Europarlament schválil kontroverzní telekomunikační balíček (ilustrační foto)

Europarlament schválil kontroverzní telekomunikační balíček (ilustrační foto) | foto: ČTK

EU schválila reformu telekomunikací. Operátoři se otřesou v základech

  • 261
Přenos telefonního čísla do jednoho dne, transparentnější tarify či smlouvy maximálně na jeden rok. To je jen část nových pravidel vycházejících z dnes schváleného telekomunikačního balíčku. Evropský parlament mu dal po dvou letech jednání zelenou.

Jednotlivé členské státy EU musejí reformu telekomunikačního trhu EU převést do národní legislativy do června 2011. "Je to konec dlouhého období nejistoty v sektoru telekomunikací," uvedla asociace ETNO, která sdružuje velké evropské telekomunikační operátory.

Reforma jako celek počítá s celou řadou změn, které mají především posílit ochranu spotřebitelů a mají vést k většímu rozvoji moderních komunikačních nástrojů v celé EU. "Opravdový jednotný trh pro operátory a spotřebitele máme na dosah," uvedla eurokomisařka Viviane Redingová, která přišla s počátečním návrhem reformy.

Čtěte: EU nechce odstřihávat piráty od internetu, pokud se obhájí

Součástí balíčku je například požadavek na maximálně jednodenní přenos telefonního čísla v případě, že se zákazník rozhodne přejít ke konkurenci. V Česku tento proces trvá i několik týdnů. T-Mobile však již dříve naznačil, že takový krok bude mít vliv na cenu služby pro koncové zákazníky. Bude totiž potřeba přepracovat dosavadní systém. - čtěte Přenos čísla by měl trvat jeden den. V Česku by tím služba podražila

Balíček reforem nově umožní národním regulátorům, v Česku tedy ČTÚ, direktivně nařídit rozdělení operátorů na dva nezávislé podniky spravující zvlášť infrastrukturu a služby (tzv. funkční separace). Tím by byl umožněn pronájem části sítí stávajících operátorů konkurenci. Tento krok ale Unie podmiňuje prokazatelnou potřebou zvýšit hospodářskou soutěž na trhu.

Podle návrhu má na jaře příštího roku vzniknout telekomunikační úřad pro celou EU (BEREC), který bude dohlížet na férovost hospodářské soutěže. Úřad se má také zasadit o rozšíření sítí s rychlým internetem do venkovských oblastí a dohlédnout na zmíněné právo uživatelů opustit v případě nespokojenosti svého operátora během jediného dne.

Operátoři reformy vítají i kritizují

"Jsme rádi, že balíček je konečně schválen, protože jeho projednávání trvalo velmi dlouho, což přispívalo k nejistotě ohledně budoucího vývoje legislativy pro oblast telekomunikací," uvedl tiskový mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka. Zároveň ale nezapomněl upozornit na jeho úskalí.

"Určitým zklamáním je, že v této revizi telekomunikačního rámce se neuskutečnil žádný posun k postupnému utlumení sektorové regulace a přechodu k obecným soutěžně-právním nástrojům. Spíše vidíme náznaky utužování sektorové regulace," dodal.

Nejmenší tuzemský operátor Vodafone schválení reforem naopak zcela vítá: "Balíček vítáme, protože je ve prospěch zákazníků a podporuje stejné myšlenky jako Vodafone. Konkrétně například vítáme zrychlení procesu přenositelnosti, protože nyní trvá zbytečně dlouho. Stejně tak dlouhodobě bojujeme proti smlouvám na roky, které omezují svobodné rozhodování zákazníků," řekl jeho mluvčí Miroslav Čepický.

Balíček telekomunikačních reforem mohl Evropský parlament schválit již v květnu letošního roku, kdy Evropě předsedala Česká republika. Návrh ale nakonec neprošel z důvodu sporných podmínek pro odpojování internetových pirátů od internetu. České předsednictví bylo tehdy postupem EP překvapeno. - čtěte EP odmítl schválit telekomunikační balíček kvůli odpojování od internetu

12 nejdůležitějších bodů reformy telekomunikačního trhu v EU
1) Telekomunikační operátoři budou mít jen jeden den na přenos čísla mobilního telefonu či čísla pevné linky k jinému operátorovi. V současnosti tento krok v EU trvá v průměru 8,5 dne u mobilních operátorů a 7,5 dne u operátorů, kteří mají i pevné telefonní linky.
2) Spotřebitelé budou mít nárok na lepší informace od operátorů, které se mimo jiné mají týkat slev v případě výpadků telefonního nebo internetového spojení.
3) Národní úřady nebudou moci odpojit uživatele internetu jen kvůli podezření, že nelegálně stahují hudbu či filmy. Budou jim nejdřív muset umožnit obhajobu. Svévolné odpojení od internetu bude možné jen v případě podezření z terorismu, organizovaného zločinu či obchodu s dětskou pornografií.
4) Národní regulátoři budou mít pravomoc stanovit minimální standardy pro poskytování internetu, což má vést ke kvalitnějšímu a rychlejšímu připojení napříč EU.
5) Reforma by měla zvýšit ochranu uživatelských dat. Operátoři budou muset informovat nadřazené úřady, pokud by data byla jakkoliv narušena. Je to vůbec první podobná legislativa EU.
6) Fungování telefonní linky 112 by se mělo zlepšit napříč EU.
7) Nezávislost národních telekomunikačních regulátorů se zvýší, budou úplně zbaveni politických tlaků, bude například daleko složitější odvolat jejich vedení.
8) Vznikne nový celoevropský telekomunikační úřad (BEREC), v němž budou působit zástupci ze všech 27 členských států. Jeho rozhodnutí budou závazná, bude je však muset přijmout většina národních zástupců, v některých případech až dvě třetiny z nich.
9) Evropská komise bude mít nově právo revidovat rozhodnutí jednotlivých národních telekomunikačních regulátorů.
10) Národní telekomunikační regulátoři budou moci nařídit rozdělení operátorů na dvě části, z nichž jedna by měla na starosti jen služby a druhá infrastrukturu. K tomuto kroku budou moci přistoupit, pokud by to vedlo k větší hospodářské soutěži na trhu.
11) Obyvatelé okrajových zemědělských oblastí by měli mít jednodušší přístup k rychlému internetovému připojení. EU jej podpoří finančními prostředky.
12) Podpora pro nové telekomunikační technologie by měla podstatně vzrůst a snížit náklady operátorů při jejich zavádění. Reforma upravuje například pravidla pro budování nových sítí.

,