Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurotel: do kina bez front na lístky

aktualizováno 
Zákazníci Eurotelu mohou od pondělí 16. září využívat službu m-Platba, jejímž prostřednictvím lze platit za lístky do multikin sítě Palace Cinemas (dříve Ster Century). Lístek si mobilem koupíte odkudkoliv, v pokladně kina jste jako zákazník, který již zaplatil, odbaveni přednostně. Cena vstupenky se odečítá z kreditu, v případě tarifních zákazníků se objeví ve zvláštní měsíční faktuře.

Na včerejší tiskové konferenci Eurotel představil novou službu m-Platba. Všichni zákazníci Eurotelu si budou moci od pondělí 16. září prostřednictvím mobilu zakoupit lístky do multikin provozovaných společností Palace Cinemas (dříve Ster Century) v Praze a Brně (celkem pět komplexů multikin, v říjnu bude v Praze-Letňanech otevřen šestý). Platit budete přímo z vašeho mobilního účtu, není potřeba ani hotovost, ani kreditní karta.  Ve spolupráci s největším provozovatelem multikin v České republice tak vznikl projekt, který by měl znamenat první masové rozšíření služeb z oblasti tzv. m-Commerce (přímé platby prostřednictvím mobilního telefonu).

Pro zakoupení vstupenky musíte znát rezervační číslo a cenu lístku. Požadované rezervační číslo můžete zjistit přímo prostřednictvím mobilu: na mobilním portálu Juice v menu Juice nákupy zvolíte místo, film, datum, počet vstupenek a kliknete na symbol m-Platby. Systém vygeneruje devítimístné rezervační číslo a cenu. Tyto dva údaje můžete zjistit také jinými způsoby: prostřednictvím operátora na lince Eurotel Asistent 1188, na internetu na adrese www.palacecinemas.cz či přímo na informační lince kina (02/57181212, po přečíslování 257181212). Rezervační číslo je aktivní pouze 10 minut, během této doby musíte za vstupenku zaplatit.

Samotná platba probíhá prostřednictvím služby Juice Easy (technologii USSD, díky níž si nemusíte pamatovat kódy pro jednotlivé položky menu, podporuje většina používaných telefonů). Na mobilu tedy vytočíte číslo pro přístup do Juice Easy (*111*#), zvolíte položku Juice nákupy/m-Platby. Poté zadáte rezervační číslo a cenu. Pokud po odeslání příkazu proběhla platba úspěšně, obdržíte potvrzující textovku, tzv. m-Vstupenku. Ta obsahuje detaily o rezervaci (kino, film, místo, sál, čas, sedadla, datum, cenu) a unikátní rezervační číslo. Na jeho základě obdržíte v kině reálnou vstupenku - mobilní plátci budou mít přednost a bude pro ně vyhrazena speciální pokladna.

mplatbaobr 

Za rezervaci platíte pouze provolanou dobu podle prostředku, kterým jste ji uskutečnili (WAP, volání na Eurotel Asistent apod.), při placení vstupenky hradíte vstup do služby Juice Easy.  Cena samotné vstupenky je navýšena o 10 Kč. Jak bylo na tiskové konferenci řečeno: tvůrci projektu považují tuto cenu za „relevantně symbolický poplatek“. David Horáček, generální ředitel společnosti Palace Cinemas, potvrdil, že podle jejich průzkumu jsou diváci ochotni takovou částku zaplatit za jistotu, že se na film dostanou. Klasická rezervace po telefonu a následné placení za lístky u pokladny v hotovosti totiž v sobě skrývá nebezpečí: kvůli frontě u pokladen si svůj zarezervovaný lístek nemusíte stihnout vyzvednout. To se vám s m-Vstupenkou nemůže stát.

Službu m-Platba bohužel nemohou využít firemní zákazníci, neboť účty za používání mobilu, na nichž se platby objeví, za ně platí zaměstnavatel. Služba také nebude zpřístupněna zákazníkům, kteří uzavřeli smlouvu před méně než třemi měsíci, a zákazníkům, kteří používají dceřinou SIM kartu služby Tandem. Měsíční limit m-Platby pro tarifní zákazníky bude 1000,- Kč, což není při cenách vstupenek do multikin příliš mnoho. Vyúčtování obdrží firemní zákazníci ve zvláštní faktuře.

V budoucnu se počítá s tím, že přímá platba bude zjednodušena - k zaplacení vstupenky nebudou potřeba dva kroky - odpadne zjišťování prvního rezervačního čísla. Vše by mělo směřovat k vývoji univerzálního prostředku pro placení zboží mobilním telefonem, což je cílem Asociace pro mobilní platby, kterou včera založili operátoři spolu s největšími bankami v ČR.

Zeptali jsme se tiskových mluvčích dalších dvou operátorů, jaké kroky v oblasti m-Commerce chystají. Na slova sice byli skoupí, vždyť jde o peníze, ale jedno je jisté: mnohé se chystá. Jiří Hájek, nám sdělil, že RadioMobil se chystá využít svých několikaletých zkušeností s platbami z mobilu (automaty s nápoji Coca Cola, mytí aut u pump Aral) a pracuje na rozšíření přímých plateb i na další produkty. Oskarovi zákazníci mohou již déle než rok platit faktury za telefonování či dobíjet kredit na Oskartách ze svého mobilu (služby M-Platby), tyto služby nabízel Oskar jako první. Posunem dopředu jsou také služby GSM bankingu, které Oskar nedávno představil. Od iniciativy Asociace pro mobilní platby si Oskar slibuje „rychlejší integraci  bankovních a mobilních služeb, které jsou základem pro úspěšné služby na poli m-Commerce“. Více jsme se nedozvěděli, ale je jisté, že operátoři vnímají platby mobilem jako velmi perspektivní oblast služeb. Představme si, jak pohodlné by bylo nemuset stát fronty a zaplatit například časovou jízdenku na městskou hromadnou dopravu mobilem. I takové smělé výhledy na včerejší tiskovce zazněly, doufejme, že se vyplní.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

USA se zbavuje čínských výrobců smartphonů. Číňané si za to mohou sami

ZTE Axon M

Potíže čínských výrobců mobilů v USA eskalují. Po vyštvání Huawei se do problémů dostalo ZTE, které je na americkém...

Nebude to snadné. Huawei chystá smartphone na 5G, ale řeší problémy

První 5G smartphone od Huawei přijde v roce 2019

Už během druhé půlky příštího roku uvede čínská společnost Huawei na trh svůj první telefon pro 5G sítě. Na konferenci...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Najdete na iDNES.cz