Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa: PocketPC, nebo PalmOS ? Symbian !

aktualizováno 
Započítáme-li do trhu handheldů i chytré telefony, dojdeme k velmi překvapivým závěrům - nejúspěšnější platformou v posledním kvartále byl SymbianOS, který díky Nokii 9210 prodal skoro tolik zařízení, co "osvědčené" firmy Palm a Compaq dohromady!

 

Britská firma pro průzkum trhu Canalys uvedla, že v posledním kvartále prodala firma Nokia přes 152 tisíc komunikátorů s operačním systémem Symbian - Epoc Nokia 9210, zatímco Palm prodal za stejnou dobu 108 tisíc handheldů a Compaq 67 tisíc iPaqů.

Když se řekne Epoc, vybaví se většině uživatelů počítač Psion, což je firma, která jej kdysi vytvořila. Psion na jaře překvapivě oznámil, že se stahuje z masového trhu handheldů a bude se více zaměřovat na průmyslové počítače (viz třeba nedávno představený netPad).

Výsledky průzkumu ve 3. čtvrtetí 2001 :

Z tabulky je patrný obrovský propad prodeje Psionů (o 84%), drasticky však poklesl rovněž prodej Palmů (-56%). Handspring si naopak polepšil. Při hodnocení trendů je třeba rovněž vzít v potaz celkově 16% propad v celém segmentu.

Rovněž se dá předpokládat, že další vývoj ovlivní handheldy s PalmOS od Sony, které se do Evropy dostaly později než do USA, kam vtrhly jako malá vichřice a ukously hned přes 10% zdejšího retailového trhu...

 

Jak korektní je zahrnování telefonů do průzkumů?

Canalyst rozlišuje ve svém průzkumu kategorie:

Feature phone - což je jakýsi lepší mobil se schopostmi oboustranné synchronizace dat s vestavěnými PIM aplikacemi. Do těchto telefonů nelze přidávat další aplikace. (Příklady - Ericsson R380, Nokia 9110)

Smart phone - chytré telefony, které ale obsahují i plnohodnotný handheld, do kterého si můžete přidávat další programy (Příklady - Samsung I300, Nokia 9210)

Handheld - malý kapesní počítač bez bezdrátových schopností (Příklady - Sony Clie, Palm, iPaq)

Wireless handhled - kapesní počítač, který umožňuje bezdrátové připojení pro přenos dat (Příklady - RIM, Palm VIIx)

Tato zařízení ještě firma člení "napříč" podle primárního způsobu pořizování dat na handsety (vstup přes keypad), tablety (vstup přes dotykovou obrazovku) a clamsheel (vstup přes klávesnici)

Je to jistě zajímavý pokus o integraci kategorizace handheldů s telefony. Vzhledem k očekávané invazi zejména chytrých telefonů a bezdrátových handheldů se k tomuto tématu ještě jistě na Palmare.cz vrátíme!

 

O telefonu - handheldu Nokia 9210

Podrobné informace o telefonu Nokia se můžete dočíst u nás na sesterském serveru Mobil.cz. Ten přinesl (mimo jiné) preview i recenzi, důkladný popis aplikací i článek o výrobě her.

Pro potřeby tohoto článku si pouze uveďme základní parametry - rozměry 158x56x27 mm, váha 244 gramů, dualband 900/1800, procesor 32-bit ARM RISC, operační systém Symbian OS, HSCSD, MMC slot, IrDa. Displej s 4096 barvami a rozlišením 640x200 pixelů. PIM, kancelářské (tabulkáč i word) i komunikační aplikace (Internet, email, wap, SMS, fax).

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Chtějí víc prodávat, tak se zamaskují značkou Pocophone

Xiaomi Mi 8

Čínský výrobce Xiaomi se snaží proniknout na nové trhy, spadeno má zejména na ten v Severní Americe. Pomoci by mu měla...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Češi stále kupují tlačítkové mobily, nejčastěji nokie

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Téměř polovinou z 27 tisíc prodaných tlačítkových mobilů za první letošní pololetí byly telefony značky Nokia. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz