Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


EU chce regulovat ceny SMS a dat v roamingu

  18:57aktualizováno  18:57
Komisařka EU pro informační společnost a média Viviane Redingová navrhla, aby se ceny mobilních textových zpráv, posílaných z jednoho státu EU do jiného, snížily přibližně o dvě třetiny.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jedna SMS by tak vyšla na 11 eurocentů, tedy zhruba 2,70 Kč. Uvedly to dnes informované zdroje z Unie, napsala agentura Reuters.

Dlouho očekávaný návrh komisařky pro telekomunikace nyní koluje mezi ostatními komisaři EK, přijmout by ho komise mohla na konci tohoto měsíce nebo začátkem října. Případnou změnu by muselo schválit i 27 členských států Unie a Evropský parlament.

Každý rok se přes hranice členských států Unie odešle kolem 2,5 miliardy textových zpráv. Stojí přitom zhruba desetinásobek ceny vnitrostátních SMS.

V červenci Redingová namítla, že z příjmu za tyto roamingové SMS zprávy mají operátoři čistý zisk 97 procent. Nyní stojí taková zpráva kolem 29 eurocentů.

Návrh chce také o tři roky do roku 2013 prodloužit cenové omezení roamingových hovorů. Zákon o roamingu byl jedním z nejoceňovanějších opatření, která v Bruselu vznikla.

Skupina evropských regulátorů, kteří korigují odvětví v jednotlivých státech Unie, přitom nedávno uvedla, že je nyní cenový strop roamingu příliš vysoký díky tomu, že klesly velkoobchodní ceny za připojení.

Redingová také chce, aby operátoři začali počítat provolaný čas od 31. vteřiny místo po uplynutí jedné minuty. Toto opatření by tak ušetřilo zákazníkům peníze za velmi krátké hovory. Tento návrh ale v Unii zřejmě rozvíří diskusi, protože některé státy již zákonem požadují, aby se provolaný čas počítal na vteřiny od samého začátku hovoru.

Součástí návrhu je i cenový strop pro prohlížení internetu přes mobil či laptop, a to jedno euro za megabajt. Tato sazba by se vztahovala také na stahování dat či zasílání elektronické pošty. V současnosti je tato cena kolem tří až čtyř eur.

Národní regulátoři Redingové obecně pomáhají. Jde jim o to, aby skončila situace, kdy se člověk po návratu z ciziny zděsí nad svým účtem za služby mobilního operátora, napsala agentura.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Rodiny ušetří za volání a internet konečně u všech operátorů

Ilustrační snímek

Ryze rodinný tarif, který přináší finančně výhodnější služby pro vícečlenné rodiny, byl dlouho výsadou pouze Vodafonu....

Patnáct let dávají T-Mobilu a Vodafonu pokuty, soud je pokaždé zruší

Apple prodal méně iPhonů ale měl rekordní zisk

Krajský soud v Brně opět zrušil pokuty za údajnou kartelovou dohodu mezi T-Mobilem a Vodafonem. Případ se táhne už 15...Najdete na iDNES.cz