Exkluzivně: vyzkoušeli jsme reálné auto ovládané mobilním telefonem

aktualizováno 
Slušelo by se vykřičet do světa větu "konec pokutám za parkování!" Vývojářská společnost DevelCar si právě na této zkušenosti založila živnost a vyvíjí aplikaci pro mobilní telefony, díky které lze ovládat váš automobil na dálku. Byli jsme u první zkušební jízdy.

Strahovská společnost DevelCar nám umožnila nahlédnout na unikátní aplikaci do mobilních telefonů, díky které můžete po malé úpravě ovládat svůj automobil na dálku. Jde však o první vývojářskou verzi, která má stále velké množství omezení.

"Auto musí být samozřejmě automat," říká Jan Kalous, čerstvý absolvent technické univerzity a zakladatel společnosti. "S manuálem by to asi také šlo, celá technologie by ale byla mnohem náročnější," dodává.

Zázrak? Ne, "modrozub"...

Srdcem systému je speciální řídící jednotka, která se velmi snadným způsobem napojí na stávající řídící jednotku automobilu. Díky ní může komunikovat s mobilním telefonem pomocí technologie Bluetooth a přijímat tak příkazy ze speciální aplikace.

Jednotka spolupracuje s hydraulickými ovladači brzdového a plynového pedálu a servomotorem napojeným na mechaniku řízení. Po spárování s mobilním telefonem lze tyto části velmi jednoduše ovládat. K celé bezdrátové obsluze postačí jen kurzorový kříž či joytick na vašem mobilu.

Omezení jsou značná

Použitá technologie však s sebou přináší první omezení: "Jsme samozřejmě omezeni dosahem 'modrozubu'. Do budoucna bychom ale rádi ovládali auto přes mobilní síť," reaguje na naši skepsi Antonín Fiala, jeden z pěti členů vývojářského týmu.

Zároveň nám přednesl svou futuristickou myšlenku, která počítá s plným ovládáním většiny podstatných částí automobilu a s použitím GPS a kamerového systému tak, abyste s autem mohli odjet odkudkoli i v případě, že jste od něj na kilometry vzdáleni.

"To je ale samozřejmě daleká budoucnost nehledě na to, že 'auto bez řidiče' asi nebudete moci použít zcela legálně," vysvětluje Fiala ve chvíli, kdy s ukázkovým automobilem Saab 9-3 2.0T automat řízeným mobilním telefonem krouží po strahovském parkovišti.

Stačí malá aplikace

K ovládání auta přitom používá mobilní telefon postavený na operačním systému Symbian S60. "Není problém vyvinout program i pro jinou platformu," upozorňuje Kalous. Malá jednoduchá aplikace je ještě viditelné dítko vývojáře a během testování dokonce občas zamrzla.

Telefon se s řídící jednokou automobilu automaticky spáruje až ve chvíli, kdy auto nastartujete a v telefonu spustíte příslušnou aplikaci. Po spárování již máte z pravého automobilu trošku větší hračku z vašich dětských let. Ovládat lze volant (vpravo, vlevo) a plynový a brzdový pedál (nahoru, dolů).

"Do budoucna samozřejmě počítáme s tím, že auto mobilem nastartujeme, budeme jím ovládat blinkry, světla či centrální zamykání," říká Kalous, kterého vidina takové technologie osvítila ve chvíli, kdy na místě, kam zaparkoval, své auto nenašel.

Konec pokutám za parkování

"Odtáhli mi ho. Celý den jsem obvolával úřady, abych zjistil kam. Chtěl jsem takovým situacím předejít, a to jakkoli," vypráví. V tu chvíli si prý vzpomněl právě na podobnou hračku z dětství. "Řekl jsem si, že by bylo super moci přeparkovat i ve chvíli, kdy nejste poblíž. Dnes však vidím využití naší technologie mnohem účelněji - například na letištích," dodává.

A jak jsme se o společnosti DevelCar dozvěděli? Možná vám napoví dnešní datum (1. dubna 2007)...

Upozornění: Všechny osoby i technologie ovládání automobilu jsou smyšlené a podobnost s realitou je čistě náhodná

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Je lepší Samsung, nebo Apple? Rozhodněte v anketě Mobil roku

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Další z rubriky

Stovky lidí čekaly na levné čínské smartphony v Budějovicích od noci

Otevření obchodu Xiaomi v Českých Budějovicích

Xiaomi pokračuje v otvírání poboček po celé České republice. Tu poslední čínská značka otevřela v sobotu v Českých...

Chlubili se nejvýkonnějším mobilem, ale byla to chyba v překladu

OnePlus 6T

Šéf značky OnePlus se u příležitosti představení nejvýkonnějšího mobilního procesoru Snapdragon 855 chlubil, že právě...

Takto měl vypadat smartphone v roce 2020. Je to bláznivý nápad

HTC mobile phone 2020 concept

Současný mobilní svět má jasnou podobu. Co nejkompaktnější placka s co největším displejem. Již příští rok se ovšem...

Najdete na iDNES.cz