Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Eurotarif koncem léta zlevní na 14 korun za minutu. Cenu sníží i SMS zprávy

  16:58aktualizováno  16:58
Volání z mobilního telefonu v zahraničí by mělo na konci prázdnin opět mírně zlevnit. Počítá s tím nařízení EU, které vedlo k poklesu cen za takzvaný roaming již loni.

Konec prázdnin přinese další zlevnění Eurotarifu.

V současnosti nesmějí ceny překročit 49 eurocentů za minutu volání ze zahraničí a 24 eurocentů za minutu u příchozího hovoru. Od 30. srpna se přitom tato hranice posune na 46 eurocentů za minutu volání ze zahraničí a na 22 eurocentů u příchozího hovoru.

Přepočet měn se řídí kurzem stanoveným Evropskou centrální bankou v poslední červencový den téhož roku. Loni byl stanoven strop 16,70 koruny za odchozí a 8,20 koruny za příchozí hovor včetně DPH. Vzhledem k posílení koruny k euru budou letos ceny přívětivější, dle analytiků však do konce července koruna oslabí.

Například analytik společnosti Cyrrus Ondřej Moravanský nedávno pro LN uvedl, že by se kurz k rozhodnému datu 30. července 2008 měl pohybovat v rozmezí od 25,45 až 25,60 koruny za euro. Nově by tedy ceny volání v rámci EU mohly klesnout až o tři koruny za minutu u odchozích hovorů a o 1,50 koruny u příchozích hovorů.

V září by tedy čeští zákazníci zaplatili za odchozí hovor v rámci zemí EU přibližně 14 korun za minutu, příchozí volání by je vyšlo na necelých sedm korun za minutu.

Nakonec ovšem nemusí skončit jen u očekávaného zlevňování telefonních hovorů. Dnes o půlnoci také vyprší termín, do nějž měli mobilní operátoři zlevnit ceny u SMS posílaných ze zahraničí a u datových služeb.

Pokud by tak neučinili, Evropská komise je připravena zlevnění nařídit pomocí evropské legislativy; zda tak ale učiní, není jasné. Mobilní operátoři totiž napříč Unií ceny SMS a datových služeb zlevňují. Děje se tak i v Česku.

Například telekomunikační firma Telefónica O2 sníží od července ceny stahování dat a posílání SMS v zahraničí. Nové ceny roamingových datových balíčků budou nižší o více než 60 procent, za SMS zákazníci proti současnosti ušetří téměř čtvrtinu.

Se snížením cen za data a SMS přišli před prázdninami i další operátoři. T-Mobile snížil ceny dat ze zahraničí na úroveň, kterou účtuje zákazníkům v Česku, Vodafone zlevnil datový roaming GPRS zhruba o třetinu.

Autoři: ,


Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Vodafone se v Česku pochlubil 5G sítí. Rychlosti jsou závratné

Veřejný test 5G sítí operátora Vodafone během filmového festivalu v Karlových...

Až 1,8 Gbit/s dokázala v prvním veřejném testu přenášet 5G síť Vodafonu. V praxi je však ještě důležitější nízká...

Banka si vás může proklepnout u operátora. Ptejte se, jak vás ohodnotil

Ilustrační snímek

Banky kromě obvyklých způsobů ověření bonity žadatele využívají nově i hodnocení TelcoScore. Vstupní data poskytují...

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

Najdete na iDNES.cz