Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Evropa chce u mobilů snížit ceny hovorného

aktualizováno 
Tažení za snížení cen hovorného v sítích mobilních telefonů začalo. Nedávnou pokutu za diskriminaci Oskara můžeme považovat za jednu z prvních vlaštovek. Británie si na operátory došlápla podstatně víc a stranou nezůstává ani Evropská unie. Zde nám EU může opravdu podat pomocnou ruku.
Platit svému mobilnímu operátorovi za poskytované služby je podmínkou obchodního vztahu. Jak ale pojmenovat to, když mu platíte víc, než kolik byste museli? Nedávné rekordní pokuty, které nadělil český Úřad pro hospodářskou soutěž Eurotelu a Radiomobilu za cenovou diskriminaci zákazníků Oskara při volání do jejich sítí ukazuje, že váš účet konečně zajímá i kompetentní instituce. Česká republika v tomto směru nezaostává ze trendem v zemích Evropské unie, kde řada operátorů čelí podezření, že své služby zbytečně předražuje.

Evropská komise má v plánu přinutit operátory mobilních sítí v zemích EU, aby snížili propojovací poplatky těm, kdo volají do jejich sítí. Komise se domnívá, že tyto poplatky, které tvoří až dvě třetiny konečné ceny, jsou nadměrné a že jsou důsledkem efektivního monopolu, jímž disponuje každý operátor, když určuje ceny za připojení do své sítě. Bruselští euroúředníci proto navrhují, aby bylo možné regulovat každého operátora, respektive jím účtované ceny za připojení do vlastní sítě.

Jak nedávno informoval britský deník Financial Times, Evropská komise má za to, že oblast podnikání v mobilních telekomunikacích zasluhuje zvláštní regulaci, protože v ní ještě nefungují běžná pravidla konkurenčního boje. Bruselské úřady mají vážné obavy, že mobilní operátoři až příliš vydělávají na cenách za připojení zákazníků z pevných sítí, a jsou přesvědčeni, že z těchto poplatků pramení značná část jejich příjmů. Operátoři se pochopitelně brání, přičemž argumentují zejména náklady, které mají v souvislosti se zaváděním sítí třetí generace.

Příslušné návrhy, které komise připravila, mají ve svém důsledku usnadnit národním regulátorům prosazení snížení propojovacích poplatků a tedy i cen hovorů. Hovoří se však také o separátních krocích proti konkrétním poskytovatelům mobilního spojení, kteří si údajně účtují přehnané propojovací poplatky, a nejčastěji padají názvy dvou holandských firem - KPN a Libertel. Stranou pozornosti komise, podle zpravodajského serveru Anonova, nezůstávají ale ani další předražené služby – jde především o ceny za roaming, které podle mluvčího komise nejsou transparentní a nemají souvislost se skutečnými náklady. Ostatně už vloni si komise právě z tohoto důvodu posvítila na pět britských a čtyři německé telekomunikační firmy.

Regulační strašák je zjevně nejaktivnější na Britských ostrovech. Když koncem loňského roku všichni tamější operátoři jednohlasně odmítli navržená regulační opatření národního telekomunikačního úřadu (Oftel), bylo zřejmé, že věc skončí u britského Úřadu pro hospodářskou soutěž. Oftel navrhoval snižovat ceny za připojení v průběhu čtyř let celkem o dvanáct procent (po započtení inflace).
Při pouhém tříprocentním snížení by přitom britští telefonisté ročně celkem ušetřili asi 200 miliónů liber a operátoři by si vydělali o 150 miliónů liber méně, jak s odvoláním na studii Oftelu informoval specializovaný server The Register. A tak před několika týdny začalo pět komisařů londýnského Úřadu pro hospodářskou soutěž prověřovat podezření, zda britští operátoři nedosahují nadměrných zisků díky nadhodnoceným cenám za propojovací poplatky. Jejich verdikt se očekává do šesti měsíců. Na jeho znění jistě netrpělivě čekají britští operátoři i zákazníci, ale také Český telekomunikační úřad, který z něj může získat pořádnou dávku inspirace pro řešení sporných případů v našich krajích.

Autor:Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...Najdete na iDNES.cz