Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Euracom 182F zpřístupní ISDN menším firmám

aktualizováno 
Využívejte ISDN na maximum. Osm analogových poboček, dva ISDN výstupy, automatické vybírání nejlevnější cesty spojení a v neposlední řadě také počítačová telefonie jsou vám plně k dispozici u pobočkové ústředny Euracom.

Čistokrevných ISDN ústředen s menší kapacitou není na našem trhu zrovna mnoho, snadno byste je spočítali na prstech jedné ruky. Většina evropských výrobců, české nevyjímaje, se totiž orientuje spíše na ISDN moduly do svých větších systémů. Zákazník vyžadující připojení pouze několika analogových a možnost připojení digitálních poboček proto musí sáhnout hodně hluboko do kapsy. Tedy pokud si nedá tu práci s detailním procházením nabídek jednotlivých dealerů. Bude-li zvlášť pečlivý, tak najde právě přicházející produkt německého Ackermannu.

Euracom 182F celek

Konfigurace

Všechny produkty řady Euracom 18x F jsou určeny pouze pro připojení k základní přípojce ISDN. V základní verzi nabízejí osm analogových poboček, ve vyšších modifikacích k nim přibývá jeden nebo dva konfigurovatelné moduly ISDN, jejichž počet označuje třetí číslice v názvu. Pozdější rozšíření je tedy velmi snadné, stačí dokoupit příslušnou kartu. Dobrým krokem bylo osazení paměťmi typu flash, které umožňují snadné inovování firmwaru pouhým stažením z internetu a následným přehráním. Starší modely (bez písmena F) totiž vyžadovaly nepříliš praktickou výměnu jednoho obvodu, pokud jste chtěli získat například nové funkce.

Euracom 182F bez krytu

Po odklopení plastové barevně odlišené krytky se nám naskytne pohled na všechna rozhraní vyžadující, vyjma vnější ISDN linky, připojení k příslušným rozvodným zásuvkám. Počáteční nejistotu může pocítit méně znalý uživatel, když si všimne u nás netradiční zásuvkové lišty pro připojení analogových poboček, použité místo klasické šroubovací svorkovnice.

Euracom 182F svorkovnice

Po krátkém tréninku si však tuto technologii snadno osvojíte a oceníte její přednosti v podobě rychlého připojení patřičného vodiče. U digitálního výstupu S0 už najdeme svorkovnici, ovšem ještě před tím, než začnete s instalací rozvodných zásuvek, nahlédněte do přiloženého manuálu. Ve většině případů totiž nesmíte zapojovat 1:1, ale překříženě. Jinak hrozí minimálně zničení zakončovacích odporů.

Přídavné ISDN moduly můžete volitelně použít pro připojení k veřejné síti a rozšířit tak počet státních linek nebo využít jako vnitřní sběrnici S0, tedy jako digitální pobočky. Rozhodnete-li se pro druhou variantu, pak k jednomu rozhraní lze připojit až 12 rozvodných zásuvek, ale obsadit je můžete jen osmi koncovými zařízeními. Musíte také dodržet maximální počty zařízení vyžadující napájení z telefonní linky. Modul totiž zvládne maximálně čtyři s příkonem do 1W (např. ISDN telefony).

Poměrně zajímavé je připojení dalších periferií. Kromě ovládacích kontaktů (například pro alarm), dvojice sériových rozhraní (počítač/sériová tiskárna) a vstupu pro externí zdroj hudby zde najdeme poměrně zajímavé řešení připojení vrátníku. Pokud nechcete obětovat analogovou pobočku (lze instalovat pouze na první port), což je nejčastější typ instalace, můžete si dokoupit rozšiřující modul. Nezabere vám přitom ani pozice pro ISDN moduly, využívá totiž zvláštního rozhraní.

Velmi užitečná je také možnost sesíťování dvou ústředen Euracom. Není to sice úplně jednoduché, ale docílíte tím solidního zvýšení počtu poboček. K vzájemnému propojení musíte obětovat jeden ISDN modul. Samotné programování celého systému pak zvládnete přes mastera, jehož parametrům se přizpůsobí podřazená ústředna (slave). Ten, komu tato operace bude připadat složitá, bude zajisté pobaven drobným překlepem v českém návodu, kde namísto slave (podřazený) je v nadpisu slovo sleave (spletenina).

Vlastnosti

Přenesete-li se přes fakt, že na šasi nebudou poblikávat indikační LED diody ani jiný informační prvek, pak vás potěší propracovanost samotných funkcí ústředny. Jisté výhrady však zřejmě budete mík k dodávanému manuálu, který sice detailně popisuje konfigurování prostřednictvím telefonu, ale o počítači téměř mlčí, vyjma upozornění, v jaké části programu dané nastavení najdete. V této oblasti však české zastoupení výrobce slíbilo výrazné zlepšení, mimo jiné plánují také lokalizovat elektronickou nápovědu. Tím, že ústředna převzala firemní filosofii Plug&Go, vám bude po hardwarovém připojení spolehlivě fungovat, ale nedokážete její schopnosti využít na maximum. Všechna nastavení jsou totiž hodně obecná. Vyplatí se proto sáhnout po dodávaném konfiguračním softwaru, otrlejší z vás můžou použít obyčejný telefon, a upravit si ji podle vlastních potřeb. Prvním krokem by mělo být definování typu ústředny následované určením, jak mají dříve zmiňované ISDN moduly pracovat. Mohou sloužit buď pro připojení ke státní lince (módy PP-na ISDN přípojce jen ústředna; PMP-více koncových zařízení), nebo naopak jako interní sběrnice (digitální pobočky).

Euracom 182F detail

V závislosti na zvoleném módu připojení i počtu státních linek se lehce upravuje možná konfigurace, ale základní myšlenka distribuce hovorů zůstává stále stejná. Máte celkem pět vyzváněcích cyklů a snadným zaškrtáváním čísel poboček zadáváte, kdy má na příchozí hovor začít reagovat. Vyplatí se nad touto položkou alespoň trochu zauvažovat, neboť promeškat volání není pro většinu firem žádoucí. Jednotlivé pobočky můžete přiřadit až ke čtyřem účastnickým skupinám vystupujících pod jedním číslem, například tedy všechny telefony v obchodním oddělení se rozezvoní po vytočení 11. Plánujete-li na státní přípojce ISDN používat kromě ústředny i jiné samostatné koncové zařízení, nesmíte zapomenout nastavit, na která MSN (vícenásobná účastnická čísla) má reagovat.

Pokud vám připadá, že byste kapacitu ústředny nevyužili, můžete se dohodnout o jejím používání dohromady s jinou firmou. Stačí jen nastavit patřičné parametry a rozřadit, která pobočka komu patří. O zbytek, tedy oddělené vedení výpisu hovorů, účtování, rozřazování příchozích volání, … se už postará sama. Jen místo čtyř účastnických skupin bude mít každý subjekt po dvou. Takže záleží jen na vás, zdali budete chtít kapacitu sdílet ještě s někým.

Vcelku propracovaná jsou i nastavení přímo související s jednotlivými pobočkami. Kromě definice typu daného koncového zařízení (telefon, záznamník, fax, …), třídy oprávnění (příchozí, interní, místní, tuzemsko, zahraničí, neomezeně) tu najdete i parametr vymezující tři typy pravomocí k ovládání samotné ústředny. Tím to však zdaleka nekončí. Nabízí se ještě celá škála personalizací, automatickým vytáčením čísla po uplynutí přednastavené doby od vyzvednutí počínaje a zamezením vysílání identifikace konče. Samozřejmostí je budík. Aby si daný správce moc nezoufal, má k dispozici dva možné režimy zobrazení. Když si bude chtít s každou pobočkou vyhrát, nechť je mu přáno, v opačném případě zvolí hromadný seznam a všechny parametry o dost rychleji odškrtá v poměrně přehledné tabulce.

Euracom 182F vnitrek

Kapitolou samou pro sebe je úspora telefonních poplatků. Kromě klasických restriktivních funkcí se nabízí nastavování maximálního provolaného limitu (čtyřciferná suma) pro každou pobočku a především inteligentní směrování hovorů LCR. Až bude u nás telekomunikační trh zcela liberalizován, přijdou v úvahu detailně propracované funkce využívající princip Call-by-call, kdy ústředna uvede, přes kterého telefonního operátora chce realizovat daný hovor. K této funkci se vztahuje celá škála parametrů. Přenecháte-li mód easy select méně znalým (tři destinace-tuzemsko, zahraničí, volitelné) a přepnete-li do módu full select, otevře se vám poměrně složitá tabulka směrování hovorů. Zde můžete nastavit až 250 předvoleb pro automatické vybírání vhodného operátora, 15 časových profilů pro rozdělování volání v závislosti na čase, popřípadě definovat, kdy má být funkce aktivní (vždy, nikdy, volitelně).

Pozornost si zaslouží i podpora protokolu X.31 sloužícího pro přenos dat v signalizačním D kanálu, což nebývá úplně běžnou součástí ISDN produktů. Bezpochyby vás potěší i podpora počítačové telefonie CTI a pokud neradi vytáčíte stále stejná telefonní čísla, ústředna vám nabídne centrální telefonní seznam.

Euracom 182F bok

Euracom 182F je dobrou volbou pro všechny, kteří hledají relativně malou ústřednu plně zvládající služby digitální sítě ISDN a nechtějí investovat horentní sumy. Pro správnou instalaci však doporučujeme alespoň základní technické vzdělání nebo oslovení specializované firmy. Samotná podpora Plug&Go vám totiž neumožní využít všech funkcí na maximum, což by byla škoda. Pořídíte ji za 25 498 Kč včetně DPH v maximální konfiguraci, zvolíte-li variantu bez ISDN modulů, tak vás přijde na 15 738 Kč vč. DPH.

Podrobnější informace najdete u výhradního zastoupení v ČR.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Průkopník bezrámečkových smartphonů míří do Evropy. Ukáže se v září

Sharp Aquos S3

První bezrámečkový smartphone se představil v roce 2014 a vypadal skvěle, přitom byl Sharp Aquos Crystal levný...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Huawei má velké oči. Letos chce dostat Apple na dostřel

Huawei Y7 Prime (2018)

Huawei si vytkl pro letošek cíl prodat 200 milionů smartphonů. Má tak našlápnuto dotáhnou Apple a upevnit si pozici...

RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!
RODIČE ZNAJÍ: Takhle reálně vypadá rodinná dovolená!

Z reklamního letáku cestovní společnosti se směje manželský pár sedící na úhledném plážovém lehátku. Před ním si společně hrají děti. A teď zpátky do reality, takhle rodinná dovolená většinou nevypadá.

Najdete na iDNES.cz