Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ERMES - mezinárodní pagingový standard

aktualizováno 
Mobilní komunikace jsou pravděpodobně nejdynamičtěji a nejrychleji se rozvíjející trh v celosvětovém měřítku. Inovace výrobků a služeb, deregulace, snižovaní cen a noví operátoři způsobuje, že mobilní komunikace je dostupná pro stále větší část populace.

Úvod

Mobilní komunikace jsou pravděpodobně nejdynamičtěji a nejrychleji se rozvíjející trh v celosvětovém měřítku. Inovace výrobků a služeb, deregulace, snižovaní cen a noví operátoři způsobuje, že mobilní komunikace je dostupná pro stále větší část populace.

Radiové vyvolávání (paging) je k dispozici již řadu let a ve vyspělých zemí bylo dobře zavedeno ještě před dramatickým rozvojem mobilních telefonních systémů. Někteří odborních předpovídali pagingu rychlý ústup. Vzhledem k neoddiskutovatelným výhodám jako snadnost použití, malé rozměry, dlouhá doba provozu, dobrý příjem v budovách a přijatelné poplatky, museli tito odborníci přehodnotit své názory. V posledních deseti letech popularita pagingu přetrvává a v některých částech světa explozivním způsobem roste.

Proč tedy potřebujeme nový systém? V následujícím se pokusíme vysvětlit důvody a přiblížit některé nové vlastnosti systému, jehož cílem je poskytování vysoce kvalitních služeb, které jsou schopny uspokojit různé kategorie zákazníků.

Potřeba systému ERMES

V současnosti je některá z variant pagingu dostupná prakticky v každé zemi světa. Kvalita služeb, kapacita užitého systému a oblast pokrytí se velmi liší. Není možné navštěvovat různé země a být stále v kontaktu příjmem "svých" zpráv. Tím, že se používají různé frekvence, výrobci kapesních přijímačů nemohou dosáhnout skutečně masové produkce. Ceny přijímačů tedy zůstávají relativně vysoké. Navíc v mnoha oblastech světa poptávka po pagingu překonala existující kapacitu sítí.

Logicky vznikl požadavek nového systému. Systému s mnohem větší kapacitou, systému, který dovolí uživateli přijímat zprávy v různých zemích spolehlivě a poměrně levně. Záměrem systému, který byl navržen, je držet krok s rostoucími pagingovými trhy a rychlým vývojem informačních technologií.

ERMES (European Radio MEssage System) byl pojat jako celoevropský projekt a vytvořen mezinárodním týmem expertů od výrobců pagingových zařízení a provozovatelů pagingových sítí v Evropě ve spolupráci s Evropským telekomunikačním standardizačním institutem (ETSI).

Výhody jednotného standardu

Zatímco různé standardy nevadí uživatelům pohybujícím se pouze na svém domovském území, jsou však mimořádně nepříjemné pro ty, kteří hodně cestují, většinou do jiných zemí. Tito uživatelé si přejí být dosažitelní, ať se nacházejí kdekoliv, na svém území nebo jinde.

Lidé, kteří zprávy odesílají, ne vždy vědí, kde se příjemce nachází. Systém tedy musí být schopen směrovat zprávy do správné oblasti. Nejefektivnějším způsobem je použití společného standardu, který umožní pohodlné předávání zpráv cestujícím osobám.

Kvalitní komunikace je důležitá součást úspěšné tržní ekonomiky. Iniciativa Evropského společenství zformovat společný trh byla jedním z motivujících faktorů pro vytvoření celoevropského pagingového systému. Přesto mnoho zemí mimo Evropu pochopilo důležitost společného standardu a ERMES byl přijat Mezinárodní telekomunikační unií (ITU) jako doporučený pagingový standard pro mezinárodní použití.

Přijetí společného standardu mnoha zeměmi umožní uživateli přijímat zprávy všude, kde je systém ERMES provozován. Společný standard dále vede k větší efektivitě výroby, která se odráží ve snižování cen kapesních přijímačů i služeb.

Výhody standardu ERMES pro uživatele.

 • Výběr různých typů kapesních přijímačů
 • Roaming - možnost přijímat zprávy v různých zemích
 • Mezinárodní předávání zpráv - možnost předávat zprávy uživateli systému ERMES v jiné zemi prostřednictvím místního operátora. Jedná se o velmi pohodlný a levný způsob komunikace na velké vzdálenosti.
 • Dlouhá doba provozu na baterie - až několik měsíců
 • Dlouhé alfanumerické zprávy - až 9000 znaků
 • Transparentní přenos dat

Vlastnosti systému ERMES

Přístupy

Osobám, které chtějí odesílat zprávy musí být nabídnut široký výběr možností. K typickým přístupům v moderní pagingové síti patří: předávání zpráv prostřednictvím telefonu a operátorek, přímý přístup telefonem s tónovou volbou, odesílání zpráv z počítače připojeného prostřednictvím modemu a pevné nebo komutované telefonní linky.

Základní vlastnosti

 • Mezinárodní roaming
 • Tónové zprávy
  nejméně 8 typů signalizace na pageru
 • Numerické
  20 až 16.000 číslic
 • Alfanumerické
  400 až 9.000 znaků - vhodné pro velmi dlouhé zprávy
 • Transparentní data
  až 64.000 bitů - určeno např. pro přenos dat do přenosných počítačů

Typy zpráv

 • Individuální volání konkrétního přijímače
 • Skupinové volání několika přijímačů
 • Předávání zpráv všem přijímačům v síti (kterým je příjem umožněn operátorem). Užitečné zejména pro informační služby, např. novinky dne, předpověď počasí, apod.

Služby

Následující služby jsou standardizovány a mohou být nabídnuty uživatelům:

 • Číslování zpráv - užitečná funkce, která umožní uživateli kontrolovat, zda nezmeškal nějakou zprávu (např. v době, kdy se nacházel mimo oblast pokrytí radiovým signálem)
 • Ukládání a vyzvednutí zpráv - po definovanou dobu se v systému operátora uchovávají všechny odesílané zprávy. Ve spojení s číslováním zpráv dovoluje uživateli, který zjistí zmeškanou zprávu, tuto zpětně vyzvednout buď prostřednictvím telefonu, vyžádáním opakovaného odeslání nebo pomocí počítače a modemu. Tato funkce zvyšuje spolehlivost pagingové služby.
 • Přesměrování příchozích zpráv na jiný kapesní přijímač.
 • Přesměrování z mobilního telefonu - velmi užitečná služba. Uživatel si objedná u svého provozovatele mobilní telefonní sítě přesměrování příchozích zpráv na kapesní pagingový přijímač. (Provozovatel mobilní telefonní sítě musí tuto službu podporovat.) Uživatel může mít mobilní telefon vypnut a případné volání je mu signalizováno zprávou na pageru. Sám má potom možnost telefon zapnout a uskutečnit volání. Tato funkce má význam zejména při mezinárodním roamingu, kdy uživatel může výrazně ušetřit na poplatcích, nebo pokud nechce být rušen vyzváněním mobilního telefonu, např. na poradě.
 • Mezinárodní roaming - uživatel informuje provozovatele své domovské sítě o plánu své zahraniční cesty. Provozovatel během definovaného období směruje zprávy do jedné nebo více určených zahraničních sítí. Systém je flexibilní a umožňuje plán měnit na poslední chvíli.
 • Různé znakové sady - standard ERMES a kapesní přijímače podporují 32 různých znakových sad

Země využívající v současné době služeb ERMES:

Francie					Maďarsko
Saudská Arábie				Holandsko
Švýcarsko				Česká Republika
Finsko					Ukrajina


Země předpokládající využití sítí ERMES v nejbližším období:

Německo					Velká Británie
Švédsko					Portugalsko
Dánsko					Švýcarsko
Belgie					Irsko
Kypr					Lucembursko
Spoj. Arabské Emiráty			Rusko	
Lucembursko				Kuvajt

Autor:
Nejčtenější

iPhone 8 Plus
iPhone 8 je tak výkonný, že tomu nevěřil ani tvůrce testu Geekbench

Výkon nového procesoru A11 Bionic od Applu vyrazil dech i tvůrci benchmarku Geekbench. Nedokáže pochopit, že smartphony s Androidem tak zaostávají.   celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový systém od Applu už má 47,3 % přístrojů. Android Oreo jen 0,2 %

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

iPhone X
Je to konec mýtické čtečky v displeji? Výrobci sázejí na obličej

Čtečka otisků integrovaná do displeje měla být jednou z hlavních letošních inovací na poli smartphonů. Technologie je ovšem natolik složitá, že výrobci od...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.