Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Exkluzivní recenze SONY Clié NR70 / NR70V

aktualizováno 
Přinášíme Vám překlad exkluzivní recenze na dvě novinky, které rozbouřily maximálně vody s PalmOS produkty a zároveň na sebe strhly pohledy zarytých PocketPCíčkářů... Na začátku týdne představené novinky si mohl vyzkoušet redaktor z palminfocentra. Takže vrhněme se na to:

Pozn.: nejedná se o úplný doslovný překlad a fotografie použité v článku jsou posbírány na japonských serverech ZDnet, palmsolve a sonyclub atp.

Velikost

První věc, která mne zaujala, je velikost zařízení v porovnání s Clié N750C a T615, je téměř srovnatelná. NR série je o něco vyšší a samozřejmě tlustší. Opticky vypadá, že je tenčí, ale opět o něco tlustší než jeho mladší sourozenci. Pochopitelné z důvodu použitého hardware je PDA těžší, ale není to nic extra, i když 200 gramů už se v kapse u košile nosit nedá :( navíc s těmi rozměry byste museli mít kapsy jak krteček...Porovnání rozměrů s jinými typy Sony Clié:

NR70/NR70V – 72,3 x 136,6 x 16,7 mm – hmotnost 200 gramů

N750c – 71,0 x 118,5 x 16,8 mm – hmotnost 160 gramů

T615 – 71,8 x 118,0 x 12,5 mm – hmotnost 138 gramů

 Obal

Obal je zhotoven z magnézia, a tudíž je mnohem pevnější a odolnější proti poškrábání než předcházející typy vyrobené z aluminia. Obal vypadá opravdu technicky a budí dojem hi-tech zařízení. PDA je možné po zaklapnutí nosit bez jakéhokoliv obalu např. v kapse u bundy, kalhot atp. Samožřejmě neoporučuji nosit ve stejné kapse klíče, které by nehezky poškrábaly obal, i když je zhotoven z magnézia přeci jenom po častém používání jsou deformace viditelné.Trvanlivost, spolehlivost atp.

Zlí jazykové tvrdí, že tyto dvě nová zařízení mají mnoho pohyblivých částí, a tak se množí diskuse o spolehlivosti jednotlivých částí. Myslím si, že technika Sony je natolik spolehlivá a ověřená např. tím , že v Japonsku se vyrábí spousta telefonů s aktivním rozevíracím flipem, takže tyto obavy nejsou na místě. Nové Clié je vyrobeno velice robustně a pevně, takže první dojem ze zpracování jednotlivých dílů je perfektní.

Displej

Sony Clié úplně svým displejem zastínilo ostatní výrobce a ukázalo, kdo je největším inovátorem na trhu s PDA. Bohužel se tak trochu podtrhují diskuse o tom, zda si takové Clié koupit, když za pár měsíců bude obměněno něčím opět ještě lepším??? Ale to již odbočuji... Nové Clié NR70 popř. NR70V mají shodné rozlišení 320x480 pixelů, jedná se o větší rozlišení, než mají WinCE a PocketPC a největší rozlišení, ketré kdy PDA vůbec měly. Vychází z podstaty toho, že aplikace běží v části 320x320 pixelů a zbylých 160 pixelů je vyhrazeno pro virtuální Graffiti plochu (úžasná myšlenka, která mne napadla již asi před půl rokem, kdy bylo Clié vyčítáno, že má 320 x 320 a pevnou Graffiti plochu, takže řešení alá HandEra 330 je nasnadě). Displej nových NR70 je o něco málo jasnější než Clié T615. Dále byla u této série trochu vylepšena barevnost, tak jak je vyčítána např. T615ce, kde vypadají barvy jako červená a žlutá, kdyby je někdo vypral v pračce nebo byly vyšisovány na slunci, zde jsou barvy mnohem reálnější a je to jenom dobře! Bohužel barevnost trochu pokulhává za konkurenčním m505/515, kde je podání barev skvělé, ale zřejmě se jedná o nemoc všech displejů Sony Clié :( část s displejem lze otáčet kolem kloubu, ale také kolem vnitřního čepu tj. i do stran, takže můžete dosáhnout prakticky jakéhokoliv úhlu natočení.Rychlost

Na testovacím exempláři bohužel nebylo nainstalováno moc aplikací, takže nešla obkjektivně změřit, ale načítání všech aplikací bylo svižné bez žádných čekání. Ale při načítání obrázků bylo rychlejší než na Clié N750c!

Vestavěná kamera

U typu NR70V zřejmě označovaného jako V-video je zabudovaná digitální kamera, která je identického typu jako na přídavné MS kartě, v telefonech pro třetí generaci atp. Dobré je to, že pokud máte kameru zabudovánu, nemusíte si zaplňovat MemoryStick kartou s foťákem, ale máte ji na paměti, nebo jiná rozhraní. Zatím kamera má pouze malé rozlišení, ale na pořízení snímků, kterými chcete pouze něco zdokumentovat nebo ukázat svým známým, je výhoda již několika zařízení v jednom. Na levé straně kloubu, kolem kterého se Clié rozevírá, je umístěno tlačítko, kterým se pořizují snímky (označené Capture). Objektiv lze otáčet o 300 stupňů kolem osy kloubu.

Reproduktor

Nové Clié NR70/NR70V je vybaveno také monofonním reproduktorkem, přes který lze přehrávat alarmy, WAV, MIDI, MP3 a ATRAC3 soubory. Tj. v novém Clié je vestavěn MP3 přehrávač. Přehrávání je možné jednak přes sluchátka (stereo), nebo pouze mono přes tento reproduktor, přehrávání je i tak na docela slušné úrovni a dá se poslouchat.Virtuální Graffiti

Je to úchvatné v návaznosti na to, co bylo napsáno v části o displeji. Autor nenašel bohužel žádná nastavení týkající se virtuální Graffiti plochy. Zatím to vypadá, že Graffiti plocha je umístěna na ploše na pořád a pouze aplikace, které budou podporovat schovávání plošky, budou dovolovat aktivovat ikonu na spodní hrané Graffiti plochy a možnost tuto plochu uschovat zrakům a zvýšit tak zobrazovací plochu pro danou aplikaci. Softwarová kompatibilita je zaručena, protože je možné zobrazit jak aplikace s rozlišením 320x320 pixelů, tak také pomocí doublepixelingu s rozlišením 160x160 pixelů a pevnou Graffiti plochou. V ploše virtuální Graffiti je možné zobrazit kromě klasického rozpoznávání písma také softwarovou klávesnici typu OnScreen.

Klávesnice

Vestavěná klávesnice je skvělým tahem, jednak nemusíte volitelně používat rozpoznávání písma a nemusíte si žádnou klávesnici dokupovat. Samožřejmě to není na žádné dlouhé psaní, ale pouze na poznámky, krátké emaily, SMSky atp. Klávesnice je podobná těm, které jsou u některých mobilních telefonů, tj. každé talčítko se mačká zvlášť a má krátký ale dobrý stisk. Dále rozložení a opět skvělé vlastnosti nabízejí hardwarová tlačítka pro rychlý přístup do vestavěných aplikací a kurzorová tlačítka.

Něco navíc

  • MemoryStick je identický jako u ostatních Clié.

  • Kolébka vypadá famózně s černým zadním dílem a držátkem pro stylus.
  • Bohužel NR70/NR70V nemají nahrávací funkci (diktafon) jako např. HandEra, není zabudován mikrofon. Uvažuje se o možné přídavné funkci v podobě MemoryStick s mikrofonem.
  • Nebyla testována výdrž na baterie, ale vzhledem k faktu většího displeje, MP3 přehrávače atp. bude spotřeba mnohem vyšší než u předcházejících modelů.

 

Závěr:

Jedná se opravdu o naprostou bombu, ale řekněme si narovinu, kdy takovéto věci navíc, které jsou uvnitř zabudovány, využijeme, zda se nejedná spíše o spotřební elektroniku, která bude za pár měsícu v propadlišti dějin, zda nám vydrží baterie stejně, nebo budeme muset každý večer dobíjet, zda bude dost aplikací pro podporu takovéhoto zobrazení, jaká bude cena v Evropě resp. u nás :( atp.. Navíc svojí velikostí a hmotností se naprosto nehodí na nošení v kapse u košile, ale spíše ve speciálním pouzdře na opasku. Ale každopádné se jedná o technologickou bombu a je vidět že vývojový tým Sony nespí :)

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Stojí od devíti do 22 tisíc, přitom vypadají skoro stejně

Rodina modelů Huawei P20: P20 Pro, P20 a P20 lite

Modelová řada Huawei P20 letos čítá tři modely, které cílí na rozdílné publikum. Odlišnosti jsou nejen v ceně, ale také...

Průmyslový smartphone si můžete koupit. Zebra je drsný pracant

Zebra TC25

Zebra je pro běžné uživatele mobilních telefonů neznámá značka. A vzhledem k zaměření jejích přístrojů to tak nejspíš...

ZTE má našlápnuto předehnat Apple s „ledovým“ smartphonem

ZTE Iceberg

ZTE chystá zajímavý smartphone, který zaujme dvakrát vykrojeným displejem. Přístroj má vypadat, jako by byl vytesaný z...Najdete na iDNES.cz