Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Eurotarif koncem léta zlevní na 14 korun za minutu. Cenu sníží i SMS zprávy

  16:58aktualizováno  16:58
Volání z mobilního telefonu v zahraničí by mělo na konci prázdnin opět mírně zlevnit. Počítá s tím nařízení EU, které vedlo k poklesu cen za takzvaný roaming již loni.

Konec prázdnin přinese další zlevnění Eurotarifu.

V současnosti nesmějí ceny překročit 49 eurocentů za minutu volání ze zahraničí a 24 eurocentů za minutu u příchozího hovoru. Od 30. srpna se přitom tato hranice posune na 46 eurocentů za minutu volání ze zahraničí a na 22 eurocentů u příchozího hovoru.

Přepočet měn se řídí kurzem stanoveným Evropskou centrální bankou v poslední červencový den téhož roku. Loni byl stanoven strop 16,70 koruny za odchozí a 8,20 koruny za příchozí hovor včetně DPH. Vzhledem k posílení koruny k euru budou letos ceny přívětivější, dle analytiků však do konce července koruna oslabí.

Například analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský nedávno pro LN uvedl, že by se kurz k rozhodnému datu 30. července 2008 měl pohybovat v rozmezí od 25,45 až 25,60 koruny za euro. Nově by tedy ceny volání v rámci EU mohly klesnout až o tři koruny za minutu u odchozích hovorů a o 1,50 koruny u příchozích hovorů.

V září by tedy čeští zákazníci zaplatili za odchozí hovor v rámci zemí EU přibližně 14 korun za minutu, příchozí volání by je vyšlo na necelých sedm korun za minutu.

Nakonec ovšem nemusí skončit jen u očekávaného zlevňování telefonních hovorů. Dnes o půlnoci také vyprší termín, do nějž měli mobilní operátoři zlevnit ceny u SMS posílaných ze zahraničí a u datových služeb.

Pokud by tak neučinili, Evropská komise je připravena zlevnění nařídit pomocí evropské legislativy; zda tak ale učiní, není jasné. Mobilní operátoři totiž napříč Unií ceny SMS a datových služeb zlevňují. Děje se tak i v Česku.

Například telekomunikační firma Telefónica O2 sníží od července ceny stahování dat a posílání SMS v zahraničí. Nové ceny roamingových datových balíčků budou nižší o více než 60 procent, za SMS zákazníci proti současnosti ušetří téměř čtvrtinu.

Se snížením cen za data a SMS přišli před prázdninami i další operátoři. T-Mobile snížil ceny dat ze zahraničí na úroveň, kterou účtuje zákazníkům v Česku, Vodafone zlevnil datový roaming GPRS zhruba o třetinu.

Autoři: ,Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...Najdete na iDNES.cz