Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euracom P4: ISDN telefon pro každého

aktualizováno 
Bezkonkurenční cena, elegantní design, mnoho funkcí a v neposlední řadě také velký displej jsou vlastnosti nového ISDN telefonu Euracom P4. Osloví i vás?

Rychlý přenos dat, doplňkové služby i zvýšení počtu telefonních linek jsou hlavními důvody pořizování digitálních přípojek ISDN. Po snížení měsíčních paušálů na únosnou mez se pozornost všech zúčastněných stran začala zaměřovat na cenu a sortiment vhodných koncových zařízení. Firemní klientela má díky pobočkovým ústřednám téměř vystaráno, horší je to s těmi, kdo požadují ISDN telefony. Nabídka v této oblasti totiž není tak pestrá, jak by si mnohý uživatel přál, o pořizovací ceně ani nemluvě. Protože domácí výrobci zatím mlčí, musíme spoléhat na dovozové produkty. Dnes vám však představíme adepta nastolujícího svými parametry novou laťku hodnocení. Seznamte se s Euracomem P4.

ISDN telefon Euracom P4 - celek

Elegantní křivky šasi s typicky německými rysy potěší praktickým rozmístěním jednotlivých ovládacích prvků i provedením samotného telefonního sluchátka. Již při prvním vyzvednutí oceníte jeho anatomické tvarování, optimální hmotnost i kvalitní provedení závěsu. Nemůže tedy dojít k nežádoucímu vypadnutí z držáku, ani vám nebude při delším volání umdlévat ruka. Oželíte-li ztrátu soukromí, pak můžete při mluvení rovněž využít vestavěný hlasitý telefon (hands-free).

Jedním z nejdůležitějších prvků celého přístroje, alespoň z pohledu uživatele, je dobře posazený alfanumerický displej, schopný na každém ze tří řádků zobrazit až 24 znaků. Výrobce si byl evidentně vědom, že dobrá indikace základních stavů je jedním z klíčů úspěchu, a tak přidal ještě další pruh se základními stavovými ikonami, vyvedenými v méně obvyklé velikosti. Bez větších problémů jsou čitelné i pro uživatele s horším zrakem. Jistou dávku vstřícnosti lze vnímat rovněž u samotných ovládacích prvků, neboť tlačítka jsou poměrně velká, dobře rozmístěná a mají solidní zdvih.

Výborně propracovaná je samotná hovorová část. Rozhodnete-li se někomu zavolat, můžete dané číslo buď volit přímo, nebo využít paměťových pozic. Máte k dispozici deset tlačítek přímé volby, každé s dvěma úrovněmi. K vytočení druhého uloženého čísla stačí danou klávesu stisknout v rychlém sledu dvakrát za sebou. Nestačí-li to, pak je tu telefonní seznam, schopný pojmout až 200 abecedně seřazených záznamů, které lze snadno editovat v počítači prostřednictvím dodávaného programu. Bohužel nepodporuje přímou spolupráci s Outlookem, ani jiným obdobným softwarem. Pokud budete telefon používat ve spojitosti s pobočkovou ústřednou, kde je pro přístup na státní linku zpravidla nutné vytočit nulu (pokud není nastaveno jinak), nabídne její samočinné zadávání před všechna čísla v seznamu. Nemusíte se ani obávat zneužití uložených záznamů. Stačí zadat ochranné PIN.

Možností udržení rozumné výše telefonního účtu je několik. Kromě statistiky provolané sumy, což zajišťuje přijímání tarifikačních informací AoC (advice of charge), se nabízejí i oblíbené restriktivní funkce. Dokážete nastavit až devět zakázaných, respektive povolených telefonních čísel, popřípadě nadefinovat tzv. pevnou volbu. Ta vám dovolí vytáčet pouze jediné číslo, což je ideální například pro děti. Pro komunikaci s některým z rodičů jim stačí zvednout sluchátko a stisknout libovolnou klávesu na číselníku.

Pozornost si zaslouží i provedení příchozích volání. Pokud máte volajícího uloženého v telefonním seznamu, tak se samozřejmě zobrazí jeho jméno. Zajímavá je však práce s MSN (vícenásobné účastnické číslo). Pokud telefon používáte pro několik MSN současně, například abyste každému členu rodiny dali vlastní telefonní číslo, můžete nastavit, aby P4 současně na displeji vypisoval jméno, pro koho je hovor vlastně určen. V praxi to vypadá tak, že pod jménem, respektive číslem volajícího se zobrazí popisek daného MSN, například u prvního to může být otec a u druhého nechtěný volající. I tak se dá tato funkce využít. Pokud jedno MSN vyhradíte pro nežádoucí osoby, telefon na ně buď nebude reagovat vůbec, popřípadě vypíše, že někdo volá na linku "nezvedat". Záleží pak jen na vaší náladě, zdali na tento hovor odpovíte. Tyto schopnosti ještě doplňuje filtr volání vymezující pět telefonních čísel, která jako jediná budou, respektive nebudou signalizována. Naopak nestačíte-li hovor zvednout, pak je vám k dispozici paměť na 20 zmeškaných hovorů doplněných údajem o telefonním čísle, je-li známé, čase, datu a počtu volání.

Volitelnou součástí výbavy Euracomu P4 je příplatkový záznamník o kapacitě až 40 minut záznamu dostatečné, respektive 14 minut výborné kvality. Ke každé nahrané zprávě přiřadí datum, čas a telefonní číslo, přičemž můžete nastavit maximální, popřípadě neomezenou délku vzkazu. Kromě možnosti nahrání několika uvítacích hlášek lze trochu netradičně zadat i závěrečný vzkaz, kdy po překročení nastaveného časového limitu volajícímu bude přehráno například poděkování.

Samozřejmostí jsou funkce každého dobře vychovaného záznamníku, tedy možnost hlasitého odposlechu právě nahrávané zprávy, vzdálený přístup prostřednictvím tónové volby a přeposílání vzkazu, kdy P4 zavolá na předem určené telefonní číslo a přehraje nový záznam. Abyste zamezili nahrávání nechtěných zpráv, můžete vymezit, na která MSN má reagovat, popřípadě zdali nebude mít dokonce jedno MSN pouze pro sebe.

ISDN telefon Euracom P4 - displej

Nahrávací funkce záznamníku jsou vám kdykoliv k dispozici. Potřebujete-li zaznamenat část telefonního hovoru či jen zanechat vzkaz například ostatním členům rodiny, stačí stisknout klávesu M. Poznámkám byla při vývoji vůbec kladena poměrně velká pozornost. Nezávisle na tom, jestli máte dokoupen záznamníkový modul, máte k dispozici další snadno přístupné paměti. Když hovoříte, můžete využívat zápisníku telefonních čísel, v pohotovostním režimu pak zobrazování krátkých vzkazů. Potřebujete-li ostatním členům rodiny něco sdělit, například že zítra přijede babička, pak stačí napsat až 48 znaků, které se budou trvale zobrazovat na displeji. Aby si toho kolemjdoucí opravdu všimli, ještě se rozbliká červený LED indikátor nové zprávy.

Zdařilé je i provedení přesměrování hovorů. Vše má na starosti samostatná klávesa, pod níž najdete všechny známé možnosti přesměrování, tedy vždy, při obsazení a neodpovídáte-li do určité doby. Parametry lze přitom detailně nastavit pro každé MSN zvlášť, popřípadě centrálně. Vypadne-li elektrický proud, tak může pracovat v tzv. nouzovém režimu, kdy vlastní napájení bere z telefonní sítě a nikoliv z terminálového adaptéru. Musíte však počítat s omezeným počtem funkcí. Poměrně užitečné jsou indikátory stavu sběrnic, kdy z jednoduchého piktogramu na displeji mimo jiné poznáte, který B kanál momentálně používáte.

V kategorii ISDN telefonů je zcela netradiční pojetí spojení s pobočkovými ústřednami Euracom (vyjma typu 140 USB). V tu chvíli se z P4 totiž stává plnohodnotný systémový telefon, disponující mimo jiné možností základní konfigurace systému i sledování jednotlivých portů.

Představovaný Euracom P4 zaujme množstvím funkcí, propracovaností i dobrým dílenským zpracováním. Trochu času si však vyžádá seznámení s méně obvyklou logikou ovládání, kdy se alespoň v prvních okamžicích vyplatí nahlédnout do přiloženého manuálu. V současnosti ho pořídíte za 7 198 Kč včetně DPH, respektive za 9 638 včetně modulu záznamníku.

Podrobnější informace najdete u výhradního zastoupení v ČR.

Autor:Nejčtenější

Vytrolil T-Mobile, koupil doménu z reklamy a přesměroval ji na konkurenci

T-Mobile Hotel Růženka

Nová reklamní kampaň T-Mobilu se odehrává ve smyšleném horském hotelu Růženka. Ovšem když zkusíte doménu...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone kouzlí s neomezeným tarifem. Nestojí ani 500 korun

Vodafone nabízí ve svém e-shopu speciální neomezený tarif.

Pokud jste si chtěli pořídit neomezený tarif od Vodafonu, museli jste dosud počítat s měsíčním poplatkem ve výši...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Huawei nehraje fér. Neprodávaná novinka má přes sto falešných recenzí

Huawei Mate 10 Pro

Huawei se snaží protlačit na obrovský americký trh. Ovšem proti jsou operátoři. Ve volném prodeji pak čínský gigant...

Další z rubriky

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Samsungu ve videu padá jeho nejdražší mobil, vy to radši nezkoušejte

Samsung Galaxy Drop Tested

Nová reklama či spíše krátké propagační video Samsungu ukazuje, že výrobce testuje odolnost svých prémiových telefonů...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Najdete na iDNES.cz