hovořit ze mne budou vlastní zkušenosti - účtu spravovanému přes internet v podání Expandia Banky jsem podlehl i já a uvidíme, jak se osvědčí. Link na článek bude i na Mobil serveru.

Toto řešení představuje téměř unikát - na celém světe provozuje podobný systém pouze britský Cellnet a Telia ve Švédsku. Paegas se řadí ke třetí síti, která systémy plateb z mobilního telefonu podporuje. Je zajímavé, kam to až konkurence dotáhne a dotlačí...

Autor:


Témata: Siemens

Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Tenkrát se mu všichni smáli, jenže on přinesl současné trendy

Samsung Galaxy Note - premiéra Berlín

Krátce po premiéře svět zaplavily vtipy na jeho velikost. Lidé kroutili hlavou, že taková plácačka se ani nevejde do...

Další z rubriky

Operátoři měli v severních Čechách výpadek. Nešlo volat ani posílat SMS

Telekomunikační věž na rozhledně Hrubý Jeseník na Nymbursku

Mobilní operátoři O2 a T-Mobile evidovali od pátečního dopoledne výpadky služeb v severních Čechách. Problémy hlásili...

Trump zásadně odmítá vstup největšího světového operátora do USA

Ilustrační snímek

Zvýšené riziko pro zájmy národní bezpečnosti. To je podle administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa důvod,...

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Najdete na iDNES.cz