Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurotel a T-Mobile protestují

  14:45aktualizováno  14:45
Eurotelu ani T-Mobilu se podle očekávání nelíbí dnes schválené podmínky, za kterých by měl Oskar získat licenci pro mobilní síť třetí generace UMTS. Vláda chce nejmladšímu operátorovi licenci nabídnout za dvě miliardy korun, zatímco Eurotel s T-Mobilem za ni v roce 2001 zaplatili dohromady 7,4 miliardy Kč.

„Oficiálně jsme od vlády žádné informace nedostali,“ řekl k rozhodnutí vlády  mluvčí Oskara Petr Šindler. Podle neoficiálních informací si ale licenci firma cení na výrazně nižší částku mezi 300 a 500 miliony korun.

"Nevidíme důvod, proč by třetí licence na UMTS měla být  udělena za úplně jiných podmínek než ty dvě předchozí," řekla dnes ČTK mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Rovněž T-Mobile je podle mluvčího Jiřího Hájka přesvědčen, že cena licence by měla být na úrovni, za jakou ji získali operátoři před třemi lety. Oskar se tehdy o licenci také zajímal, ale kvůli finančním podmínkám, které nemohl akceptovat, nakonec nabídku nepodal.

Vláda ve středu rozhodla, že Český telekomunikační úřad nabídne přednostně licenci pro UMTS společnosti Oskar Mobil. Pokud Oskar nabídku nevyužije, bude vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení, v němž bude vláda za licenci požadovat stejnou částku. Tendr má být vyhlášen neprodleně.

Přednostní nabídka pro Oskara platí do 28. února, o udělení licence má být rozhodnuto nejpozději do 30. června. "Pokud žádný ze zájemců nenabídne dvě miliardy korun,stát licenci neprodá," řekl ministr informatiky Vladimír Mlynář. Podle vyjádření předsedy ČTÚ Davida Stádníka eviduje úřad dva zájemce o licenci.

Podle Mlynáře to ale není operátor, který by již v tuzemsku na trhu mobilních služeb působil či na něj chtěl vstoupit. Oskar dostal ve výběrovém řízení přednost proto, že je to v souladu s koncepcí telekomunikační politiky vlády. "Vláda nemá zájem, aby na trh vstupovali další operátoři," řekl Mlynář.

Eurotel a T-Mobile se zavázaly spustit UMTS na části území Prahy v lednu 2006. Původně firmy počítaly se zprovozněním o rok dříve, ale dosáhly odkladu výměnou za závazek splatit cenu licencí nikoliv do roku 2011, ale v letošním roce. 

Podle ČTK je firma údajně v současnosti na prodej a vlastnictví licence by podle ekonomů mohlo zvýšit její atraktivitu pro případného kupce. Mluvčí Oskara Petr Šindler v pondělí ČTK řekl, že bude za přiměřených podmínek získání UMTS licence zvažovat. Podle zdroje ČTK je ale Oskar ochoten dát za licenci výrazně méně než konkurenční operátoři před třemi lety. To se konkurenci ale samozřejmě nelíbí.

Rozvoj UMTS ve světě se oproti původnímu očekávání zásadně zpomalil kvůli velké finanční vyčerpanosti operátorů, kteří byli nuceni zaplatit za licence příliš vysoké částky a neměli dost peněz na investice.

 

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Pokrytí metra LTE sítí vyjde operátory na více než půl miliardy

Stanice metra Budějovická

Investici ve výši více než půl miliardy si vyžádá pokrytí všech tunelů a stanic pražského metra mobilním signálem, o...

Zavirované mobily útočily na Česko. Samovolně volaly do Čadu či Nigérie

myPhone Classic

Lákají nízkou cenou a jednoduchým ovládáním, přitom uživatelům mohly způsobit nemalé škody. V Česku bylo totiž odhaleno...

Až polovina pevného internetu bude u O2 mobilní, navíc zrychlí

Dohledové centrum O2

O2 představilo nejbližší budoucnost pro své internetové služby. Operátor do dvou let zrychlí fixní internet na...

Křehký koláč s ovocem
Křehký koláč s ovocem

Lahůdka, která vás zasytí a dodá energii.Najdete na iDNES.cz