Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurotel stále hraje prim

aktualizováno 
Eurotel hlásí významný nárůst SMS provozu a stabilní růst počtu klientů. Společnost se vyrovnala s poklesem propojovacích poplatků. Očekává se nárůst příjmu v oblasti datových přenosů, připravuje se nový typ MMS služeb (videostreaming). Eurotel je rozhodnut dostát požadavku ČTÚ a v roce 2005 spustit zkušební provoz UMTS sítě.

„Finanční výsledky společnosti Eurotel, třetí čtvrtletí 2002“ – tak se jmenovala včerejší tisková konference, které se mj. zúčastnil generální ředitel Terrence Valeski a finanční ředitel Robert Bowker. Seznámíme vás s těmi nejzajímavějšími fakty, které na tiskovce zazněly.

Co ovlivňuje český trh?

Český trh mobilních komunikací patří k jedněm z nejrychleji rostoucích v Evropě, na zpomalení růstu počtu aktivních SIM karet (růst 39 % v roce 2001, 17 % v roce 2002) se ovšem odráží nasycenost českého trhu. Významným faktorem ovlivňujícím hospodaření všech operátorů je pokles propojovacích poplatků o 43 %, což je podle Eurotelu nejvýraznější pokles poplatků za propojení v rámci Evropy. Významnou událostí s výrazným vlivem na telekomunikační trh byly jistě povodně. Změnu formátu telefonních čísel lze označit též za významnou – všichni operátoři se s ní však vyrovnali bez problémů, proto se do ekonomických výsledků výrazněji nepromítla. Technologickou novinkou je uvedení MMS služeb.

Výsledky Eurotelu do konce třetího čtvrtletí

Ekonomické výsledky Eurotelu za 9 měsíců (do 30. 9. 2002)
(mil. Kč) 2002 2001 změna
Tržby 21 220 22 522 -6 %
Čisté tržby za služby * 16 536 15 372 8 %
Hrubá marže** 14 792 14 507 2%
Hrubá marže v % 70 % 64 %  -
EBITDA*** 10 786 10 492 3 %
EBITDA marže v % 51 % 47 %  -
Čistý zisk 5 076 4 951 3 %
Čistý zisk v % 24% 22%  -

* Tržby za služby bez tržeb za propojení.
** Hrubá marže – provozní zisk po odečtení provozních nákladů bez započtení daní, investic.
*** Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation and Amortization; příjmy před odečtením úroků, daní, vlivu devalvace a odpisů; též provozní zisk.

Povšimněme si důležitých údajů. Na osmiprocentním růstu čistých tržeb za služby se odrazil nárůst počtu zákazníků (do 30. 6. o 329 tisíc, celkem 3 mil. 679 tis. zákazníků ), dále zvýšený zájem o hlasové služby (3 111 mil. provolaných minut, 15% nárůst oproti 2001) a především zájem o datové služby (1 472 mil. odeslaných SMS, 50% nárůst). K čistým tržbám ovšem musíme připočítat i tržby za propojení, které kvůli rozhodnutí regulátora výrazně poklesly (2 484 mil. Kč, 26% pokles znamenal ztrátu více než 1 mld. Kč) – celková suma tržeb za tři čtvrtletí 2002 je proto o 6 % nižší oproti roku 2001. Průměrný příjem za minutu se snížil o 1 Kč – to bylo způsobeno jednak obecným trendem zlevňování tarifů, jednak snížením propojovacího poplatku. Přesto však Eurotel zaznamenal růst čistého zisku o 3 % - proč? Společnosti se totiž podařilo dostatečně snížit náklady a zároveň zvýšit efektivitu (ukazatel EBITDA).

Prudký nárůst SMS provozu považují představitelé Eurotelu za ukazatel úrovně budoucího provozu na poli MMS. MMS služby se u nás rozbíhají rychleji než například v Maďarsku (aktivně je v současnosti používá 6 000 uživatelů), jejich perspektiva je především v oblasti zábavy. Čekání na nové telefony s MMS se významnou měrou podílí na prudkém poklesu sumy, která udává tržby za prodej telefonů a za aktivační poplatky (1 200 mil. Kč, 51% pokles).

Pokud se týče počtu zákazníků: v absolutních číslech vykazuje Eurotel nevyšší růst (do 30. 6. 329 tisíc zákazníků), vzhledem k menší uživatelské základně bude percentuelní růst počtu zákazníku T-Mobilu asi vyšší (300 tisíc); Oskar za toto období získal 213 tisíc zákazníků. Níže uvádíme srovnání za posledních 12 měsíců.

Výhledy

Eurotel očekává další nárůst datového provozu, podílet se na něm bude vzestup MMS služeb, masové používání mobilního bankingu či mobilních mikroplateb (v současnosti pouze m-Platby za lístky do kina). Jednou z oblastí, kam směřuje komerční užívání MMS, je videostreaming; v listopadu Eurotel spouští testování tohoto typu přenosu, krátké videoukázky lze využít například při posílání trailerů – ukázek z nových filmů. Operátor očekává finančně úspěšné Vánoce - zcela jistě vzroste poptávka po MMS telefonech (růst neopakovaných, jednorázových tržeb).

Dlouhodobější výhledy se týkají především sítí 3. generace. Cena, kterou za UMTS licence operátor zaplatil, je úměrná službám, které bude schopná síť UMTS nabízet. Testovací provoz nových sítí probíhá, Eurotel stále předpokládá spuštění zkušebního provozu sítě UMTS v lednu 2005, tedy v termínu, se kterým počítá ČTÚ.

Sečteno, podtrženo

Eurotel je stále ekonomicky nejsilnějším mobilním operátorem na českém trhu. Má nejvyšší počet zákazníků, vykazuje nejvyšší zisky, snaží se nabízet vyspělé technologie. Nespornou výhodou společnosti je doba působení na trhu: Eurotel je nejstarším operátorem, což se dlouhodobě na jeho výsledcích hospodaření odráží.Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Operátor chtěl 37 tisíc, jenže smlouva byla uzavřena na ukradený průkaz

Ilustrační snímek

Operátoři by podle Českého telekomunikačního úřadu měli kontrolovat databázi neplatných dokladů. Informuje o tom v...

Další z rubriky

Leží v nemocnici bez wi-fi, tak chce po operátorech neomezená data

Ilustrační snímek

„Ahoj, jsu Kuba a chci změnit chování operátorů.“ Jakub Strouhal se prostřednictvím sociální sítě rozhodl bojovat za...

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Najdete na iDNES.cz