Evropská komise pokračuje v zavádění regulace - SMS a data jsou podle ní předražené

  12:09aktualizováno  12:09
Po loňském zavedení regulace cen za volání v rámci EU uvažuje Evropská komise, že zavede regulaci pro SMS a datové přenosy. Operátoři je podle komisařky Redingové nezlevnili dostatečně.

Předseda Evropské komise José Barroso a eurokomisařka Viviane Redingová novinářům oznámili, že ceny obou služeb jsou "těžce předražené", a komise tak začne připravovat řešení, které by je mělo zlevnit. Podle zdroje ČTK by se tak měl v září objevit návrh, který mobilním operátorům nařídí ceny SMS a datových služeb snížit.

"Občané Evropské unie mají právo zasílat v zahraničí textové zprávy, aniž by byli oškubáni. Poplatky za roaming už příliš vysály peněženky zákazníků," uvedla Redingová, která za regulačními snahami Evropské komise v telekomunikačním sektoru stojí. V současnosti se průměrná cena SMS poslané ze zahraničí pohybuje kolem 29 eurocentů (asi 6,80 koruny). Podle představ komise by ovšem tato cena měla být ani ne poloviční.

Poplatky za SMS se navíc v EU liší a mnozí platí daleko více, než činí průměrná cena. Pokud se například český turista vydá do Itálie, za SMS zaplatí až deset korun (0,42 eura). Nejvíce ale jednoznačně zaplatí zákazníci belgických operátorů, kteří si účtují za textovou zprávu ze zahraničí téměř dvakrát více než čeští operátoři. Zákazníci si mohou veškeré poplatky porovnat na internetových stránkách Evropské komise.

Předražené prý ovšem nejsou jen SMS, ale i datové služby. Zákazník, který se přes svůj mobilní telefon v zahraničí připojí k internetu, může podle Redingové při obdržení účtu prožít šok. Rozdíly v cenách jsou v tomto případě obrovské a pohybují se od 0,25 eura (necelých šest korun) do 16 eur (zhruba 376 korun) za jeden megabyte dat.

Události, které zatím provázejí diskusi o cenách SMS a datových služeb, plně odpovídají scénáři, podle nějž Unie dospěla k regulaci cen hovorů z mobilních telefonů v zahraničí. Komise nejdříve také operátorům pohrozila, poté spustila internetové stránky s podrobnými cenami za volání a nakonec navrhla regulaci, kterou v rekordním čase ani ne jednoho roku odsouhlasily členské státy EU.

Dá se čekat, že širokou podporu mezi státy najde i případné nařízené snížení cen textových zpráv a datových služeb. Například dánský a holandský premiér již k regulaci vyzvali Evropskou komisi dopisem. Češi sice zastávají v rámci Unie spíše liberálnější postoje, ale je pravděpodobné, že pří klíčových jednáních o snižování poplatků budou předsednickou zemí EU, která má vždy omezené nástroje k prosazení svého názoru.

Autor:


Nejčtenější

Huawei Mate 20 Pro může být nový král smartphonů. Nechybí mu vůbec nic

Huawei Mate20 Pro

Špičkový Huawei Mate 20 Pro se stal jedním z nejvybavenějších smartphonů na trhu. Jak jsme si mohli již krátce...

Na českém trhu se objeví nová značka smartphonů, budou líbivé a levné

Smartphone UMIDIGI Z2

Na český trh zavítá nová značka UMIDIGI, která nabídne hned tři levnější smartphony. Budou mít zajímavou výbavu i...Nedívejte se na zabavené iPhony, zablokují se, radí odborníci policistům

iPhone XS Max

Podle instrukcí forenzní firmy Elcomsoft pro americkou policii je vhodné, aby se policisté nedívali zpříma na nové...

Už žádné výřezy. Samsung všechno potřebné schová pod displej mobilu

Bude takto vypadat Samsung Galaxy S10?

Výřez displeje je naprosto dominantní trend smartphonů posledního roku, ovšem největší výrobce, Samsung, mu stále...

Hollywoodská kaskadérka otestovala detekci pádu u nových Apple Watch

Jednou z novinek Apple Watch Series 4 je detekce pádu. Redakce deníku The Wall...

Nová generace hodinek od Applu boduje především většími displeji a možností vykreslit EKG. Novinky přináší i omlazená...

Další z rubriky

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Češi nejsou spokojení s cenami tarifů, ale do změny operátora se nehrnou

Ilustrační snímek

Považují Češi cenovou politiku tuzemských operátorů za přijatelnou? Co je případně vede ke změně poskytovatele?...

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...Najdete na iDNES.cz