Exkluzivně: Komunikátor, co vyvolá déja vu - recenze HTC P6300 (Panda)

Téměř každý nový WM komunikátor je dnes rozměrově podobný převratnému modelu MDA Compact. Najdou se pochopitelně i výjimky. Tou poslední je HTC Panda, která své předky jednoduše nezapře.
Recenze staronového komunikátoru HTC Panda

Recenze staronového komunikátoru HTC Panda | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

Zprávy o chystaném zařízení s kódovým označením HTC P6300 aka Panda obletěly svět již před několika měsíci. Přístroj je na první pohled podobný dnes již legendárnímu komunikátoru HTC Himalaya, který dodnes řada uživatelů používá. Pandu se starším přístrojem pojí i dosti podobné hardwarové vybavení. Může dnes takový přístroj v tvrdé konkurenci ostatních uspět?


Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika

Rozměrný komunikátor s velkým 3,5" displejem, rychlým procesorem a podporou wi-fi.


Obsah balení

Poměrně rozměrná krabice laděná do černé barvy ukrývá standardní balík příslušenství. Kromě samotného přístroje je v základním balení:

Akumulátor – li-ion baterie kapacity 1 500 mAh by měla zařízení udržet v pohotovosti až 200 hodin, případně zajistit až pětihodinový hovor v GSM sítích

HTC Panda

Synchronizační kabel – délka asi 120 cm je zcela dostačující

Nabíječka – standardní trafo, na které jsme u HTC zvyklí, kabel má délku asi 180 cm

Ochranná folie – dodávané folie nepatří k nejlepším co se týká přesných rozměrů (které se většinou s rozměrem displeje mírně rozcházejí), proto doporučujeme nenalepovat a raději zakoupit originální folii

Ochranné pouzdro – dva masivní kusy koženky podšité jemnou tkaninou spojené čtyřmi pruhy ze stejného materiálu, vyklouznutí přístroje brání pojistka s magnetickou patentkou s vyraženým logem HTC, na zadní straně pouzdra je přišita přezka z pevného materiálu k nošení za opaskem

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Stereo headset – přibalená sluchátka s firemním konektore HTC ExtUSB nepůsobí právě luxusním dojmem zejména proto, že pecky jsou zhotoveny z lacině vyhlížejícího materiálu, nechybí drobný panel s regulátorem hlasitosti, tlačítko pro příjem hovorů, mikrofon a spona k uchycení za límec košile, v HTC nezapomněli přibalit dvojici molitanových návleků

Stylus – dotykové pero délky 87 milimetrů má v průměru asi 3,5 mm, středová část je kovová, hrot a horní část plastová, vzhledem k rozměrům zařízení mohl být stylus mnohem větší, v balení najdeme 2 ks

Příslušenství uzavírá rozsáhlý dvousetstránkový manuál (User manual) a dietní příručka pro rychlý start (Quick Start Guide) v rozsahu 30 stran, obě publikace jsou v angličtině. Na přibaleném CD najdeme zálohovací program Sprite Backup a GPRS monitor.

Vzhled, konstrukce a zpracování

Nevstoupíš dvakrát do téže řeky, praví známé pořekadlo. Designéři v HTC si však z toho hlavu nedělají a do stejné řeky vstupují potřetí. Je to opravdu tak, skořápka HTC P6300 aka Panda je totiž podobná nejen známému HTC Himalaya (T-Mobile MDA II, Eurotel Dataphone II), ale i jeho vybavenějšímu následovníku HTC Alpine, který se na zdejším trhu oficiálně nikdy neobjevil. Oblé tvary, rozložení ovládacích prvků, fyzické rozměry - to je společný jmenovatel pro všechna uvedená zařízení. Zaměřme se teď ale na testované HTC Panda.

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda


Uchopí-li nové HTC Panda někdejší majitel MDA II, zřejmě zažije stejné pocity, jako když v ruce poprvé třímal tehdejší HTC Himalaya. Pomineme-li více než bratrský a rozhodně ne náhodný vzhled obou přístrojů, musíme zmínit i prakticky totožné fyzické rozměry. Pohled do níže uvedené srovnávací tabulky tomuto dává zapravdu a jedinou větší odchylkou z fyzického pohledu je hmotnost. Ta v případě novinky vzrostla o 15 gramů, což v konečném důsledku znamená rovných dvacet deka hmoty, která bude v kapse u kalhot či saka rozhodně citelná.

 Zařízení  Rozměry [mm] Hmotnost [g]
 HTC Panda  69,9 x 129,5 x 19 200
 HTC Himalaya (T-Mobile MDA II)  69,8 x 29,7 x 18,8 185

Čelní straně vévodí veliký displej úhlopříčky 3,5 palce a hlavní ovládací prvky. V plastovém výlisku tvaru elipsy najdeme hlavní navigační klávesu s pokoveným povrchem, dvě kontextová tlačítka, klávesu pro vstup do hlavní nabídky a potvrzovací OK. Tlačítka ke správě telefonních funkcí jsou na krajích elipsy. Stejně jako u původního HTC Himalaya je i zde telefonní reproduktor nad zobrazovačem obklopen dvojicí konfigurovatelných tlačítek, které standardně slouží ke vstupu do emailového klienta respektive webového prohlížeče. Přední kryt je zhotoven z tmavě stříbrného plastu, hliníkové šasi by rozhodně bylo příjemnější zprávou.

HTC Panda HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Podíváme-li se na levý bok, uvidíme tlačítko k aktivaci hlasového vytáčení, pod kterým se nachází regulátor hlasitosti. Pravá bočnice ukrývá otvor pro stylus a tlačítko aktivující aplikaci fotoaparátu. Žebrovaný plast prozrazuje systémový reproduktor.

Systémový konektor HTC ExtSUB, otvor s tlačítkem pro soft reset a telefonní mikrofon. To jsou klíčové prvky spodní hrany přístroje. Ta horní skýtá pohled na slot pro paměťovou kartu typu SD/MMC, tlačítko pro uspání/vypnutí přístroje, průsvitný kousek plastu pak ukrývá infračervený port. Opomenout nesmíme ani dvě systémové diody. Levá signalizuje příjem GSM signálu nebo aktivní Bluetooth, pravá se rozsvítí při nabíjení nebo propojení s PC.

Celá zadní část krytu je zhotovena také z plastu, jen tmavě šedá barva byla nahrazena obligátní černou. Spodní dvě třetiny tvoří kryt baterie, který je opatřen oblými linkami a dvojicí pacek, které zabrání jeho poškrábání. Sejmutí krytu je díky stříbrnému zámku velmi snadné. Horní část zádi je zasvěcena objektivu vestavěného fotoaparátu. Ten se spolu se zrcátkem pro snadné pořizování autoportrétů nachází ve stříbřitě laděném kruhu, na jehož obvodu jsou zvěčněny základní parametry foťáku (fyzické rozlišení, ohnisko a  maximální clona).

Celkově lze design přístroje hodnotit jako povedený, což se bohužel nedá úplně říci o jeho dílenském zpracování. S hliníkem, jako hlavním materiálu krytů komunikátorů, se bohužel v poslední době nesetkáváme příliš často, ovšem použití opravdu kvalitního plastu spolu s kovovým nátěrem dokáže kov velice věrně suplovat. Plasty použité u HTC Panda ale luxusní rozhodně nejsou. Přední kryt v tmavě stříbrném hávu je v pořádku, ovšem černý plast zbytku těla vypadá dosti lacině. Dojmu luxusního zařízení tak při používání novinky pravděpodobně nenabudete.

Hardwarové vybavení

HTC Himalaya a Panda. Tyto dva přístroje budeme v našem testu srovnávat často. Po shlédnutí technických specifikacích je totiž jasné, že obě zařízení toho mají i pod kapotou společného poměrně dost. Srdcem novinky je 32-bitový procesor  Samsung SC32442 s taktem rovných 400 Mhz. Jen pro úplnost dodejme, že na stejném kmitočtu pracoval i čip u staršího bratříčka, tehdy však výrobce spoléhal na procesory Intel. Zde použitý Samsung také není žádnou novinkou – identickým se může pochlubit třeba HTC TyTN nebo modely X500 a M700 z konkurenční stáje E-Ten. Použití uvedeného procesoru tedy nebyl žádným krokem do neznáma, naopak se vsadilo na ověřené.

K zajištění dostatečného výkonu je třeba i velká operační paměť, ta v případě HTC Panda „dorostla“ do velikosti úctyhodných 128 MB. Tento krok nemůžeme než pochválit a téměř 86 MB volné RAM na “čistém“  zařízení znamenají, že  nedostatek operační paměti zkrátka nehrozí. 

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

A skutečně, přístroj se během testování opravdu jen tak neunavil. Zatěžkávací zkouškou bylo namátkou přehrávání neoptimalizovaného videa, během kterého se výrazné zpomalení neprojevilo. Naměřené výsledky z jednotlivých testů si ale schováme až do odpovídající kapitoly.

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Panda běží na starší verzi Windows Mobile 5.0 for Pocket PC Phone edition AKU 3.4, což je trochu krokem zpět. Lze ale očekávat, že se zanedlouho objeví aktualizace na novou verzi, ať už bude oficiální nebo ne. Co se týká uživatelské paměti, pak ji má z papírové kapacity 256 MB majitel k dispozici téměř tři čtvrtiny - na zahlcení tak čeká 185 MB FlashROM. Náročnější uživatel přesto časem zcela jistě sáhne po paměťové kartě standardu SD.

Displej

Když se na začátku roku 2005 objevil v nabídce operátora T-Mobile sympatický MDA Compact, mezi příznivci WM komunikátorů vzbudil nesmírné nadšení. Kompaktní rozměry s sebou, vedle pohodlnějšího nošení, přinášely také jemnější rastr displeje – do té doby běžná úhlopříčka 3,5“ (89 mm)  byla sražena na milimetrů sedmdesát jedna a to při zachování stejného rozlišení (240 x 320 bodů). Takové parametry byly až donedávna standardem. HTC Panda se však v tomto ohledu vrací o několik let zpátky a tak použitý transflexní dotykový TFT displej nabízí při diagonále 3,5 palce pouze QVGA rozlišení při 16-bitových barvách.

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Nabídka komunikátorů s VGA displejem se tak bohužel příchodem HTC P6300 nerozroste, což je veliká škoda. Jinak ale není použitý displej vůbec špatný, má věrné barevné podání a jeho větší úhlopříčka může nahrávat uživatelům s dávno ne ostřížím zrakem. Podsvícení je možné regulovat v jedenácti úrovních a to jak na provoz bateriový tak dobíjecí. Stejně tak délku podsvícení lze nastavit pro oba pracovní režimy zvlášť. Přítomnost dotykové vrstvy mimo pohodlného ovládání přístroje znamená také zhoršenou čitelnost na přímém slunci, kterou ještě mírně degraduje použití ochranné fólie. Té jsme během testování nevyužili a tak byla práce se zařízením za jasného slunečného dne snesitelná, samozřejmě však při maximálním nastaveném jasu.

Zvuk

Zvukové dovednosti nového komunikátoru jsou tak trochu zklamáním, o které se postaral zejména chybějící manažer zvuku. Na nastavování rozličných efektů (basy, výšky, prostorový zvuk) budete muset jednoduše zapomenout – regulovat můžete leda hlasitost systémového a telefonního reproduktoru. Jistý kompromis ztělesňují konkrétní aplikace, které často uvedené efekty podporují.
Co se týče samotného přednesu muziky, řadí se Panda mezi nadprůměr a přednes na hlasitý odposlech je velmi kvalitní. Pochválit musíme zejména jeho čistotu, kdy se ani při nejvyšší nastavené hlasitosti neozýval nijak výrazný šum nebo nepříjemné zkreslení. Při použití dodávaného headsetu však není výsledek až tolik zářný, zvolený konektor HTC ExtUSB navíc zabránil testu kvalitních sluchátek s 3,5 mm jack konektorem.

Telefonování, SMS, MMS a emaily

To, že si s HTC Panda i zavoláte zabezpečuje integrovaný GSM/GPRS modul, pracující na frekvencích 900/1800/1900 MHz. Jako telefon tak novinku využijete i třeba na služební cestě daleko za “velkou louži“. Telefon zvládá uživatelům WM zařízení důvěrně známé funkce jako přidržení hovoru, jeho přesměrování, ID volajícího nebo utajení čísla při volání. Zvuk telefonního reproduktoru byl během hovoru velmi čistý, drobnou výtku však máme k jeho hlasitosti – nevím nevím, jak moc bychom uspěli při vyřizování hovoru třeba na rušné ulici případně v MHD. Na nejvyšší nastavenou hlasitost by jednoduše reproduktor mohl trochu více “řvát“. Citlivost mikrofonu byla více než dobrá, druhá strana slyšela každé slůvko zcela zřetelně. Celkově je aplikace telefonu velmi svižná, přijmutí hovoru nebo jeho odmítnutí je prakticky bleskové a žádné prodlevy se nekonají. Stejně tak bezproblémový byl i příjem GSM signálu. Z předchozích řádek vyplývá, že Panda zvládá připojení na web pomocí GPRS třídy 10, na rychlejší EDGE se však nemyslelo, o sítích třetí generace ani nemluvě.

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

V případě textových zpráv, e-mailů a MMS nečekejte žádné novinky. Základem je tradiční správce, který korespondenci člení do výše uvedených tří kategorií. Při tvorbě MMS oceníte přehledný editor, kdy do jednotlivých okének vkládáte fotografii, text a zvuk. Jste ale samozřejmě limitování 100 kB. Nejen proto je lepší posílat obrázky případně audio soubory jako přílohu k e-mailu, což vyjde levněji než odesílání MMS. Aktualizační balíček AKU 3.3 signalizuje podporu Direct Push a Push email. Při psaní textů můžete využít jednak klasické softwarové klávesnice, dále režimu Transcriber, Block Recognizer a Letter Recognizer. Oblíbený IntelliPad (PhonePad) však v nabídce způsobů zadávání nenajdete, což je škoda.


HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Konektivita

Nejjednodušší cestou, jak HTC P6300 propojit se stolním počítačem je samozřejmě použití dodávaného USB kabelu. Díky absenci technologie Mass Storage se ale neobejdete bez PC s nainstalovaným ActiveSync. Je smutné, že funkci, která je dnes u drtivé většiny WM zařízení naprostou samozřejmostí zapomněli v HTC dát do vínku takové novince. Je ale možné, že u prodejních kusů bude tento neduh odstraněn.

HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

HTC Panda  HTC Panda  HTC Panda

Další možností propojení Pandy s PC je prostřednictvím vestavěného Bluetooth verze 2.0. Spárování s PC se obešlo bez komplikací, stejně jako transfer souborů mezi jednotlivými zařízeními. Nejprve jsme vyzkoušeli přenos souboru mezi MDA Compact II a HTC Panda, výsledek byl takový, že transfer souboru velikosti dvou megabajtů trval 2 minuty, což odpovídá datové propustnosti okolo 18 kB/s. V případě přenosu dat mezi notebookem a Pandou to šlo pochopitelně rychleji a stejný soubor byl v paměti zařízení za necelých 30 sekund. Ke kopírování větších souborů je i taková rychlost nedostačující, elegantnějším řešením je rozhodně čtečka paměťových karet. Bluetooth tedy funguje bezproblémově, ovšem jeho správce mohl být daleko propracovanější, k tomu nejlepšímu se rozhodně řadí ten použitý u nedávno recenzovaného Asusu P535. Podstatnější je ale absence podpory profilu AD2P k bezdrátovému poslechu muziky.

Bedlivé oko čtenáře jistě v kapitole o designu a zpracování zařízení postřehlo zmínku o infraportu. Ano, HTC Panda skutečně tímto, stále řidčeji, se vyskytujícím rozhraním disponuje. Neváhali jsme a otestovali skutečnou datovou propustnost a výsledek? HTC Panda přihnula 2 MB soubor za dlouhých šest minut, což v praxi znamená asi 6 kB/s. Je nad slunce jasné, že takových přenosů využijete jen v případě nejvyšší nouze.

Posledním bezdrátovým modulem je wi-fi standardu 802.11b/g. Tento modul tak teoreticky zvládá datový tok až 54 Mbps (v případě normy “g“¨), u “béčka“ je potom hranicí 10 Mbps. Hned úvodem je třeba říct, že k wi-fi nemáme na rozdíl od BT nejmenších výhrad. Vše totiž bezvadně fungovalo. Nejprve jsme Pandu připojili k domácímu AP. Druhým testem bylo spojení s obecní wi-fi sítí a i zde proběhlo vše v pořádku – po zadání správného hesla jsme mohli vesele brouzdat po webu. Velmi dobře je také zpracován správce bezdrátových sítí, kde mimo jiné nechybí třeba možnost regulace výkonu vysílače – při opravdu silném signálu lze výkon stlačit a značně tak prodloužit výdrž baterie.

Fotoaparát

HTC Panda na svém zavalitém těle ukrývá také objektiv digitálního fotoaparátu. Ten se nachází, jak jinak, než na zadní částí přístroje. Použit je CMOS snímač s rozlišením 2 megapixelů, což je na dnešní dobu standard. Optický zoom je u mobilních telefonů jev velmi vzácný, u komunikátorů pak nevídaný. Výjimkou není ani HTC Panda s objektivem o pevné ohniskové vzdálenosti  4,8 mm.

Režim fotoaparátu:

Funkce  Detail
CMOS 2.0 mpx
Ohnisko 4,8 mm
Clona (max.) 1:2,8
Rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960, 640 x 480, 320 x 240, 160 x 120
Digitální zoom až 8x při 160 x 120 bodů (zoom nelze použít při maximální velikosti snímku)
Kvalita Basic, Normal, Fine, Very fine
Měření expozice normal, střed
Makro ano
Samospoušť  vypnuto, 2 s, 10 s
Vyvážení bílé automat, slunečno, noční scéna, žárovka
Efekt kresby bez efektu, sépiový, ČB, negativ, šedý
Formát snímku JPEG
Režim foto ke kontaktu, obrázek na Dnes, Panorama, dávka, sport
Úložiště zařízení/paměťová karta

Dále lze nastavit třeba časový interval, po který bude právě vyfocený snímek prezentován na displeji, nechybí ani možnost každému snímku vypálit datum a čas pořízení.

HTC Panda

HTC Panda ukázkový snímek  HTC Panda ukázkový snímek 

HTC Panda ukázkový snímek HTC Panda ukázkový snímek

Režim videokamery:

Funkce  Detail
Rozlišení 352 x 288, 320 x 240, 176 x 144, 128 x 96
Formát MPEG4
Režim pro MMS, normální
Úložiště zařízení/paměťová karta


Všechna klíčová nastavení (velikost snímku, režim, úložiště, zoom, expozice) lze provádět přímo z prostředí aplikace bez nutnosti vstupu do menu. Hlavní obrazovka také informuje o počtu snímků (délce nahrávky), která se při zvolené velikosti vejde do konkrétního úložiště.

HTC Panda

HTC Panda HTC Panda

HTC Panda HTC Panda

Při dostatku světla je překreslování scény na displeji opravdu rychlé, v tmavých scénách ale rychlost geometricky klesá. Výsledné snímky hodnotíme jen průměrně, konkurenční Asus P535 fotil daleko lépe. Největším problémem je jasné rozmáznutí snímků na okrajích. Stejného (d)efektu se dočkáme i při focení v makro režimu, kdy by měla být nejnižší vzdálenost objektivu a snímaného objektu alespoň těch 30 cm. K záznamu videa není příliš co dodávat. Snad jenom to, že maximální rozlišení sekvencí CIF patří rozhodně k tomu lepšímu.

HTC PandaHTC Panda 

Bonusové aplikace

HTC své novince nezapomnělo přibalit několik zajímavých aplikací navíc. Kromě obvyklého balíku Pocket Office, prohlížeče Internet Explorer nebo přehrávače Media Player mohou potencionální majitelé spoléhat na:

Audio Manager
Tato aplikace slouží, jak už název napovídá, k přehrávání audio souborů. Jednoduše si vytvoříte playlist a můžete si naplno vychutnat vaše oblíbené interprety.

HTC Panda audio manager  HTC Panda audio manager  HTC Panda audio manager

Pomocí Audio Manageru lze také natavit MP3 soubory jako vyzvánění a také si je dle libosti zkrátit. Jde o program z produkce HTC.

Task Manager
I vestavěný správce úloh je dílem High Tech Computers. Ke spuštění správce slouží ikonka, která se nachází úplně vlevo v horním stavovém řádku. Spustíte-li samotné rozhraní, pak snadno zjistíte, kolik cenných kB volné RAM jednotlivé programy ukusují.

HTC Panda task manager  HTC Panda task manager  HTC Panda task manager

Zavírat lze jednotlivě pomocí odškrtnutí, případně ukončit všechny aplikace jedním klepnutím na displej. Můžete také nastavit, aby se aplikace zavíraly krátkým nebo dlouhým stiskem křížku.

HTCHomePlug
Užitečný plugin na obrazovce Dnes, pomocí kterého máte kontrolu nad stavem baterie, podsvětlením displeje a jeho orientací. Zbývající ikonka je spouštěcím mechanismem CommManageru.

Adobe Reader LE
PDF soubor může leckdy představovat přílohu právě přijatého e-mailu. A co si v takovou chvíli počne uživatel bez odpovídající softwarové základny? Zřejmě nic… I na takové případy je nová HTC Panda vybavená a v základu nabízí povedený prohlížeč dokumentů s touto koncovkou.

 HTC Panda Acrobat  HTC Panda Acrobat  HTC Panda Acrobat
Aplikace zvládá třeba plynulý přechod na zvolenou stránku, nechybí také funkce vyhledávání zvoleného textu (slova).

Výdrž a výkon, testy

Panda je díky použitému procesoru Samsung s taktem 400 MHz, který je mimochodem ideálním kompromisem v poměru výkon/výdrž, poměrně výkonné zařízení. Reakce systému jsou tedy bleskové, i náročné hry typu Rage of mages 2 nebo Tony Hawk´s Pro skater běžely velmi svižně. Velmi dobře si Panda poradila také s promítáním neupraveného videa (bitrate 1,5 Mbit/s).

 Zařízení  Výsledek (TCPMP)
 HTC Panda  102,83 %
 HTC Magician  98,54 %
 HTC Charmer  45,72 %

 Zařízení  VS Benchmark 2006
 HTC Panda  885
 Asus P535  1021
 HTC Charmer  538

Výdrž je u kapesního počítače neméně důležitým faktorem, u komunikátoru to platí dvojnásob. To, že se v případě testovaného zařízení bez elektrické zásuvky nějakou dobu obejdete zajišťuje vyměnitelný Li-Pol akumulátor s kapacitou 1 580 mAh. Při běžném používání (několik SMS, krátkých e-mailů bez velkých příloh, pár minut hovoru) se zařízení bez dobíjení obešlo čtyři dny. Při používání wi-fi, hraní her nebo přehrávání videa jde ale výdrž rapidně dolů, stejně jako může být i vyšší, pokud jej budete opravdu šetřit.

  • Přehrávání MP3 (HF sada) 22 h 45 min
  • Přehrávání videa (TCPMP) 4 h 30 min

Poznámka: při přehrávání MP3 byla nastavena hlasitost sytému na polovinu, v přehrávači potom na maximum, stejně jako při přehrávání videa, kdy byl navíc jas displeje nastaven na nejvyšší stupeň.

Konkurence

V případě konkurence to je v tomto případě trochu složitější. Nebo je to naopak velmi prosté, protože rovnocenný soupeř pro recenzované zařízení vlastně neexistuje? Vezmeme-li to po stránce výbavy, pak velmi podobnou nabízí HTC Prophet nebo E-Ten M600+. Oba přístroje, obzvláště prvně jmenovaný, jsou však fyzicky mnohem menší a od jejich uvedení na trh už uteklo hodně vody (v obou případech je to více než rok). Přesto bychom asi vhodnější kandidáty do pomyslného souboje hledali jen velmi těžko. Jistě, srovnání s MDA II se přímo nabízí, ovšem srovnávat horkou novinku s tři roky starým zařízením by nebylo úplně košer.

 Název  HTC Panda  HTC Prophet E-Ten M600+
 Rozměry [mm]  69,8x129,7x18,8   59,3x108,8x18,4 60,7x111,7x22
 Hmotnost  200 g 148 g 174 g
 Operační systém  WM 5.0 for PPC Phone AKU3.3  WM 5.0 for PPC Phone  WM 5.0 for PPC Phone AKU 2.6
 Procesor  Samsung SC3242, 400MHz  TI OMAP 850, 195 MHz Samsung S2C2440, 400 MHz
 RAM  128 MB  64 MB 64 MB
 FlashROM  256 MB  128 MB 256 MB
 Paměťový slot  SD  SD SD
 Sítě  Triband GSM  Fourband GSM Fpurband GSM
 Data  GPRS  GPRS, EDGE GPRS
 Displej - rozlišení  240 x 320 px  240 x 320 px 240 x 320 px
 Displej - barvy  65 536  65 536 65 536
 Displej - úhlopříčka  3,5" (90 mm)  2,8" (71 mm)  2,8" (71 mm)
 Wi-Fi  802.11b/g  802.11b/g 802.11b
 GPS  ne  ne ne
 Bluetooth  verze 2.0  verze 2.0 verze 2.0
 Infraport  ano  ano ano
 Digitální fotoaparát  2,0 mpx  2,0 mpx 2,0 mpx
 Autofocus ne ne ne
 Videotelefonie  ne  ne ne
 FM rádio  ne  ne ne
 Baterie  1 580 mAh  1 200 mAh 1 440 mAh
 Cena  není  v prodeji  10 500 Kč 9 519 Kč

E-Ten M600+ rozhodně není svými fyzickými proporcemi novince na hony vzdálený. Výbava je také dosti podobná – WM 5.0 for PPC Phone ed., fourband GSM modul, podpora GPRS, integrované wi-fi, 2.0 mpx fotoaparát, procesor Samsung 400 MHz a 256 MB FlashROM. To jsou hlavní devizy M600+. Velmi příjemná je také cena tohoto staršího zařízení, které lze zakoupit i za cenu pod 10 000 Kč.
HTC Prophet alias Qtek S200 je daleko kompaktnější komunikátoru a jeho výbava je o něco chudší. Velkou slabinou je procesor Texas Instruments na 200 MHz, uživateli je k dispozici také poloviční uživatelská paměť. Qtek S200 internetoví prodejci nabízejí za cenu okolo 10 500 Kč.


Někdejší majitelé oblíbeného komunikátoru HTC Himalaya budou mít zcela jistě pro novinku velikou slabost. Také proč ne, s přechodem na HTC P6300 by si navíc polepšili o integrované wi-fi. HTC Panda tak udělá radost hlavně všem příznivcům WM, kterým se komunikátory typu MDA Compact zdají příliš drobné a jejich ovládání tak nepohodlné.
Ostatní ale zřejmě sáhnout po kompaktnějším modelu s totožnou nebo i lepší výbavou. HTC P6300 totiž citelně chybí integrovaná navigace, která by rázem zařízení přidala na kreditu. Také dílenské zpracování si dovedeme představit lepší. Testované zařízení bylo od počátku koncipováno jako low-end zařízení, které uživatele přesvědčí především velmi nízkou cenou. V jednu chvíli se dokonce mluvilo o ceně okolo 6 000 Kč, ty nejčernější zprávy hovořily o deseti tisících. A skutečnost? Některé internetové prodejny již mají zařízení v předprodeji za cenu těsně pod 15 000 Kč. Ta ovšem není vzhledem k výbavě přístroje adekvátní.

Proč koupit?

  • solidní výdrž baterie
  • výkonný procesor
  • integrované wi-fi
  • perfektně padne do ruky

Proč nekoupit?

  • chybí EDGE
  • rozměry a hmotnost
  • absence GPS
  • vysoká cena (předběžná)
  • horší dílenské zpracování

Kdy?

 zaří 2007

Za kolik?

 předběžně okolo 15 000 Kč

  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...