Většina lidí o recyklaci stále nemá ani ponětí.

Většina lidí o recyklaci stále nemá ani ponětí. | foto: Mobil.iDNES.cz

Evropané dali loni k recyklaci přes dva miliony mobilů

  • 2
Největší evropský recyklátor mobilních telefonů Regenersis přijal v loňském roce přes dva miliony přístrojů. Firma také upozorňuje, že lidé si v paměti často nechávají uložená svá osobní data a korespondenci.

Lidé napříč evropskými zeměmi dali k recyklaci celkem 2 007 652 dosloužilých mobilních telefonů. Statistiku zveřejnil největší evropský recyklátor Regenersis. Pokud bychom vzali v potaz i další společnosti, číslo by patrně o několik tisíc přístrojů ještě vzrostlo.

"Doba, za kterou jsme schopni telefon rozebrat, se liší od každého modelu. Některý mobil je složitější, jiný ne. Průměrně trvá recyklace jednoho přístroje zhruba 30 minut," říká výkonný ředitel společnosti Regenersis Mark Franklin. Na všechny uživatele telefonů důrazně apeluje, aby svůj telefon před odevzdáním k recyklaci důkladně promazali.

Největší recyklátor telefonů v Evropě provedl zajímavý průzkum. Vzal náhodné 2 000 mobilních telefonů čekajících na rozebrání a prozkoumal jejich paměť. V 99 procentech případů pracovníci společnosti našli soukromé fotografie, textové zprávy či jiná osobní data.

Ačkoliv se nejnovější čísla mohou zdát pozitivní, z nedávných průzkumů vyplývá, že až 97 procent lidí své staré mobilní telefony k recyklaci nikdy neposkytne. Zatímco by mohly být využity k výrobě jiných užitečných věcí, zabírají povětšinou pouze místo v poličce. Tři ze čtyř lidí navíc přiznali, že na recyklaci ani nepomysleli. Polovina populace pak vůbec netuší, že taková možnost existuje. Vyplývá to z průzkumu, který finský výrobce Nokia provedl na základě rozhovorů s šesti a půl tisíci respondenty ve třinácti zemích napříč většinou kontinentů.


Témata: Nokia, Recyklace