Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurotel stále hraje prim

aktualizováno 
Eurotel hlásí významný nárůst SMS provozu a stabilní růst počtu klientů. Společnost se vyrovnala s poklesem propojovacích poplatků. Očekává se nárůst příjmu v oblasti datových přenosů, připravuje se nový typ MMS služeb (videostreaming). Eurotel je rozhodnut dostát požadavku ČTÚ a v roce 2005 spustit zkušební provoz UMTS sítě.

„Finanční výsledky společnosti Eurotel, třetí čtvrtletí 2002“ – tak se jmenovala včerejší tisková konference, které se mj. zúčastnil generální ředitel Terrence Valeski a finanční ředitel Robert Bowker. Seznámíme vás s těmi nejzajímavějšími fakty, které na tiskovce zazněly.

Co ovlivňuje český trh?

Český trh mobilních komunikací patří k jedněm z nejrychleji rostoucích v Evropě, na zpomalení růstu počtu aktivních SIM karet (růst 39 % v roce 2001, 17 % v roce 2002) se ovšem odráží nasycenost českého trhu. Významným faktorem ovlivňujícím hospodaření všech operátorů je pokles propojovacích poplatků o 43 %, což je podle Eurotelu nejvýraznější pokles poplatků za propojení v rámci Evropy. Významnou událostí s výrazným vlivem na telekomunikační trh byly jistě povodně. Změnu formátu telefonních čísel lze označit též za významnou – všichni operátoři se s ní však vyrovnali bez problémů, proto se do ekonomických výsledků výrazněji nepromítla. Technologickou novinkou je uvedení MMS služeb.

Výsledky Eurotelu do konce třetího čtvrtletí

Ekonomické výsledky Eurotelu za 9 měsíců (do 30. 9. 2002)
(mil. Kč) 2002 2001 změna
Tržby 21 220 22 522 -6 %
Čisté tržby za služby * 16 536 15 372 8 %
Hrubá marže** 14 792 14 507 2%
Hrubá marže v % 70 % 64 %  -
EBITDA*** 10 786 10 492 3 %
EBITDA marže v % 51 % 47 %  -
Čistý zisk 5 076 4 951 3 %
Čistý zisk v % 24% 22%  -

* Tržby za služby bez tržeb za propojení.
** Hrubá marže – provozní zisk po odečtení provozních nákladů bez započtení daní, investic.
*** Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization; příjmy před odečtením úroků, daní, vlivu devalvace a odpisů; též provozní zisk.

Povšimněme si důležitých údajů. Na osmiprocentním růstu čistých tržeb za služby se odrazil nárůst počtu zákazníků (do 30. 6. o 329 tisíc, celkem 3 mil. 679 tis. zákazníků ), dále zvýšený zájem o hlasové služby (3 111 mil. provolaných minut, 15% nárůst oproti 2001) a především zájem o datové služby (1 472 mil. odeslaných SMS, 50% nárůst). K čistým tržbám ovšem musíme připočítat i tržby za propojení, které kvůli rozhodnutí regulátora výrazně poklesly (2 484 mil. Kč, 26% pokles znamenal ztrátu více než 1 mld. Kč) – celková suma tržeb za tři čtvrtletí 2002 je proto o 6 % nižší oproti roku 2001. Průměrný příjem za minutu se snížil o 1 Kč – to bylo způsobeno jednak obecným trendem zlevňování tarifů, jednak snížením propojovacího poplatku. Přesto však Eurotel zaznamenal růst čistého zisku o 3 % - proč? Společnosti se totiž podařilo dostatečně snížit náklady a zároveň zvýšit efektivitu (ukazatel EBITDA).

Prudký nárůst SMS provozu považují představitelé Eurotelu za ukazatel úrovně budoucího provozu na poli MMS. MMS služby se u nás rozbíhají rychleji než například v Maďarsku (aktivně je v současnosti používá 6 000 uživatelů), jejich perspektiva je především v oblasti zábavy. Čekání na nové telefony s MMS se významnou měrou podílí na prudkém poklesu sumy, která udává tržby za prodej telefonů a za aktivační poplatky (1 200 mil. Kč, 51% pokles).

Pokud se týče počtu zákazníků: v absolutních číslech vykazuje Eurotel nevyšší růst (do 30. 6. 329 tisíc zákazníků), vzhledem k menší uživatelské základně bude percentuelní růst počtu zákazníku T-Mobilu asi vyšší (300 tisíc); Oskar za toto období získal 213 tisíc zákazníků. Níže uvádíme srovnání za posledních 12 měsíců.

Výhledy

Eurotel očekává další nárůst datového provozu, podílet se na něm bude vzestup MMS služeb, masové používání mobilního bankingu či mobilních mikroplateb (v současnosti pouze m-Platby za lístky do kina). Jednou z oblastí, kam směřuje komerční užívání MMS, je videostreaming; v listopadu Eurotel spouští testování tohoto typu přenosu, krátké videoukázky lze využít například při posílání trailerů – ukázek z nových filmů. Operátor očekává finančně úspěšné Vánoce - zcela jistě vzroste poptávka po MMS telefonech (růst neopakovaných, jednorázových tržeb).

Dlouhodobější výhledy se týkají především sítí 3. generace. Cena, kterou za UMTS licence operátor zaplatil, je úměrná službám, které bude schopná síť UMTS nabízet. Testovací provoz nových sítí probíhá, Eurotel stále předpokládá spuštění zkušebního provozu sítě UMTS v lednu 2005, tedy v termínu, se kterým počítá ČTÚ.

Sečteno, podtrženo

Eurotel je stále ekonomicky nejsilnějším mobilním operátorem na českém trhu. Má nejvyšší počet zákazníků, vykazuje nejvyšší zisky, snaží se nabízet vyspělé technologie. Nespornou výhodou společnosti je doba působení na trhu: Eurotel je nejstarším operátorem, což se dlouhodobě na jeho výsledcích hospodaření odráží.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Revoluce v mobilním focení? Umí nasadit profi objektiv na smartphony

S adaptérem můžete na mobil nasadit i profesionální objektivy

Na výstavě americké Národní asociace provozovatelů vysílání v Las Vegas byl ukázán zajímavý doplněk k mobilům pro...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Další z rubriky

Volání a data v pražském metru? Trochu letos, kompletně za čtyři roky

Ilustrační snímek

Dozorčí rada Dopravního podniku hl. m. Prahy odsouhlasila smlouvu s konsorciem mobilních operátorů týkající se pokrytí...

Je to černé na bílém. Mobilní služby v Česku jsou jedny z nejdražších v EU

Analýza výše nákladů za mobilní a datové služby ve státech EU uskutečněná...

Evropská komise stvrdila to, o čem se dlouho spekulovalo na základě srovnávání aktuálních nabídek mobilních operátorů...

Pokrytí metra LTE sítí vyjde operátory na více než půl miliardy

Stanice metra Budějovická

Investici ve výši více než půl miliardy si vyžádá pokrytí všech tunelů a stanic pražského metra mobilním signálem, o...Najdete na iDNES.cz