Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ETEN InTouch P600 - PDA nebo mobil?

aktualizováno 
Zhruba od poloviny tohoto roku jsme se těšili na nové Pocket PC ETEN InfoTouch P600, které slibovalo spojení výkonného PDA zařízení s GSM/GPRS mobilním telefonem. Podívejme se nyní, jak naše očekávání dopadlo a jaký je výsledný produkt spolupráce mezi Etenem a Microsoftem.

Po otevření papírové krabice se nám na stole objevilo PDA klasických rozměrů, které bylo "oblečeno" do koženého pouzdra s odklápěcí přední stranou. Čím na první pohled upoutá, je zabudovaná anténka na vrchní straně zařízení. Nezbytnou součástí je USB synchronizační kolébka, napájecí kabel a stereo sluchátka.První pohled
V koženém pouzdru se ukrývá stříbřité PDA, které svými rozměry 13.5 x 8 x 1.8 mm a váhou 200 g odpovídá jiným zařízením této kategorie. Oproti nim však jeho design neoplývá lehkostí, ale spíš připomíná začátky PDA zařízení. Na přední stěně pod displayem jsou čtyři funkční programovatelná tlačítka a "kolébka", která umožňuje pohyb vertikálním i horizontálním směrem a reaguje na stlačení.

Na levém boku se nacházejí ovládací tlačítka pro ovládání "diktafonu". Tlačítka jsou nízko zdvihová a velmi příjemně se ovládají. Možnost nahráváni oceníte především při jízdě vozem nebo na rušné ulici, kde nemáte možnost zapsat si své nápady.

Vršek Etenu ukrývá telefonní anténu, která vyznává konzervativní styl podobný telefonům od Ericssonu. Dnes již nepostradatelný infraport, konektor pro napojení stereo sluchátek a slot pro karty SD/MMC a SIM kartu.

 

Pod povrchem
Srdcem Etenu InfoTouch P600 je procesor Intel StrongARM s taktovací frekvencí 206 MHz, tedy příbuznost k iPAQu není čistě náhodná. Paměť RAM má velikost 64 MB a paměť Flash ROM má velikost 32 MB. O zobrazování a vkládání údajů se stará barevný dotykový TFT LCD display s rozlišením 240 x 320 bodů, který dokáže zobrazit až 65 536 barev. Propojení s PC je možné přes USB synchronizační kolébku nebo pomocí infračerveného portu. Pohonnou jednotkou Etenu je Li-Ion nabíjecí baterie, která má výdrž kolem 100 hodin ve "stand by" režimu. Při plném pracovním nasazení je výdrž baterie maximálně 8 hodin. Největší spotřebu má ovšem zabudovaný GSM modul, při jehož nepřetržitém používání je výdrž baterií Etenu více než poloviční oproti běžnému používání. Doufáme, že poskytnutý vzorek nebyla definitivní verze, jelikož v opačném případě by GPRS ztrácelo trochu svůj smysl, jelikož by si uživatel musel vybrat mezi neustálým GPRS připojením a výdrží baterií.

O "rozpohybování" se stará operační systém Microsoft PocketPC 2002 Phone Edition. Tento operační systém je upravený přímo na míru mobilním zařízením, které obsahují GSM modul. Operační systém zároveň obsahuje upravené verze programů Microsoft Word - Pocket Word a Microsoft Excel - Pocket Excel. Dále potom Pocket Outlook, Internet Explorer, MSN Messenger, Media Player. Pro snadnou obsluhu GSM modulu obsahuje aplikaci Pocket Dialer. Firma UMAX nám poodhalila roušku toho, co by se mělo objevit na přiloženém CD v prodejní verzi, a věřte, že kromě programů typu Acrobat Reader nebo podpory Flash můžete čekat i několik freewarových a sharewarových her.


S GPRS do éteru
Nejvíce nás samozřejmě zajímalo, jak se bude chovat PDA při testech GSM modulu. Pro testování jsme použili SIM kartu Eurotelu.

Vložení SIM karty se provádí na vrchu Etenu, kde je pod umělohmotnou krytkou ukryt vstup jak pro SD/MMC kartu, tak i pro SIM kartu. Spuštění GSM modulu je možné poklepáním ikony, která signalizuje stav GSM modulu. Tato ikona se nachází na horní stavové liště displeje. Druhou možností, jak zapnout případně vypnout GSM modul, je tlačítko se symbolem antény na přední straně. Přihlášení telefonu do mobilní sítě proběhlo bez sebemenších potíží. Úspěšné přihlášení do mobilní sítě je signalizováno informačním oknem na display. Zároveň je trvale zobrazováno již zmiňovanou ikonou na horní stavové liště displeje. Tato ikona zároveň signalizuje úroveň GSM signálu a funkčnost GPRS spojení. Nejprve jsme provedli otestování klasického telefonního hovoru. Telefonní číslo se "vytáčí" pomocí programu Pocket Dialer.

Hovor samotný je poměrně kvalitní a je srovnatelný s kvalitou hovorů na běžném mobilním telefonu. Jistě k tomu také přispívá zvláště pro telefonování ve velkých městech fakt, že se jedná o duální GSM modul 900/1800 MHz.

Zabudovaný GSM modul jistě velice ocení i zarytí SMS-kaři, pro které se psaní těchto zpráv stává jednodušším a podle našeho názoru i pohodlnějším.

Velmi nás potěšilo, že GPRS spojení se po zadání parametrů tohoto spojení podařilo navázat ihned a bez problémů na poprvé. Nebývá tomu tak pokaždé. Surfovaní po Internetu bylo velice svižné a uspokojivé a nijak si nezadalo s připojením přes běžný 56kb modem. Integrovaný mobilní modul je dobře odstíněn a ani připojování do mobilní sítě nebo vytáčení telefonního čísla nijak neruší obraz.


Závěrem
Eten je opravdu povedeným spojením klasického PDA a mobilního telefonu. Po technické stránce mu nelze nic vytknout. Během našich testů nedošlo ani jednou k pádu systému nebo "zamrznutí" stroje, což svědčí o tom, že propojení hardware a software je opravdu zdařilé. Eten ovšem zůstává o krok pozadu v designu a velikosti zařízení. Srovnání s nedávno uvedeným Pocket Phone prodávaným v sítích Eurotel i T-Mobile snese jen velmi těžko, jelikož působí opravdu těžkopádně a díky tomu, že se jen těžko dostane mezi "dotované" telefony na některé ze sítí, ani konkurenci cenou nelze předpokládat. Věříme, že by měl daleko vyšší šanci, kdyby přišelo na trh před minimálně půl rokem.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Průmyslový smartphone si můžete koupit. Zebra je drsný pracant

Zebra TC25

Zebra je pro běžné uživatele mobilních telefonů neznámá značka. A vzhledem k zaměření jejích přístrojů to tak nejspíš...

Stojí od devíti do 22 tisíc, přitom vypadají skoro stejně

Rodina modelů Huawei P20: P20 Pro, P20 a P20 lite

Modelová řada Huawei P20 letos čítá tři modely, které cílí na rozdílné publikum. Odlišnosti jsou nejen v ceně, ale také...

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...Najdete na iDNES.cz