Možná nás česká spor mezi Evropskou komisí a Německem | foto: Deutsche Telekom

Evropská komise nahrává konkurenci aneb jak se přiživit na cizím jmění

  • 5
Německu hrozí problémy s Evropskou komisí. Té se nelíbí poslední úprava zákona, který nahrává Deutsche Telekom. Pokud Německo ustanovení zákona neupraví, může spor skončit i u Evropského soudního dvora.

Spor mezi Evropskou komisí a Německem se týká zákona, který poskytuje „regulatorní prázdniny“ německému dominantnímu operátorovi Deutsche Telecom, do jehož skupiny patří i mobilní T-Mobile včetně české pobočky.

Evropská komise, která je v rámci Unie nejvyšším regulatorním orgánem, požaduje, aby německá vláda změnila ustanovení, podle kterého nemusí DT umožnit ostatním operátorům přístup ke své nově budované VDSL širokopásmové síti.

EK hrozí razantními kroky

Evropská komise se obává, že to může ohrozit konkurenci, naopak německá vláda a představitelé Deutsche Telecom tvrdí, že toto opatření je nutné k ochránění investice firmy do vybudování této sítě.

Jestliže Německo ustanovení zákona nezmění a ten bude v lednu či únoru publikován, o týden později budou učiněny příslušné kroky na ochranu hospodářské soutěže, potvrdily zdroje z Evropské komise.

Ustanovení, které dovoluje Deutsche Telekom neumožnit alternativním operátorům přístup k nově budované VDSL síti, se ani trochu nelíbí evropské komisařce Viviane Redingové, stejně jako konkurentům Deutsche Telekom.

„Je to pohroma pro alternativní operátory,“ nechal se slyšet tiskový mluvčí sdružení Breko, které zahrnuje většinu konkurentů DT v oblasti pevných linek.

Je nová síť i novým trhem?

Právníci se přou, jestli vybudování nové sítě je samo o sobě novým trhem, na který se vztahuje regulace či nikoli. Fakt ale je, že regulace telekomunikačního trhu se objevila v době, kdy došlo prakticky v celé Evropě k liberalizaci telekomunikací a dosud státní operátoři pevných linek byli privatizováni.

Aby byla vůbec umožněna konkurence, bylo těmto původně státním podnikům přikázáno, že musí umožnit svým konkurentům přístup k síti, kterou vybudovaly ještě s podílem státu, a vlastně z peněz nás daňových poplatníků.

Přiživme se na cizím

Jenže situace v Německu je trochu jiná – novou VDSL síť vybudoval Deutsche Telekom už jako soukromá společnost, investovala do jejího zbudování nemalé prostředky a vláda, a tedy ani daňoví poplatníci, už se na budování této sítě nijak nepodíleli.

Je ještě správné nutit v tomto případě jednoho z operátorů – byť dominantního – aby automaticky zpřístupnil tuto síť i svým konkurentům?

Tím můžeme dosáhnout toho, že dominantní operátoři přestanou mít chuť investovat do nových služeb. Konkurenční výhodu, kterou by totiž díky tomu mohli získat, zase ztratí, protože jim regulační úřady přikáží umožnit přístup k novým službám i konkurentům.

Evropská komise tvrdí, že hledí na zájmy spotřebitelů a zákazníků. Co však vyděláme na tom, že operátoři přestanou investovat do nových technologií? Nic nás nenapadá...