Eurotel postupně zavádí překlad IP adres ve službě Data Nonstop, některé aplikace mohou mít problémy

  • 21
Někteří uživatelé se nepřipojí do datové virtuální privátní sítě své firmy, jiní si stěžují na pomalé načítání stránek. Proč se Eurotel uchýlil k překladu adres a jak se mu vyhnout?

V internetových diskusních fórech se objevily stížnosti uživatelů na nejnovější vývoj služby Eurotel Data Nonstop, která jako první u nás nabídla uživatelům přístup na internet za paušál bez omezení objemu přenesených dat na celém území České republiky. Uživatelé se pozastavovali nad překladem IP adres, které Eurotel v některých regionech zavedl, a nad jeho dopady na přístup k některým internetovým službám a protkolům. Rovněž se uživatelé pozastavovali nad zpomalením načítání webových stránek.

Eurotel pro připojování svých zákazníků do internetu využívá IP adresy z rozsahu 160.218.0.0 až 160.218.255.255. Teoreticky tak může přidělit veřejnou IP adresu 65536 počítačům, skutečný počet je kvůli některým vlastnostem protokolu TCP/IP mírně nižší. Eurotel se s tímto adresním prostorem snaží šetřit, proto zavedl pro uživatele tarifu Data Nonstop využívající standardní přístupový bod (APN) binternet překlad IP adres (Network Address Trranslation). Díky překladu IP adres se za jednu veřejnou IP adresu schová více uživatelů, těm je přidělena vnitřní IP adresa. Přesun na IP adresy probíhá postupně, časem tedy dojde i na uživatele tarifu Data Nonstop, kterým je dosud přidělována veřejná IP adresa.

Zákazníci si začali stěžovat na problémy s připojením do podnikových virtuálních sítí (VPN) a se směrováním některých komunikačních protokolů. Tito uživatelé mají možnost nechat si aktivovat APN internet.open, při použití tohoto APN bude zákazníkům přidělována vždy veřejná IP adresa.

Mluvčí Eurotelu Diana Dobálová zdůraznila, že adresní prostor není vyčerpán. Podle Dobálové Eurotel o budoucím zavedení překladu adres informoval již loni, zavedení překladu nevyžaduje změnu zákaznické smlouvy a překlad adres je naprosto běžnýu vytáčeného přístupu k internetu jak v České republice, tak ve světě.

Uživatelé Data Nonstop hlásí také problémy s výpadky připojení při prohlížení webových stránek a podezírají Eurotel z instalace transparentní proxy cache (serveru sloužícího jako vyrovnávací paměť pro častěji navštěvované stránky) s nedostatečným výkonem. Diana Dobálová však přítomnost transparentní proxy popřela. Někteří zákazníci zjistili, že jim síť přiděluje opět veřejné IP adresy. Z toho lze soudit, že přechod na NAT se zřejmě neobešel ani bez problémů uvnitř sítě Eurotelu.

S překladem IP adres se uživatelé českého internetu mohli setkat zejména v případě připojení prostřednictvím geostacionární družice či pomocí některých sítí kabelové televize. S postupným vyčerpáním adresního rozsahu internetového protokolu verze 4 (IPv4), který se v současnosti používá, bude překlad IP adres stále častější. Někteří poskytovatelé připojení se již účastní pilotních projektů využívajících verzi 6, která díky delším adresám adresní prostor rozšiřuje o mnoho řádů. Zastánci IPv6 jsou zejména lidnaté asijské země jako Čína nebo Jižní Korea, které nedostatek IP adres pociťují již nyní, akademická sféra a návrháři mobilních telefonů permanentně připojených do internetu. Protokol IPv6 však dosud není zcela zralý, jeho propojení se světem IPv4 rovněž a jako brzda působí rovněž pohodlnost uživatelů a setrvačnost výrobců.